Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

#8 Krasnale i figurki ogrodowe – 10 koszmarów polskiego ogrodnictwa

Bardzo cenię sobie sztukę w ogrodzie, bo jedna rzeźba potrafi uczynić więcej niż 1000 roślin. Dlatego właśnie bolą mnie oczy, gdy muszę patrzeć na pstrokate kotki, żabki, bociany, grzybki i krasnale w polskich ogrodach.

Polskie figurki ogrodowe to jakiś fenomen na świecie. W wielu krajach byłem i nigdzie nie widziałem tego nikczemnego procederu na tak dużą skalę. Kiedyś kupowano głównie krasnale o których już nie raz  pisałem np. tu: 12 najbrzydszych krasnali ogrodowych. W tej chwili figurki ogrodowe straszą z półek sklepowych w supermarketach, sklepach budowlanych, centrach ogrodniczych, dyskontach, są wszędzie. Nic więc dziwnego, że tak dużo jest ich w ogrodach. Nie dość, że są wykonane z najgorszego plastiku, to na dodatek pomalowane farbą,  która po czasie blaknie. Najczęściej widuję łabądki, żabki, grzybki i ptaszki, ale ludzka pomysłowość nie ma granic, dlatego spotkałem też żabo-tygrysa.

Figurki

Figurki

Krasnal

Figurki

Figurki

Figurki

Figurki

Figurki

Co zamiast?

1. Brak figurek

Brzydotę w ogrodach trzeba tępić. Niektórzy mówią, że o gustach się nie dyskutuje, ale stwierdzenie to neguje istnienie sztuki, której istotą jest dyskusja na jej temat. Dla nas ogrody to sztuka i dlatego trzeba o nich dyskutować, wychwalać to co piękne i bez litości ganić to co paskudne. miejsce każdej takiej figurki jak wyżej jest w śmietniku. Jeśli kogoś nie stać na prawdziwą sztukę w ogrodzie to lepiej żeby nie było w nim żadnych ozdobników. Chociaż powiem Wam, że pieniądze nie są tu najważniejsze. Wystarczy pomysłowość.

2. Pomysłowość

Podziwiam ludzi którzy potrafią zrobić coś z niczego. Trochę inwencji twórczej i można stworzyć w ogrodzie prawdziwe cuda. Wystarczy przejść się na złomowisko, czy poszperać w piwnicy i na strychu. Zobaczcie sami.

Ogrodowe pomysły

Ogrodowe pomysły

Ogrodowe pomysły

3. Współpraca z artystą

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z prawdziwym artystą to mamy pewność, że w naszym ogrodzie zagości sztuka. Prawdziwy to znaczy dobry, posiadający portfolio, dzięki któremu znamy jego styl i widzimy poprzednie prace. Możemy kupić gotową pracę lub poprosić o zrobienie specjalnie dla nas.

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Cała seria 10 koszmarów polskiego ogrodnictwa:

Zobacz również:

6 pomysłów na ogrodowy prezent walentynkowy
Komary w ogrodzie - jak się ich pozbyć?
10 najpiękniej pachnących roślin
Rośliny odchudzające

Dyskusja

komentarze 3

 1. Nie rozumiem dlaczego ludzie stawiają takie badziewia!!!! jest tyle pięknych roślin, krzewy, kwiaty… po co wam te figurki?!

  Dodany przez użytkownika: Julia | 8 lutego 2016, 12:51
 2. Sarny z kortenu są super <3 Chciałabym takie, a zamiast tego mam krasnale :/

  Dodany przez użytkownika: werxwer | 8 stycznia 2016, 20:55
  • Wykonywaliśmy już ażurowe łubiny z cor-tenu, wycinane laserowo według naszego projektu, więc to nie problem. Możemy dla Pani przygotować praktycznie dowolny wzór, mamy trochę materiału w pracowni :) Łubiny można zobaczyć tutaj, niezardzewiałe jeszcze do końca.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 11 stycznia 2016, 11:32

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.