Jak wykonać taras drewniany na zielonym dachu

Wykonanie tarasu drewnianego na zielonym dachu nie jest cale łatwe. Często wykonawcy nie wiedzą nawet, że pracują na zielonym dachu, jeśli się znajduje się on na poziomie zero np. na płycie garażowej. Jak zbudować prawidłowo taras nad garażem i jak nie popełnić typowych błędów?

Ogród na zielonym dachu jest bardzo specyficznym ogrodem i trzeba się z nim obchodzić ze szczególną ostrożnością. Źle wykonany taras nie tylko będzie nie trwały, ale co ważniejsze może sprawić, że odpływ wody na zielonym dachu nie będzie prawidłowy lub uszkodzone zostaną warstwy dachu. Warto wybrać wykonawcę, który ma doświadczenie w pracy na zielonych dachach. To zawsze większa pewność, że taras zostanie wykonany profesjonalnie.

Taras - wsporniki

Największy problem firmy wykonujące tarasy mają ze spadkami dachu. Każdy zielony dach jest wyprofilowany w ten sposób, aby woda spływała do odpływu znajdującego się w najniższym punkcie. Aby uniknąć spadków na samym tarasie, wykonawcy często wymyślają przedziwne metody wykonywania podkonstukcji tarasu. Najczęściej legary są układane na bloczkach betonowych, które zakopywane są w podłożu tak, żeby legar na nich ułożony trzymał poziom. W niedługim czasie zobaczymy pierwsze negatywne efekty takiej technologii. Na jednej z naszych realizacji, w sąsiednim ogrodzie na zielonym dachu mieliśmy okazję obserwować nieprawidłowo wykonany taras. Część bloczków osiadła, część nie, jedne bardziej, drugie mniej. Legary bez solidnego podparcia wykrzywiły się, a deski zaczęły jedna po drugiej odpadać od legarów. Pamiętajmy, że na zielonym dachu stosuje się specyficzne podłoże. To bardzo lekki substrat dachowy o przepuszczalnej strukturze. Mocno się zagęszcza, dlatego w krótkim czasie umiejscowione  w nim bloczki zaczęły  osiadać.

Kolejnym problemem, który często widujemy jest  ingerencja  niedoświadczonych wykonawców w warstwy zielonego dachu. Przypominam, że jedną z ważniejszych, jak nie najważniejszą czynnością podczas budowy zielonego dachu jest prawidłowe ułożenie warstwy drenującej. To dzięki niej nadmiar wody, szybko i sprawnie spływa do wpustu dachowego. Drenaż w większości przypadków składa się ze specjalnej maty kubełkowej i włókniny filtrującej, są też inne technologie z zastosowaniem keramzytu lub żwiru. Warstwa drenująca na całej powierzchni zielonego dachu powinna być ciągła i nieprzerwana. Niestety widzieliśmy już bloczki pod taras ułożone bezpośrednio na papie i wypoziomowane zaprawą cementową. Jest to niedopuszczalne! Drenaż został uszkodzony i nie działa poprawnie, mogła też zostać uszkodzona hydroizolacja, co spowoduje przecieki. Niekiedy firma wykonawcza jest nieświadoma tego co zrobiła, a powinna bo nawet może zostać obciążona kosztami utraty gwarancji na cały zielony dach.

Ponadto często uszkadzane są włókniny filtrujące, co powoduje przedostawanie się substratu do odpływów dachowych. Te są wtedy zapychane.

Jak prawidłowo wykonać taras na zielonym dachu?

Najpierw należy wybrać cały substrat który znajduje się pod przyszłym tarasem. To dużo pracy, ale należy to zrobić m.in. dlatego żeby odciążyć taras. Deski tarasowe i legary nie są lekkie, zwłaszcza te z drewna egzotycznego. W jednym z ogrodów, który wykonywaliśmy deski, konstrukcja i altana drewniana ważyły 1825 kg. W dodatku brak substratu bezpośrednio pod tarasem sprawi, że deski nie będą miały kontaktu z wilgocią. Na zwykłym gruncie zazwyczaj wybiera się 20 cm ziemi i zasypuje żwirem ale użycie żwiru na zielonym dachu jest ryzykowne biorąc pod uwagę to, że jest prawie dwa razy cięższy niż substrat.

Taras - wsporniki

Na zielonych dachach najlepiej używać specjalnych wsporników tarasowych. Mają one różny kształt i sposób regulacji w zależności od producenta, ale wszystkie mają to samo zadanie: wypoziomować legary. Spadki zielonego dachu nie zawsze są regularne, często przykleja się łaty z papy, dlatego tak ważne jest, aby w łatwy sposób można było uzyskać poziom. Co ważne, woda swobodnie spływa wokół wsporników, przez co nie tworzą się zastoje wodne jak mogłoby to być przy zastosowaniu bloczków.

Wspornik regulowany

My najczęściej korzystamy ze wsporników takich jak na poniższym zdjęciu. Mają one wysokość od 8 mm do 600 mm, więc w zupełności wystarczają przy budowie typowych tarasów na zielonych dachach. Do wyboru jest kilka wysokości, które dodatkowo mają regulację. Reguluje się je w łatwy sposób za pomocą pierścienia. Wsporniki tarasowe ustawiamy bezpośrednio na włókninie filtrującej, czyli pierwszej włókninie, która znajduje się pod wybranym substratem. Na wspornik układa się legar, który dodatkowo jest trzymany przez specjalne wypustki uniemożliwiające jego przesuwanie się podczas montażu. Kolejne etapy budowy tarasu są takie same jak na gruncie.

Decydując się na taras drewniany na zielonym dachu, czyli także na płycie nad garażem, wybierzmy ekipę która ma doświadczenie w pracy na zielonych dachach. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek, które mogą za sobą ponieść duże koszty i stratę czasu.

Taras - wsporniki

Taras na zielonym dachu

3 thoughts on “Jak wykonać taras drewniany na zielonym dachu

 • 21 lutego at 18:33
  Permalink

  Ciekawy artykuł. Tarasy na dachach zielonych to bardzo fajna sprawa.

  Reply
 • 4 maja at 16:21
  Permalink

  Czy można ułożyć legar o przekroju 42×68 mm na wsporniku krótszym bokiem (poziomo)? Na wielu realizacjach ustawiane są one wymiarem 68 mm w pionie. Czy taka zmiana wpływa na rozstaw legarów i wsporników?

  Reply
  • 17 maja at 21:22
   Permalink

   Można poziomo, ale trzeba je częściej podeprzeć (legary, sam rozstaw legarów nie ma wpływu). Generalnie przy drewnie egzotycznym, czy z legarów z tworzywa podpieramy je punktowo co 60-80 cm, jeśli je położymy, zagęściłbym podparcie co najmniej do 50 cm. Nie chcę wchodzić tu w szczegóły wytrzymałości materiałów, ale to wynika wprost z mechaniki budowli, wysokość legaru wpływa na możliwość oddalenia punktów podparcia. Jeśli ze względów na wysokość – nie mieścimy się, to je kładźmy. Ale wtedy my je po prostu kładziemy (podparcie na całej długości), ewentualnie co 30-40 cm podpieramy gumami (żeby nie stukały i żeby dokonać mikroniwelacji) – ale to w przypadku układania tarasu na wylewce czy istniejącej kostce – równej. kładziemy też legary, gdy układamy je na balkonie na płytkach, gdzie chcemy zminimalizować wysokość tarasu, te kilka centrymetrów zwykle ratuje nas przed sytuacją, że taras jest powyżej drzwi balkonowych. Ale legary leżą po całej długości.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *