Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte, brązowe i czarne liście?

Skrzydłokwiat to od kilku lat jeden z najpopularniejszych kwiatów domowych. Niestety często zamiast pięknych białych kwiatów, większą uwagę przyciągają żółte, brązowe, a nawet czarne liście. Dlaczego liście skrzydłokwiatu marnieją i czy da się mu pomóc? Oczywiście, że tak.

Przyczyn zamierania liści skrzydłokwiatu jest wiele. Postaram się Wam przedstawić wszystkie, a na pewno znajdziecie tą, przez którą Wasza roślina nie wygląda atrakcyjnie

Nadmierne podlewanie

Jest to najczęstsza przyczyna żółknięcia liści skrzydłokwiatu. Wiele osób myśli, że skrzydłokwiat lubi dużo wilgoci, ponieważ od jej braku szybko więdnie. To nie prawda. Skrzydłokwiaty lubią częste podlewanie, ale nie obfite. Nie znoszą stojącej wody, od której gniją im korzenie. Często zdarza się, że rośliny więdną kiedy zapomnimy ich podlać. Wtedy największym błędem jest dostarczenie im kilkukrotnie większej ilości wody, niż potrzebują. Przelanie rośliny jest bardzo groźne, będzie długo do siebie dochodziła, a nawet może obumrzeć.

Jak temu zapobiec? Podlewamy często, ale nie za dużo. Przed kolejnym podlaniem sprawdzamy, czy ziemia nie jest mokra. Na pewno pomoże zadbanie o właściwą warstwę drenażową, która będzie szybko odprowadzała nadmiar wody do podstawki. Trzeba również zwrócić uwagę, czy podłoże jest wystarczająco przepuszczalne, a gdy jest bardzo zbite to wymienić na nowe.

Zbyt suche powietrze

Suche powietrze to zmora miłośników roślin domowych zwłaszcza zimą. Kaloryfery sprawiają, że wilgotność powietrza spada nawet o połowę. W moim domu zimą wilgotność powietrza spada nawet do 20%, a powinna wynosić ponad 60%. Skrzydłokwiaty dają o tym znać poprzez zasychanie końcówek liści, które następnie stają się brązowe i prawie czarne.

Przede wszystkim należy codziennie zraszać liście skrzydłokwiatu. Wilgotność powietrza można również zwiększyć poprzez nawilżacze powietrza. Mój nawilżacz zwiększył wilgotność dwukrotnie, a kondycja moich skrzydłokwiatów wyraźnie się polepszyła. Innym sposobem jest ustawienie doniczek na podstawkach wypełnionych kamieniami i wodą.

Zbyt silne nasłonecznienie

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle i w półcieniu. Stanowisko absolutnie nie może być silnie nasłonecznione. Delikatne liście mogą zostać popalone, dlatego rośliny nie mogą stać na parapecie południowego okna. Skrzydłokwiaty szybko informują o tym, czy mają za dużo światła, czy za mało. Jeśli jest go za dużo to liście stają się bladozielone, jeśli jest go za mało to są zbyt ciemne. Liście poparzone przez słońce staja się żółte, wysuszone.

Niewłaściwa temperatura

Skrzydłokwiaty zaczynają marnieć, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 16ºC. Liście wtedy stają się brązowe, a następnie czarnieją. Z kolei w zbyt wysokiej temperaturze częściej atakowane są przez choroby grzybowe. Idealna temperatura dla skrzydłokwiatu to 19-25ºC. Bardzo niebezpieczne są zimowe przeciągi i otwieranie okna w pobliżu skrzydłokwiatu.

Twarda woda

Skrzydłokwiaty powinno się podlewać wodą odstaną lub destylowaną. Nadaje się również deszczówka lub woda ze studni. Wodę z kranu można używać tylko wtedy, gdy wcześniej sprawdzimy, że nie jest twarda. Podlewanie twardą wodą może powodować żółknięcie i brązowienie liści, a także widoczne osłabienie kondycji rośliny.

Przenawożenie

Przenawożenie skrzydłokwiatu jest bardzo niebezpieczne i najczęściej dochodzi do niego zimą. Zapominamy, że w tej porze roku zaprzestajemy nawożenia większości kwiatów domowych, a te które kwitną jak skrzydłokwiat, nawozimy dwa razy rzadziej.

Choroby grzybowe

Choroby grzybowe występują najczęściej, gdy jest duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Porażenie objawia się czarnymi plamkami na liściach oraz gniciem ogonków liściowych. Liście są bardzo wiotkie i po pociągnięciu łatwo odrywają się od rośliny. Taką roślinę najlepiej wyrzucić, a te znajdujące się niedaleko niej warto profilaktycznie zabezpieczyć środkiem grzybobójczym do roślin domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *