Jak dbać o las w słoiku? Pielęgnacja ogrodu w szkle.

Las w słoiku, czyli miniaturowy ogród w szkle, to bardzo modny w ostatnich latach sposób uprawy roślin.  Nic dziwnego, bo wygląda bardzo dekoracyjnie w każdym domu. Do tego ta ekscytacja, że mamy w pokoju mini las. Tak to miniaturowy ekosystem, który jest samowystarczalny. Najczęściej zastanawiamy się jak podlewać las w słoiku? Dzisiaj podpowiem Wam jak dbać o ogród w słoju.

Pielęgnacja lasu w słoju nie jest trudna, ale jest zupełnie inna niż roślin uprawianych w zwykłych doniczkach. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i już po kilku tygodniach niektórym udaje się wykończyć znajdujące się w naczyniu rośliny. Tutaj rośliny powinny być samowystarczalne, jednak czasem potrzebują naszej drobnej pomocy.

Jeśli interesuje Cię zorganizowanie warsztatów z tworzenia ogrodu w szkle, zapraszam do zapoznania się z ofertą: Warsztaty ogrodnicze z Ogrodnikiem Tomkiem.

Jak zrobić las w słoiku?

Ogród w szkle można kupić gotowy, można go również zrobić samemu i nie jest to trudne. Wystarczą dobre chęci i potrzebne materiały:

  • rośliny
  • szklane naczynie
  • keramzyt, ziemia, żwirki
  • mech
  • ozdoby (szyszki, kora, kamienie, korzenie, patyki)
  • węgiel aktywny
  • narzędzia (szczypce, pensety, nożyczki)

Szczegółową instrukcję krok po kroku znajdziesz w osobnym artykule: Jak zrobić las w słoiku?

Jak podlewać las w słoiku?

Ogród w szkle powinno się podlać tylko raz po wykonaniu, tuż przed zamknięciem przykrywki. Najlepiej to zrobić przy pomocy strzykawki lub kieliszka, tak żeby nie ubrudzić ścianek naczynia. Ile wlać wody? To zależy od roślin, które się w nim znajdują oraz od wielkości słoju. Zazwyczaj wystarczy 150 ml. Ważne jest to, żeby woda była miękka i w temperaturze pokojowej.

Teraz woda będzie krążyła w naszym małym ekosystemie. Będzie parować, a następnie skraplać się i powracać znowu do ziemi. Jeśli zauważymy, że na ściankach słoju znajduje się jej zbyt dużo, wtedy należy uchylić pokrywkę na 15 minut i pozwolić jej trochę wyparować na zewnątrz naczynia. Należy znaleźć ten idealny moment.

Warunki w mieszkaniu się zmieniają, temperatura jest inna, zimą włączamy ogrzewanie, latem las może być narażony na działanie promieni słonecznych. To wszystko sprawia, że od czasu do czasu należy dolać wody lub ją odparować. Trzeba obserwować co się dzieje wewnątrz i reagować jeśli widzimy, że jest zbyt sucho lub zbyt mokro.

A czy trzeba podlać gotowy las, który się kupiło? Takie ogrody w szkle są już na pewno podlane, ale prawdopodobnie niezbędne będzie dolanie lub odparowanie wody ze względu na zmianę warunków, w których będą teraz się znajdować. Na pewno wszystkich wskazówek udzieli sprzedawca, który najlepiej wie jak zachowuje się jego las w słoiku.

Z doświadczenia powiem, że las w słoiku należy podlewać kilka razy w roku. Najlepiej raz w miesiącu sprawdzać palcem, czy podłoże jest wilgotne, czy nie ma za dużo wody lub nie jest za suche. Bardziej niebezpieczna jest za wysoka wilgoć, niż przesuszenie. W tym pierwszym przypadku roślinom mogą zacząć gnić korzenie, pojawić się pleśń i choroby grzybowe, a cała kompozycja może być nie do uratowania. Z kolei rośliny przesuszone po podlaniu szybko powrócą do dobrej kondycji, a wysuszony mech zazieleni się już po kilku dniach.

Jak dbać o las w słoiku?

Dbając o las w słoiku powinniśmy przede wszystkim go stale obserwować i interweniować jeśli zauważymy coś niepokojącego. Przyznacie chyba, że to przyjemne. Wpatrywanie się w coś tak ładnego, jak ogród w słoiku. Co może nas zaniepokoić? Żółknący mech, pleśń, zasychające liście roślin, oznaki zgnilizny na liściach, albo zbyt dużo skraplającej się na ściankach naczynia wody.

Jeśli zaobserwujemy żółknące liście, może to oznaczać niewłaściwą wilgotność podłoża (za sucho lub za mokro), ale wcale nie musi. Zimą roślinom często żółkną liście ze względu na niedobór światła słonecznego.

Czy las w słoju trzeba nawozić? Pamiętajmy, że dzięki nawozom rośliny szybciej rosną, a nam nie zależy na tym żeby roślina urosła, bo będzie ją trzeba przesadzić. Nawozimy tylko wtedy, gdy rośliny sygnalizują nam, że brak im jakiegoś składnika pokarmowego. Takie oznaki to najczęściej blade liście, Nawozimy bardzo małą dawką.

Gdzie ustawić las w słoiku?

Najlepsze będzie miejsce nie bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Pamiętajmy, że szklane naczynie działa jak soczewka i nawet jeśli rosną w nim rośliny lubiące dużo światła, to z pewnością zostaną poparzone. Generalnie do lasu w słoju używamy roślin preferujących półcień, rozproszone światło: paprocie, skrzydłokwiaty, zanokcice, asparagusy.

Naczynia nie wolno absolutnie ustawiać na parapecie południowego okna. Najlepsze będzie miejsce w widnym pokoju, ale w oddali od okna, ewentualnie parapet okna północnego lub wschodniego.

Co zrobić, gdy roślina nie mieści się w naczyniu?

Szklane naczynie, jak sama nazwa wskazuje jest ze szkła, a nie z gumy i nie rozciągnie się wraz ze wzrostem roślin. Prędzej czy później nastąpi taki moment, że będzie trzeba przesadzić rośliny co wtedy robimy? Kupujemy większe naczynie i przesadzamy rośliny do nowego domu, albo przesadzamy je do doniczek. Radzę Wam wybrać drugą opcję, bo pamiętajmy, ze rośliny cały czas rosną i za kilka lat byście musieli kupić kilkumetrowy słój.

Przygoda z miniaturowym ekosystemem nie musi się jednak skończyć. Dotychczasowe naczynie można obsadzić nowymi roślinami, a nawet stworzyć zupełnie nową kompozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *