Ziołowy ogródek z palety [bardzo proste zrób to sam]

Palety są od kilku lat często wykorzystywane w ogrodach. Robimy z nich siedziska, stoliki, regały. Najczęściej widuję je pomalowane na biało i ten pomysł już trochę mi spowszedniał. Dlatego właśnie dzisiaj pokażę Wam jak zrobić z palety kolorowy ogródek ziołowy.

Ogrodowe „Zrób to sam” to kategoria, którą bardzo lubicie. Ja również, ponieważ mogę pomajsterkować i pokazać Wam jak można zrobić w ogrodzie coś fajnego. Godzina pracy i można wyczarować takie cudo!

Potrzebne nam będą:

  • paleta przemysłowa – nie polecam europalety, ponieważ ma ona wąskie szczeliny między deskami. Lepsza będzie tzw. paleta przemysłowa, w której łatwiej będzie posadzić rośliny.
  • papier ścierny
  • czarna agrowłóknina
  • zszywacz tapicerski
  • sklejka lub deski + gwoździe i młotek
  • kolorowe farby + pędzle
  • ziemia
  • zioła

Na początku musimy przetrzeć całą paletę papierem ściernym. W ten sposób pozbędziemy się niedoskonałości, które mogłyby nam wbić się rękę zarówno podczas wykonywania ziołowego ogródka, jak i późniejszego pielęgnowania.

Oszlifowaną paletę pomalujcie na swój ulubiony kolor. Zwróćcie uwagę na to, żeby pasował do otoczenia. Możecie nawiązać do koloru donic, które macie na balkonie lub w ogrodzie, albo do poduszek, które znajdują się na siedziskach. Ja wybrałem trzy kolory: stokrotkę polną, limonkowy ciemiernik i bezchmurne niebo. Do wyboru macie aż 29 kolorów farb Viva Garden.

Czarną agrowłókniną ściółkującą dokładnie obijamy boki palety. Zostawiamy jedynie wolne otwory z przodu, w których później będziemy sadzić rośliny.

Teraz musimy wzmocnić tył palety, czyli zrobić jej tzw. plecy. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez tego ciężka ziemia wypychałaby włókninę. Do zrobienia pleców możecie użyć uciętej na wymiar sklejki, płyty HDF (plecy meblowe), desek lub innych materiałów, które znajdziecie w ogrodzie, w piwnicy lub w domu. Plecy przybijamy do tyłu palety gwoździkami.

Napełnijcie ogródek z palety ziemią i dobrze ubijcie. Teraz posadźcie w nim swoje ulubione zioła. W moim nie zabrakło mięty, którą często sobie zaparzam i popijam wieczorami. Zależało mi również na dużej ilości tymianku, dlatego znalazł się w dwóch grządkach.

Na koniec możecie podpisać zioła. Na pewno nie macie problemu z ich rozpoznaniem, ale podpisy przydadzą się dzieciom, które mogą poznać zioła. Ja podpisałem zioła białą farbą. Wg mnie wyglądają super. Też tak uważacie?

Ziołowy ogródek jest już gotowy. Zanim go ustawicie pionowo, poczekajcie kilka dni, żeby rośliny się zakorzeniły, a ziemia dobrze ubiła. Zaletą ogródka jest to, że nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet na małym balkonie. Jeżeli jednak macie dużo miejsca, możecie taki ogródek rozbudowywać o kolejne palety, a nawet piętrować. Pamiętajcie, że zioła kochają słońce i nie może go im zabraknąć. Podlewajcie je regularnie, a na pewno będą pięknie rosły.

Zachęcam Was również to obejrzenia innych moich pomysłów na moim kanale YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *