Odśnieżarka czy dmuchawa do śniegu – jak wybrać sprzęt do odgarniania śniegu?

Odśnieżanie łopatą może być nieefektywne i czasochłonne. Przy obfitych opadach śniegu sprawdzi się odśnieżarka lub dmuchawa.

Zimą odgarnianie śniegu jest koniecznością. Zalegający śnieg zwiększa ryzyko poślizgnięć i upadków, co może prowadzić do poważnych obrażeń i złamań. Możesz odśnieżać łopatą, co jednak ma swoje minusy. Co zamiast tego? Odśnieżarka i dmuchawa – to dwa sprzęty, których zakup warto rozważyć. Czym się różnią? Co i kiedy sprawdzi się lepiej? Dowiesz się z artykułu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i domownikom, zimą musisz regularnie usuwać śnieg zalegający na chodniku, podjeździe czy ścieżkach w ogrodzie. Tradycyjna łopata może się nie sprawdzić w przypadku obfitych opadów – praca z nią jest mało efektywna, do tego wykańczająca i zajmuje sporo czasu. Tymczasem odśnieżarka pomoże uporać się nawet z 30-centymetrową warstwą śniegu, przy czym najbardziej polecana jest odśnieżarka akumulatorowa. Do usuwania świeżego i lekkiego śnieżnego puchu nada się dmuchawa.

Ośnieżarka akumulatorowa – czy warto?

Modele odśnieżarek różnią się między sobą między innymi mocą, wysokością roboczą oraz odległością wyrzutu śniegu. Najważniejsza różnica dotyczy tu zasilania, ponieważ dostępne są odśnieżarki elektryczne i spalinowe. Czym się różnią?

Odśnieżarka spalinowa  do działania potrzebuje paliwa – najczęściej benzyny. Jest to bezprzewodowa odśnieżarka, którą można wygodnie manewrować i odgarniać śnieg z bardziej rozległych terenów. Jej minusem jest emisja spalin, co ma znaczenie nie tylko dla ochrony środowiska, ale również zdrowia. Ponadto odśnieżarka na benzynę ma duże gabaryty i wagę, przez co ciężej się ją obsługuje i na przykład osoba starsza może mieć już z nią problem. Z zalet możemy wskazać sporą wydajność, bo zazwyczaj benzynowa odśnieżarka wyróżnia się wysoką mocą. Warto podkreślić, że nie jest to regułą, ponieważ nowoczesne odśnieżarki elektryczne pod względem wydajności pracy nie ustępują ciężkim odśnieżarkom spalinowym

Odśnieżarki elektryczne dostępne są z przewodem oraz bez niego, czyli w wersji z akumulatorem. W przypadku odśnieżarek na kabel mamy ograniczony zasięg pracy, dlatego takie są polecane tylko wtedy, kiedy gniazdko elektryczne jest blisko, na przykład do odgarniania śniegu sprzed wjazdu do garażu. Nie ma tego problemu w przypadku odśnieżarki na akumulator, która pozwala na bezprzewodową pracę i dotarcie praktycznie w każde miejsce, gdzie zalega śnieg. Zaletą odśnieżarek elektrycznych jest to, że mają małą wagę (zwykle jest to od 10 do 15 kg), generują też mniej hałasu niż modele spalinowe, przez co praca z nimi jest lekka i przyjemna.

Odśnieżarka akumulatorowa to pewność szybkiego odśnieżenia dużej powierzchni – bez wysiłku.
Odśnieżarka akumulatorowa to pewność szybkiego odśnieżenia dużej powierzchni – bez wysiłku.

Zalety odśnieżarki elektrycznej:

 • duża wydajność,
 • cicha praca,
 • niski poziom wibracji,
 • niewielka waga,
 • łatwa obsługa,
 • nieograniczony zasięg pracy,
 • niewielkie wymiary,
 • nie wytwarza spalin, więc jest przyjazna środowisku,
 • dobrze radzi sobie nawet z 30-centymetrową warstwą zmarzniętego śniegu,
 • może przerzucić nawet 350 kg śniegu w ciągu minuty.

Pod względem wydajności, użyteczności i konieczności konserwacji odśnieżarka elektryczna wypada nawet lepiej niż spalinowa. Jeśli masz obawy co do czasu pracy, tutaj producenci rozwiązali ten problem, dając możliwość dokupienia dodatkowego akumulatora, który możesz wygodnie przepiąć, gdy poprzedni się wyładuje. Do tego nowoczesne akumulatory wyposażone są w technologie, które wydłużają ich czas pracy, a jednocześnie skracają czas ładowania. Przykładem jest tu zastosowany w odśnieżarkach RYOBI system MAX POWER, który – najogólniej rzecz ujmując – cały czas czuwa nad mocą i optymalizuje wydajność, aby wydłużyć żywotność akumulatora. Producent obiecuje, że akumulatory z tym systemem pracują nawet trzy razy dłużej, ponadto odśnieżarki zyskują dzięki temu wydajność jak w narzędziu spalinowym.

Dowiedz się więcej: Odśnieżarka elektryczna – jak wybrać najlepszą odśnieżarkę akumulatorową?

Dmuchawa jako odśnieżarka

W przypadku lekkiego i świeżego śniegu sprawdzi się zwykła dmuchawica do liści.
W przypadku lekkiego i świeżego śniegu sprawdzi się zwykła dmuchawica do liści.

Podczas gdy odśnieżarka sprawdzi się nawet przy zalegającym i zmarzniętym śniegu, do usuwania lekkiego i świeżego puchu śnieżnego służy dmuchawa. Warto tu zaznaczyć, że nie musi to być cienka warstewka śniegu – może to być pokrywa od 20 do 30 cm, ważne jednak, aby był to śnieg świeży, który jeszcze nie zdążył się zbić, wówczas dmuchawa powinna sobie z nim poradzić.

Dmuchawy zwykle używa się w sezonie jesiennym do usuwania liści, ale nada się również zimą do odśnieżania. Jest to urządzenie lekkie, ważące średnio 2 kg, którym można szybko i wygodnie usunąć śnieg z karoserii samochodu czy ławki. Ponadto możesz jej używać w trudno dostępnych miejscach, do których ciężko dosięgnąć łopatą czy odśnieżarką. Wyróżnia się wysoką wydajnością, mocą silnika i potężną prędkością wydmuchu, którą można sterować. Zwykle do usuwania suchych liści wystarczy prędkość wydmuchu około 200 km/h, ale do bardziej wymagających prac (np. odśnieżania) dobrze wybrać większą moc dmuchawy i prędkość ponad 300 km/h.

W przypadku dmuchawy istotnym parametrem jest obszar podmuchu dmuchawy, który określa powierzchnię, jaką obejmuje powietrze wychodzące z rury. Ma to bezpośrednie przełożenie na czas trwania prac związanych z odśnieżaniem i sprzątaniem. Mniejsze urządzenia umożliwiają sprzątnięcie 200 m³/godz., a większe i droższe – nawet do 800 m³/godz.

Zalety dmuchawy akumulatorowej:

 • cicha praca,
 • lekka i kompaktowa konstrukcja,
 • spora wydajność,
 • wielozadaniowość: do prac porządkowych i odśnieżania,
 • brak emisji spalin (jest przyjazna środowisku),
 • duży obszar roboczy,
 • skuteczność w usuwaniu lekkiego i świeżego śniegu.

Tutaj również możesz zdecydować się na model spalinowy bądź elektryczny, przy czym dmuchawa elektryczna – podobnie jak odśnieżarka elektryczna – to gwarancja łatwej obsługi oraz brak regularnej konserwacji, która jest koniecznością przy modelach spalinowych. Świetnie nada się w przypadku małych i średnich powierzchni ogrodu czy podjazdu.

Na jaki sprzęt do odśnieżania się zdecydować?

Jeśli chcesz kupić sprzęt do odgarniania śniegu, to w pierwszej kolejności musisz uwzględnić rodzaj prac, wielkość obszaru oraz to, kto będzie dane narzędzie obsługiwać.

W przypadku przeciętnych opadów śniegu, jakie występują w naszym kraju, sprawdzić się może dmuchawa do śniegu z mocnym silnikiem o dużej szerokości roboczej. Przy czym praca z dmuchawą wymaga regularności, bo sprzęt dobrze poradzi sobie z suchym i świeżym śniegiem, jednakże będzie mieć problem przy ciężkim i mokrym, którego zalega już większa warstwa. Niektóre modele dmuchaw wyposażone są w metalowy nóż rozdrabniający, dzięki czemu sprawdzą się przy bardziej wymagającym śniegu, jednak jest to wciąż sprzęt do zadań podstawowych. Co najważniejsze – dmuchawy możesz używać przez cały rok przy pracach porządkowych wokół domu i w ogrodzie.

W przypadku obfitych opadów sprawdzi się odśnieżarka, szczególnie odśnieżarka elektryczna. Opinie o odśnieżarkach akumulatorowych są pozytywne i akcentowana jest ich lekkość, małe gabaryty, dobra praca nawet w ujemnych temperaturach; są mobilne i można z nimi pracować w każdym miejscu i w każdych warunkach. Do tego są ciche, dlatego nie tylko nie drażnią uszu operatora, ale też są przyjaźniejsze dla sąsiadów.

Jest jeden solidny argument przemawiający za wyborem odśnieżarki elektrycznej – cena. Koszt najdroższych odśnieżarek może sięgnąć nawet 10 000 złotych, jednak dotyczy to najnowocześniejszych i najmocniejszych modeli, najczęściej w zestawie z dodatkowymi akumulatorami. Cena dobrej i wydajnej odśnieżarki akumulatorowej waha się pomiędzy 3000 a 4000 zł. Są również modele tańsze, jednak tu należy zwrócić uwagę na moc, wysokość i szerokość roboczą, zwłaszcza jeśli priorytetem jest długa praca na obszarze całego ogrodu oraz dróg dojazdowych.

Przy wyborze sprzętu zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje. Najnowsze modele odśnieżarek mają rozwiązania, które zwiększają komfort pracy, jak na przykład reflektory LED, które ułatwiają pracę w ciemne poranki lub wieczorami, czy podgrzewane uchwyty.

Reasumując, dmuchawa do odśnieżania sprawdzi się przy niewielkim, lekkim i świeżym śniegu. W przypadku zamarzniętego i ciężkiego śniegu potrzebować będziesz odśnieżarki – tutaj warto rozważyć odśnieżarkę akumulatorową, która pod względem efektywności tylko w niewielkim stopniu ustępuje spalinowej. Do tego zapewnia komfortową, cichą i bezpieczną pracę.

Artykuł powstał w wyniku płatnej współpracy z marką Ryobi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *