Naturalny środek na chwasty zamiast Roundupu – Effect 24H

W sklepach pojawił się pierwszy ekologiczny środek przeciw chwastom, który może być bezpieczną alternatywą dla popularnego środka Roundup. Co najważniejsze, jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska do tego stopnia, że na drugi dzień można już jeść owoce i warzywa znajdujące się w pobliżu opryskanych chwastów.

Od lat mam problem z odpowiednim środkiem do totalnego (nieselektywnego) zwalczania chwastów w ogrodzie. Do tej pory w sklepach można było spotkać głównie Roundup, ale zawsze się przed nim broniłem, jak mogłem. Roundup zawiera bowiem glifosat, co do bezpieczeństwa którego są spore wątpliwości środowiska naukowego. Pojawiły się nawet badania dopuszczające jego rakotwórczość.

Co zamiast Roundupu na chwasty?

Postanowiłem przetestować środek naturalny, bezpieczny, którego efekt działania jest podobny jak ten, który znamy z działania innych produktów, ale osiągamy go jednak w inny sposób. Effect 24H firmy Target jest środkiem w 100% naturalnym. Zawiera kwas pelargonowy, który jak sama nazwa wskazuje pochodzi z pelargonii. Rozpuszcza on błony komórkowe opryskanych części roślin, przez co obumierają. Co najważniejsze: nie zawiera glifosatu, środka, który dotychczas był w składzie większość preparatów przeciw chwastom.

Czy Effect 24H działa?

Do testu wybrałem kilka różnych chwastów znajdujących się w moim otoczeniu, a także mech w chodniku. Po wykonaniu oprysku obserwowałem co się dzieje z roślinami. Już po niecałej godzinie rośliny zaczęły więdnąć, a ich liście marszczyć się i skręcać. To efekt działania kwasu pelarganowego, który rozpuszcza błony komórkowe roślin. Po 24 godzinach rośliny były całkowicie martwe. Przyznam się, że byłem zaskoczony szybkością działania środka. Po preparacie naturalnym spodziewałem się pierwszych efektów po znacznie dłuższym czasie.

Środek ten niszczy zielone, nadziemne części roślin powodując szybkie odwodnienie i zasychanie. Effect 24H najskuteczniej niszczy chwasty ogrodowe znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych. Zabiegi najlepiej wykonywać na chwasty w pełni wigoru. Zabiegi powinno wykonywać się na suchą roślinność podczas słonecznej, bezdeszczowej pogody. Niszczy skutecznie m.in. takie chwasty:

  • chwasty  wrażliwe –  chwastnica  jednostronna,  gwiazdnica  pospolita,  mniszek  pospolity, szarłat  szorstki,  tasznik  pospolity,  komosa  biała, przetacznik  perski,  jasnota  purpurowa, jasnota różowa.
  • chwasty średnio wrażliwe – starzec zwyczajny.
  • chwasty średnio odporne – wiechlina roczna.
Chwasty przed opryskiem i po 24 godzinach

Czy Effect 24H jest bezpieczny dla zdrowia i dla środowiska?

Środek nie wykazuje działania doglebowego. Chwastów możemy pozbyć się w jeden dzień nie ryzykując skażenia środowiska szkodliwym glifosatem. Bardzo ważne jest to, że Effect 24H ulega całkowitej biodegradacji. Na glebie, na której stosowano oprysk, w przyszłości bez obaw można sadzić rośliny ozdobne, założyć trawnik, a nawet uprawiać warzywa. Okres karencji dla preparatu to tylko 1 dzień. Oznacza to, że już na drugi dzień możemy przystąpić do zbiorów, gdy opryskujemy chwasty np. w sadzie, czy w pobliżu warzywnika. Substancja zawarta w preparacie bardzo szybko ulega rozpadowi, nie pozostaje w owocach i warzywach i nie stanowi zagrożenia dla ludzi czy zwierząt.

Czy Effect 24h nadaje się na chwasty w trawniku?
Czy mogę opryskać całą rabatę, żeby pozbyć się chwastów?

Effekt 24 to środek nieselektywny, to znaczy rozpuszcza błony komórkowe WSZYSTKICH roślin. Używamy go, opryskując TYLKO te rośliny, których chcemy się pozbyć. Opryskując trawnik niestety zabiliśmy go w całości. Możemy natomiast ostrożnie spryskać liście bardzo uciążliwych chwastów, uważając na resztę trawy. Podobnie w rabatach.Opryskujemy, najlepiej z małej odległości tylko te rośliny, których nie chcemy w ogrodzie. To herbicyd nieselektywny, nie wybiera roślin “do uśmiercenia”, oszczędzając inne. To Ty musisz wybrać, czego chcesz się pozbyć. Preparat jest środkiem kontaktowym, nie wnika w glebę, nie zostanie “zaciągnięty” przez inne rośliny, zabija tylko te rośliny, które zostaną bezpośrednio i dokładnie spryskane.

Artykuł sponsorowany, ale opinia nie sponsorowana 🙂

Na koniec dodam jeszcze, że bardzo się cieszę z pojawienia się tego środka w sklepach. Mam już dosyć wylewania bez opamiętania niebezpiecznej chemii w ogrodzie. Glifosat znajdujący się w wielu środkach jest bohaterem filmów dokumentalnych, a także procesów sądowych. Warto skorzystać z pewnej i bezpiecznej dla wszystkich alternatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *