Jak dobrać korę ogrodową do roślin? Rodzaje i zastosowanie

Dobór kory ogrodowej do roślin zależy od ich potrzeb i warunków, jakie panują w ogrodzie. Nieprawidłowo dopasowana ściółka może przyczynić się do powstawania chorób oraz zamierania roślin. Dlatego warto zdecydować – jaka kora ogrodowa będzie najlepsza? Liściasta czy iglasta? Grubo czy drobno mielona? Wiele zależy również od konkretnych potrzeb – inna kora będzie odpowiednia do ochrony roślin zimą, inna sprawdzi się lepiej w utrzymywaniu wilgoci, a jeszcze odmienna idealnie sprawdzi się do szybkiego dostarczenia związków mineralnych glebie. Jak dobrać korę ogrodową do roślin? O tym w dzisiejszym artykule.

Kora ogrodowa – dlaczego warto ją stosować w ogrodzie?

Kora ogrodowa to popularny materiał ściółkujący, który jest ceniony za swoje liczne zalety. Pomaga zachować wilgoć w glebie, ogranicza wzrost chwastów i chroni rośliny przed skrajnymi temperaturami. Dodatkowo kora jako materiał organiczny, stopniowo się rozkłada, dzięki czemu poprawia strukturę gleby i wzbogaca ją w składniki odżywcze np. magnez czy fosfor. Wspiera w ten sposób zdrowy wzrost roślin – sprawia, że bujniej kwitną i obficie owocują. To jednak nie wszystko. Kora ogrodowa wpływa również pozytywnie na aspekty wizualne otoczenia. Dodaje mu naturalnego uroku, sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej estetyczna, uporządkowana. Jeśli zastosuje się ją również na ścieżkach lub wokół rabat, uzyska się spójność całej aranżacji ogrodu.

Kora ogrodowa jest zatem praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wprowadzić do swojego ogrodu.

Rodzaje kory ogrodowej

Korę ogrodową można podzielić ze względu na rodzaj drzewa, z jakiego została pozyskana i stopień jej rozdrobnienia. Ten pierwszy podział obejmuje:

  • korę ogrodową iglastą – zakwasza glebę, dostarcza jej sporo składników odżywczych. Jej najpopularniejszym rodzajem jest kora sosnowa, która doskonale nada się dla takich roślin kwasolubnych;
  • korę ogrodową liściasta – świeża kora liściasta może mieć odczyn kwaśny lub zasadowy. Po kompostowaniu zawsze będzie on obojętny lub zasadowy. Kora tego typu jest również grubsza, wolniej się rozkłada;

Drugi podział dotyczy stopnia rozdrobnienia kory ogrodowej. Tutaj można wymienić:

  • korę ogrodową grubo mieloną – jest mniej podatna na przemieszczanie się pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, silnych wiatrów i ulewnych deszczy. Dodatkowo wolniej się rozkłada i lepiej sprawdza się jako ochrona roślin na zimę;
  • korę ogrodową średnio mieloną – dość uniwersalna, można ją wykorzystać do ściółkowania większości roślin;
  • korę ogrodową drobno mieloną – używa się jej często jako dodatek do substratu. Warstwa drobno mielonej kory ogrodowej w mniejszym stopniu chroni rośliny przed chwastami oraz zimnem.

Kora sosnowa – naturalny wybór dla kwasolubnych roślin

Kora sosnowa ma naturalnie niskie pH, dzięki czemu pomaga utrzymać kwaśne środowisko. Jest ono niezbędne dla prawidłowego wzrostu wielu roślin, w tym różaneczników, azalii, borówek, roślin iglastych. Przekompostowana kora sosnowa dostarcza najwięcej składników odżywczych i związków próchniczych do gleby. Jednocześnie dość szybko się rozkłada, dlatego istnieje konieczność jej częstego uzupełniania. Można temu zapobiec, stosując pod korę agrowłókninę, która spowolni proces rozkładu. W tym samym czasie ograniczy jednak wchłanianie się wartości odżywczych w ziemię.

Kora ogrodowa sosnowa doskonale chroni glebę przed wysychaniem. Dodatkowo odstrasza szkodniki za sprawą naturalnych aromatów, które wydziela. Co również istotne, świetnie prezentuje się w ogrodzie – ma ciekawy, ciemnobrązowy kolor, który kontrastuje z zielenią roślin.

Kora dębowa i bukowa – czy znajduje swoje zastosowanie w ogrodzie?

Kora dębowa lub bukowa jest zdecydowanie rzadziej stosowana od sosnowej, ale również nadaje się do ogrodu. Ma piękny kolor, dobrze utrzymuje wilgoć i zapobiega powstawaniu chwastów. Rozkłada się raczej wolniej niż kora sosnowa. Z tego względu może być jeszcze lepszą opcją do wysypania na ścieżki. Należy pamiętać, że świeże kory bukowa i dębowa, mają w sobie sporo toksycznych substancji, które nie są odpowiednie dla roślin. Dlatego zawsze należy je poddać kompostowaniu. Po jakimś czasie  zmienią swój odczyn na obojętny lub zasadowy. Wtedy można je wykorzystać do ściółkowania roślin takich jak lawenda, budleja, juka, czy niektóre drzewa owocowe.

Pielęgnacja kory w ogrodzie – kiedy i jak to robić?

Pielęgnacja kory ogrodowej polega przede wszystkim na jej uzupełnianiu. Warto sprawdzać, czy nie ulega ona nadmiernemu rozkładowi. Jeśli tak, należy dosypać nową warstwę. Ta powinna mieć grubość ok. 2-5 cm. Można zastosować jej więcej, jeśli zbliżają się mrozy. Wtedy też lepiej postawić na grubo mieloną korę ogrodową. Dbanie o korę w ogrodzie to również jej systematyczne grabienie.

Średnia trwałość kory ogrodowej to około 4-5 lat, chociaż wiele zależy od rodzaju i stopnia rozkładu podczas jej wysypywania. Mimo wszystko warto systematycznie uzupełniać ściółkę, aby zachować jej świeży wygląd przez cały rok.  

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z partnerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *