10 najlepszych kwiatów do łazienki

Większość kwiatów domowych doskonale radzi sobie w łazience. Wbrew pozorom nie jest to dla niech trudne środowisko, ponieważ rośliny tropikalne, jakimi są w większości kwiaty domowe, uwielbiają wilgotne powietrze i wysoką temperaturę. Rośliny doniczkowe w łazience kwitną dłużej i obficiej, są zdrowsze i odporniejsze na choroby i szkodniki.

Prawie wszystkie rośliny doniczkowe mogą być uprawiane w łazience oprócz kaktusów. Są jednak gatunki, które w wilgotnym środowisku i wysokiej temperaturze czują się jak ryba w wodzie.

Zasady uprawy kwiatów w łazience

Roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych, gdyż opary nie działają korzystnie na ich rozwój. Nie stawiajmy doniczek blisko pojemników z mydłem. Łazienkę powinniśmy często wietrzyć. W wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie.

Nie powinniśmy stawiać doniczek na słonecznym parapecie, ponieważ większość roślin preferujących dużą wilgoć, nie toleruje ostrego słońca.  Nie zapominajmy jednak, że rośliny do życia potrzebują światła i w ciemnej łazience lub w łazience bez okna nie będą ładnie rosły, chociaż i tu są pewne wyjątki. Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki?

Najlepsze rośliny do łazienki

1. Storczyk

Pięknie kwitnący falenopsis (najpopularniejsza odmiana storczyka) na pewno będzie ozdobą każdej łazienki. Jego duże kwiaty nadadzą łazience elegancji, tak jak każdemu wnętrzu, w którym się znajduje. Nie toleruje stojącej wody w doniczce. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Należy pamiętać, że storczyk to roślina specyficzna, ponieważ nie rośnie w zwykłej doniczce z ziemią. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale trzeba się z nim obchodzić zupełnie inaczej niż z innymi kwiatami domowymi. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

2. Zielistka

Ta roślina nie ma pięknych kwiatów, ale ozdobą są jej liście z białym środkiem i jasną obwódką. Warto ją ustawić na wysokiej półce lub zawiesić pod sufitem, wtedy będzie wypuszczała nowe odnóżki, które będą zwisały do dołu. Muszę tutaj wspomnieć, że zielistka to jedna z tych roślin, które nadają się do domu, w którym kot lubi podgryzać liście. Oczywiście nie jest to trawa dla kota, którą może sobie codziennie podgryzać, ale nic mu się nie stanie jeśli zje kawałek liścia.

3. Skrzydłokwiat

Jedna z tych roślin doniczkowych, która pięknie kwitnie. Jeśli będziemy o niego dobrze dbać, to będzie kwitł przez większość roku. Ma białe, eleganckie kwiaty, które niesamowicie kontrastują z soczystą zielenią liści. Uwielbiam skrzydłokwiaty, dlatego jeśli pozwalają na to warunki, zawsze proponuję je swoim klientom. Dużą ich zaletą jest to, że dobrze radzą sobie nawet w półcieniu. Nie tolerują ostrego słońca. Jeśli zapomnimy podlać skrzydłokwiata to przypomni nam o tym swoim wyglądem. Wszystkie liście oklapną, ale podniosą się wkrótce po podlaniu. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

4. Monstera

Tej pani chyba nikomu nie muszę przedstawiać. To najpopularniejsza roślina ostatnich lat, której liście są wszędzie: na poduszkach, zasłonach, koszulkach, kubkach. Będzie też dobrze czuła się w każdej łazience i to nie koniecznie bardzo jasnej. Monstera dobrze rośnie zarówno na stanowiskach jasnych, jak i w półcieniu. W tym drugim przypadku jej liście będą jednak mniej dziurawe, a właśnie te dziury są największą ozdobą monstery. Pamiętajmy, że to bardzo duża roślina, więc nadaje się tylko do ogromnych łazienek lub z góry musimy założyć, że po kilku latach będzie ją trzeba przenieść do innego pomieszczenia. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

5. Zamiokulkas

O tej roślinie musiałem wspomnieć, ponieważ jest rozwiązaniem dla najbardziej ciemnych łazienek, a nawet do łazienek bez okna. Zamiokulkas ma niewielkie wymagania jeśli chodzi o światło. Wystarczą mu minimalne ilości promieni słonecznych, żeby mógł przeżyć. W łazienkach bez okna można zastosować pewną sztuczkę. Jednego zamiokulkasa trzymamy w łazience, drugiego w widnym pokoju i zamieniamy je miejscami raz w tygodniu. Dzięki temu nawet w łazience bez okna może być zielono. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

6. Kroton

Roślina o nietypowym kolorze liści jak na kwiaty pokojowe, prawda? Jest bardzo wymagający jeśli chodzi o wilgotność, ponieważ jego naturalnym środowiskiem są gorące lasy tropikalne. Im więcej światła, tym kroton będzie piękniej się wybarwiał. Nie zaszkodzi mu nawet ostre słońce na południowym parapecie.

7. Alokazja

Tą roślinę bardzo polubiłem kilka lat temu. Gdy zobaczyłem ją w sklepie, to wiedziałem że musi znaleźć się w moim domu. Stoi u mnie w pokoju i muszę ją bardzo często zraszać, ponieważ uwielbia wilgotne środowisko. W łazience będzie czuła się doskonale i wynagrodzi nam to pięknymi, błyszczącymi, ogromnymi liśćmi. Nie sposób przejść obojętnie obok liści z widocznym unerwieniem. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

8. Anturium

W moim domu na tę roślinę mówiło się zawsze „jęzor teściowej”. Przyznacie, że ma ciekawy kształt. Najczęściej widywałem anturium jako kwiat cięty w imieninowych bukietach, ale od kilku lat jest coraz bardziej modny, nawet jako roślina biurowa. Anturium najlepiej rośnie w wilgotności powyżej 50%, dlatego łazienka jest idealna.

9. Difenbachia

To jedna z moich ulubionych roślin. Jest bardzo mało wymagająca, dlatego znajduje się w wielu biurowcach, w których zajmuję się zielenią. W łazience będzie jej idealnie, gdyż wilgotne powietrze to jest to co uwielbia. Preferuje stanowiska jasne, ale w półcieniu też sobie poradzi.

10. Paprotka

Jeśli mówimy paprotka, to mamy na myśli nefrolepsis. Tą paprotkę znamy z domów naszych babć i z PRL-owskich urzędów, gdzie królowała. Uprawa paprotki nie jest łatwa, ponieważ trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej sobie radzi na stanowisku z rozproszonym światłem. Preferuje pomieszczenia wilgotne, dlatego w łazience będzie dla niej jak w raju.

2 thoughts on “10 najlepszych kwiatów do łazienki

 • 21 lutego at 12:40
  Permalink

  Podejmowałam już próby ustawiania roślin w łazience jednak za każdym razem źle się to dla nich kończyło. Nie wiem co było bezpośrednią przyczyną tego ale już dałam sobie spokój z zazielenianiem swojej łazienki, widocznie to nie dla mnie.

  Reply
 • 27 lutego at 13:31
  Permalink

  Bardzo pomocny artykuł. Niedawno przeniosłam moje storczyki do łazienki (na parapet okienny, od strony północno-zachodniej) i zgodnie z artykułem to nie był zły pomysł. Zobaczymy jak im tam będzie. Pozdrawiam 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *