Sposoby na mech w trawniku

Jak pozbyć się mchu z trawnika? To pytanie na pewno często zadają sobie właściciele ogrodów. Idealnie wypielęgnowany trawnik to wizytówka naszego ogrodu, dlatego mech jest na nim niechcianym gościem.

Mech w trawie pojawia się zazwyczaj, gdy o trawnik nie dbamy. Jego rozwojowi sprzyja wilgoć, dlatego najczęściej pojawia się w cieniu i półcieniu, gdzie brak słońca powoduje wolniejsze wysychanie podłoża. W takich warunkach słabo rośnie też trawa, a na rzadkim trawniku mech rozwija się szybciej, gdyż nie ma konkurencji. Mech może się również pojawić w miejscach słonecznych, jeśli ziemia jest ciężka, zbita, słabo przepuszczalna. Dodatkowo sprzyja mu zbyt kwaśne podłoże.

Mech

Wertykulacja

Powinna być przeprowadzana każdej wiosny. Przeprowadza się ją specjalnym narzędziem, które za pomocą noży nacina darń i usuwa filc, czyli całą martwą materię organiczną, która zbita tworzy słabo przepuszczalną dla wody powłokę. Każdy kto pierwszy raz przeprowadzi wertykulację będzie zdziwiony, że filcu jest tak dużo. Czasem jest to dużo więcej niż trawy z jednego koszenia. Dowiedz się więcej.

Wertykulator

Aeracja

Jest to napowietrzanie trawnika za pomocą specjalnych kolców. Używamy do tego aeratora mechanicznego, czyli urządzenia podobnego do wertykulatora, wału zaopatrzonego w kolce lub nakładek na buty.  W napowietrzonym trawniku mech nie będzie tak szybko się rozwijał. Ponadto korzenie trawy będą miały lepsze warunki do rozwoju, dzięki czemu będzie gęstsza i będzie stanowiła silną konkurencję dla mchu.

Piaskowanie

Zabieg ten wykonujemy zaraz po wertykulacji lub aeracji. Nie bójmy się sypać piachu na trawnik. To prawda, że na samym piasku mało co rośnie, ale w podłożu pod trawnik powinno być go dużo. Ziemia będzie dzięki temu rozluźniona, przepuszczalna i stworzy idealne warunki do rozwoju trawy i złe dla mchu.

Wapnowanie i nawożenie

Jak już wspomniałem, mech rośnie najlepiej w kwaśnej ziemi. Warto sprawdzić odczyn naszego trawnika za pomocą kwasomierza, który kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. trawnik najlepiej rośnie w podłożu lekko kwaśnym o ph 6. Im mniejsze ph tym ziemia jest kwaśniejsza, dlatego gdy wynosi ono mniej niż 5,5 to powinniśmy użyć wapna ogrodniczego lub specjalnych nawozów z wapnem. Mają one zazwyczaj oznaczenie „anty mech”. Nawozić trawnik powinniśmy regularnie kilka razy w roku lub raz w roku stosując specjalny nawóz długodziałający.

Trawnik

Opryski

Sposób dla leniwych na szybkie pozbycie się mchu to oprysk środkiem chemicznym. Jest to jednak leczenie objawów, a nie zwalczanie przyczyny, więc prędzej czy później mech powróci. Skuteczne środki to Mogeton 25 WP oraz Floranid.

Naprawa zniszczonego przez mech trawnika w kilku krokach:

 1. Wygrab dokładnie cały mech z trawnika.
 2. Zwapnuj ziemię.
 3. Zrób wertykulację lub aerację.
 4. Wypiaskuj trawnik, a następnie przegrab.
 5. Wysiej nowe nasiona trawy.
 6. Podlej

 

3 thoughts on “Sposoby na mech w trawniku

 • 11 stycznia at 21:59
  Permalink

  Doraźnie dobrze sprawdza się siarczan żelaza i to niekoniecznie w formie drogiego antymechu czy innego cuda, tylko w postaci worka nawozu jednoskładnikowego kupionego za parę groszy.

  Reply
 • 18 stycznia at 10:10
  Permalink

  Na połowie działki mam problem właśnie z mchem, muszę wypróbować te sposoby i spróbuje z siarczanem żelaza.

  Reply
 • 18 marca at 20:07
  Permalink

  ja od dwoch lat to robie i jest pozytywny efekt

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *