#8 Krasnale i figurki ogrodowe – 10 koszmarów polskiego ogrodnictwa

Bardzo cenię sobie sztukę w ogrodzie, bo jedna rzeźba potrafi uczynić więcej niż 1000 roślin. Dlatego właśnie bolą mnie oczy, gdy muszę patrzeć na pstrokate kotki, żabki, bociany, grzybki i krasnale w polskich ogrodach.

Polskie figurki ogrodowe to jakiś fenomen na świecie. W wielu krajach byłem i nigdzie nie widziałem tego nikczemnego procederu na tak dużą skalę. Kiedyś kupowano głównie krasnale o których już nie raz  pisałem np. tu: 12 najbrzydszych krasnali ogrodowych. W tej chwili figurki ogrodowe straszą z półek sklepowych w supermarketach, sklepach budowlanych, centrach ogrodniczych, dyskontach, są wszędzie. Nic więc dziwnego, że tak dużo jest ich w ogrodach. Nie dość, że są wykonane z najgorszego plastiku, to na dodatek pomalowane farbą,  która po czasie blaknie. Najczęściej widuję łabądki, żabki, grzybki i ptaszki, ale ludzka pomysłowość nie ma granic, dlatego spotkałem też żabo-tygrysa.

Figurki

Figurki

Krasnal

Figurki

Figurki

Figurki

Figurki

Figurki

Co zamiast?

1. Brak figurek

Brzydotę w ogrodach trzeba tępić. Niektórzy mówią, że o gustach się nie dyskutuje, ale stwierdzenie to neguje istnienie sztuki, której istotą jest dyskusja na jej temat. Dla nas ogrody to sztuka i dlatego trzeba o nich dyskutować, wychwalać to co piękne i bez litości ganić to co paskudne. miejsce każdej takiej figurki jak wyżej jest w śmietniku. Jeśli kogoś nie stać na prawdziwą sztukę w ogrodzie to lepiej żeby nie było w nim żadnych ozdobników. Chociaż powiem Wam, że pieniądze nie są tu najważniejsze. Wystarczy pomysłowość.

2. Pomysłowość

Podziwiam ludzi którzy potrafią zrobić coś z niczego. Trochę inwencji twórczej i można stworzyć w ogrodzie prawdziwe cuda. Wystarczy przejść się na złomowisko, czy poszperać w piwnicy i na strychu. Zobaczcie sami.

Ogrodowe pomysły

Ogrodowe pomysły

Ogrodowe pomysły

3. Współpraca z artystą

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z prawdziwym artystą to mamy pewność, że w naszym ogrodzie zagości sztuka. Prawdziwy to znaczy dobry, posiadający portfolio, dzięki któremu znamy jego styl i widzimy poprzednie prace. Możemy kupić gotową pracę lub poprosić o zrobienie specjalnie dla nas.

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Sztuka

Cała seria 10 koszmarów polskiego ogrodnictwa:

To może Cię zainteresować

3 thoughts on “#8 Krasnale i figurki ogrodowe – 10 koszmarów polskiego ogrodnictwa

 • 8 stycznia 2016 at 20:55
  Permalink

  Sarny z kortenu są super <3 Chciałabym takie, a zamiast tego mam krasnale :/

  Reply
  • 11 stycznia 2016 at 11:32
   Permalink

   Wykonywaliśmy już ażurowe łubiny z cor-tenu, wycinane laserowo według naszego projektu, więc to nie problem. Możemy dla Pani przygotować praktycznie dowolny wzór, mamy trochę materiału w pracowni 🙂 Łubiny można zobaczyć tutaj, niezardzewiałe jeszcze do końca.

   Reply
 • 8 lutego 2016 at 12:51
  Permalink

  Nie rozumiem dlaczego ludzie stawiają takie badziewia!!!! jest tyle pięknych roślin, krzewy, kwiaty… po co wam te figurki?!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *