Jak pikować pomidory?

Pikowanie pomidorów to niezbędny zabieg, który trzeba wykonać aby rośliny nam pięknie wyrosły. Co to jest pikowanie, kiedy pikujemy pomidory i jak to robimy? O tym powiem Wam w poradniku „Niech żyje ogród”.

Pomidory z własnej doniczki to marzenie każdego wielbiciela tego przepysznego warzywa. Ten, kto chociaż raz spróbował pomidorów z własnej uprawy wie, że ich smak jest dużo lepszy od tych kupionych w sklepie. Dlaczego więc nie spróbować ich uprawy we własnym ogrodzie, czy nawet na własnym balkonie?

Uprawa pomidorów wcale nie jest aż taka trudna jakby mogło się wydawać. Jestem pewny, że nawet amatorzy po pierwszym sezonie uprawy, w kolejnym będą już ekspertami w tej dziedzinie. Jednym z koniecznych zabiegów jest pikowanie młodych siewek. Zobaczcie jak ja to robię i krok po kroku powtórzcie moje czynności, a na pewno zrobicie to dobrze.

Co to jest pikowanie?

Pikowanie to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu młode rośliny będą miały więcej miejsca i lepiej będzie rozwijał się ich system korzeniowy. Nasiona, które wykiełkowały jedno obok drugiego trzeba po prostu przesadzić do nowych, większych doniczek. To tez najlepszy moment na wybranie najładniejszych sadzonek, a pozbycie się tych gorszych.

Kiedy pikujemy pomidory?

Pomidory pikujemy, gdy młode sadzonki mają ok. 3 tygodni. Zabieg ten przeprowadzamy, gdy na siewkach są w sumie 4 liście. Te dwa dolne to liścienie, które odpadną gdy pomidorek trochę podrośnie. Wtedy cała energia będzie czerpana z dwóch liści szczytowych.

Pikowanie pomidorów 1

Jak pikować pomidory?

Przed przystąpieniem do pikowania musimy przygotować sobie doniczki nowe doniczki, do których przesadzimy młode siewki. Ja używam doniczek celulozowo-torfowych, które po przesadzeniu do gruntu lub do donicy na balkonie ulegają rozłożeniu w gruncie. Nowe doniczki napełniamy do pełna ziemią i lekko ugniatamy. Następnie zwilżamy, ale tak aby nie zrobić błota. Najlepszy będzie delikatny oprysk wodą.

Do pikowania należy użyć specjalnej ziemi do siewu i pikowania. Ma ona drobną strukturę i doskonale utrzymuje wilgoć. Kwasowość takiego podłoża zawiera się pomiędzy pH: 5,5 a 6,5. Dodatkowo jest wzbogacone o nawóz zapewniający niezbędne składniki pokarmowe roślinom. Takie podłoże stwarza optymalne warunki do korzenienia się młodych roślin. Nie należy dodatkowo zasilać roślin w nawozy, ponieważ może to spalić sadzonki. Przeczytaj również: Jak wybrać ziemię ogrodową.

Pikowanie pomidorów 4

Pikowanie ułatwi nam użycie dwóch patyczków. Pierwszym robimy otwory w nowych doniczkach, dzięki czemu będzie mniejsze ryzyko uszkodzenia delikatnych korzeni podczas sadzenia. Drugim patyczkiem, który ma kształt widelca ostrożnie wyjmujemy sadzonkę z dotychczasowej doniczki i wkładamy do doniczki z otworami. Roślinę sadzimy trochę niżej niż rosła dotychczas, ok 2 cm poniżej liścieni. Teraz młody pomidorek wytworzy nowe na łodydze dodatkowe korzenie.

Pikowanie pomidorów 5

Jak uprawiać pomidory?

Tak posadzone pomidory trzymamy w temperaturze 18 – 26°C i stałej wilgotności. Takie warunki najlepiej uzyskać w szklarni ogrodowej lub w mini-szklarence, którą możemy ustawić w domu. do gruntu pomidory sadzimy dopiero wtedy, gdy ryzyko przymrozków będzie niewielkie, czyli w drugiej połowie maja.

Pikowanie pomidorów 6

Jak założyć warzywnik?

Jak założyć warzywnik w ogrodzie? O tym w innym odcinku poradnika: Zakładanie warzywnika.

Zachęcam do obejrzenia innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. znajdują się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *