Jak ekologicznie dbać o oczko wodne wiosną latem, jesienią i zimą?

Ekologiczna metoda pielęgnacji oczka wodnego, stawu kąpielowego, czy też jeziora staje się coraz bardziej popularna. Mam nadzieję, że już wkrótce zapomnimy o środkach chemicznych. Naturalne preparaty do oczyszczania wód są niedrogie, proste w użyciu i łatwo dostępne. 

Hydroidea2

Ogród bez chemii to marzenie każdego miłośnika zieleni. Środki chemiczne atakują nas ze wszystkich półek sklepowych, dlatego tak ważna jest świadomość, że można wybrać naturę. Od kilku lat większość producentów nawozów i środków ochrony roślin ma w swojej ofercie produkty ekologiczne, a także zaobserwowałem że ogrodnicy coraz częściej sami sięgają po naturę w postaci kompostu, obornika, oprysków z pokrzyw, czy czosnku.

Jak jest w przypadku zbiorników wodnych? Ogrodowe oczka wodna, czy większe stawy kąpielowe bez naszej pomocy szybko zmienią się w brunatne bajoro, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Właściciele ogrodów często idą na łatwiznę i używają trującego chloru, siarczanu miedzi, bądź innych tanich środków chemicznych sprzedawanych jako skuteczne środki do oczka wodnego. Niestety najczęściej nie mają one pozytywnego wpływu na faunę i florę wodną i całkowicie zaburzają naturalny ekosystem.

Jak dbać o oczko wodne, staw i jezioro wiosną?

Zapobieganie rozwojowi glonów. Glony atakują zbiorniki wodne już od wczesnej wiosny. Dzieje się tak ze względu na nadmiar fosforanów i azotanów, które wiosną wytrącają się z liści, które jeszcze jesienią wpadły do wody. Pomocny będzie naturalny preparat PhosSorb, który hamuje rozwój glonów i ogranicza ilość osadów dennych. Co ciekawe, pochłania znacznie więcej związków fosforu od preparatów chemicznych. Z kolei mineralny zestaw wkładów do filtrów PhosBinder zapobiega wzrostowi glonów przez  długofalowe wiązanie fosforanów, a przy okazji usuwa z wody miedź, ołów i cynk.

Usuwanie mułu i osadów dennych. Po zimie dno zbiornika wodnego może być bardzo zamulone przez materię organiczną, która dostała się do wody jeszcze poprzedniego sezonu. Poradzą sobie z tym specjalne bakterie, które w krótkim czasie oczyszczą dno. Na tych pożytecznych mikroorganizmach bazują produkty z serii EcoGerm. Więcej o tej linii produktów możecie przeczytać tutaj: Jak ekologicznie oczyścić oczko wodne?

Zwalczanie glonów. Jeśli glony opanowały zbiornik wodny tak bardzo, że nie radzą sobie żadne środki, warto użyć AlgoSplit. Jest to interwencyjny środek, który w 24 godziny usuwa nawet najbardziej oporne glony nitkowate. Innym ekologicznym preparatem jest AlgoStopper. Ten całkowicie naturalny i bezpieczny środek blokuje rozwój glonów i sinic, zwiększa przejrzystość wody i lekko obniża jej pH.

Hydroidea

Jak dbać o oczko wodne, staw, jezioro latem i jesienią?

Dbamy o właściwą twardość wody. Optymalny poziom węglanu wapnia w wodzie stawowej wynosi 120 mg/l (6,7 KH). Jeżeli wartość KH jest mniejsza niż 100 mg/l (5,5 KH), należy dodawać naturalnego preparatu PondStabil, aż do momentu uzyskania wartości wyższej niż 100 mg/l.

Walczymy z glonami. Przez cały sezon kontrolujemy występowanie glonów w zbiorniku wodny i w razie potrzeby używamy AlgoStopper lub AlgoSplit.

Jak dbać o oczko wodne, staw i jezioro zimą?

Usuwanie fosforanów z wody. Eliminując z wody fosforany, pozbywamy się głównego pożywienia glonów. Używanie preparatów ekologicznych PhosSorb i PhosBinder także zimą, pozwoli efektywniej walczyć z glonami w wodzie.

Hydroidea

Ekologiczne filtry do oczek wodnych i stawów kąpielowych

Jedną z wad tradycyjnych filtrów do oczek wodnych i stawów kąpielowych jest niszczenie przez nie zooplanktonu, który jak wiadomo jest bardzo pożyteczny i pełni ważną rolę w procesie oczyszczania wody. Specjalne filtry z serii HydroGravity jako jedne z nielicznych nie niszczą planktonu. Poza tym filtr HydroGravity dzięki wbudowanemu dozownikowi CO2 reguluje poziom najważniejszych parametrów wody poprzez właściwe dozowanie dwutlenku węgla.

Ile kosztuje ekologiczne oczyszczanie wód?

Oczyszczanie zbiorników wodnych metodą ekologiczną nie jest drogie. Nie musimy wypożyczać ciężkiego sprzętu, nakład pracy też jest minimalny, gdyż pracują za nas pożyteczne mikroorganizmy lub naturalne środki. Wszystkie wymienione ekologiczne preparaty do oczek wodnych i stawów kąpielowych można kupić za pośrednictwem firmy Hydroidea.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, moja mama da się namówić w końcu na oczko wodne w ogrodzie. Uważa, że szybko staje się ono zielonym bajorem, a jego czyszczenie jest trudne i kosztowne. Jak widzicie, wcale tak nie jest. Można mieć czysty i ekologiczny zbiornik w swoim ogrodzie, a jego pielęgnacja wcale nie jest uciążliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *