Jak pielęgnować dracenę?

Pielęgnacja draceny nie jest wcale trudna. Dracena to bardzo popularna roślina wykorzystywana w zieleni domowej i biurowej i na pewną każdy poradzi sobie z jej uprawą. Odwdzięczy się pięknem swoich ozdobnych liści i tropikalnym wyglądem. Jak zajmować się draceną? 

Dracana

W rodzaju dracena jest wiele ciekawych gatunków, które różnią się między sobą kolorem, kształtem oraz wielkością liści. Dracena pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych. W naszych warunkach, uprawa tego kwiatu możliwa jest wyłącznie w warunkach domowych i biurowych. Na rynku jest wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dostosować wybór gatunku i odmiany do naszych potrzeb. Najpopularniejszymi gatunkami draceny są: dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena Sandera. W warunkach naturalnych draceny osiągają po kilka metrów wysokości. W warunkach domowych draceny nie osiągają tak imponujących rozmiarów. Dzięki dobrej uprawie i pielęgnacji można uzyskać ładne krzewy dorastające do 2 metrów. Niestety w naszych warunkach rzadkością jest zakwitanie dracen, a szkoda bo ich kwiaty są bardzo ładne a ponadto wytwarzają bardzo mocny zapach.

Dracena wonna „Dracaena fragrans”

Dracena wonna „Dracaena fragrans” jest jedną z najpopularniejszych gatunków które możemy spotkać w biurach i domach. Gatunek ten wytwarza sztywną dość grubą łodygę osiągającą około 150 cm. Na łodydze osadzone są dość duże liście osiągające od 40 do 70 cm długości, które lekko opadają ku dołowi. Dobrze znosi warunki domowe, ale warto pamiętać że lubi wilgotne powietrze. Ciekawymi odmianami są ‚Victoria’, ‚Rothiana’ oraz ‚Massangeana’. Są to odmiany, które na liściach wytwarzają białe paski w różnych konfiguracja.

 dracena

Dracena obrzeżana „Dracaena marginata

Dracena obrzeżana „Dracaena marginata” kolejny bardzo lubiany gatunek draceny. Osiąga do 180 cm wysokości, ale jest to rzadko spotykane. Najczęściej na rynku gatunek ten możemy spotkać w formie rozgałęzionego krzewu. Z jednej łodygi wyprowadza się trzy pędy które zakończone są kępkami liści. Liście są cienkie, ostro zakończone i lekko przewieszające się ku dołowi. Całość prezentuje się bardzo ładnie i nowocześnie. Co ciekawe gatunek ten wykorzystywany jest również we florystyce, gdzie liście na krótkich łodygach umieszczane są w bukietach i wiązankach. Jedną z najpopularniejszych odmian jest „Tricolor”.

Dracaena in a pot on a white background

„Lucky Bamboo”

Dracena Sandera „Dracaena Sanderiana” jest jedna z najmniejszych dracen. Swoją popularność zyskała niedawno. Często możemy ją spotkać w sklepach pod nazwą „Lucky Bamboo”. Gatunek ten jest najmniej wymagający z pośród przedstawionych. Nie przeszkadza mu bliskość kaloryfera ani ubogie podłoże. Dobrze rośnie nawet po prostu wsadzony do wody. Wyglądem przypomina mini babusa.

Lucky Bamboo

Pielęgnacja draceny

Stanowisko dla draceny powinno być jasne, ale nie może być ona narażona na bezpośrednią operację słońca. Temperatura pokojowa (21° C) jest dobrą temperaturą dla naszych dracen. W zimie, gdy spada temperatura za oknami, musimy przypilnować aby nasz kwiat nie stał w pomieszczeniu w którym jest poniżej 18° C.

Draceny nie są trudnymi w pielęgnacji kwiatami. W okresie letnim podlewamy je 1-2 razy w tygodniu. Pamiętajcie, aby zlać nadmiar wody z podstawki. W okresie letnim raz na dwa tygodnie stosujemy nawóz razem z podlewaniem. Dracena lubi jak zrasza się jej liście. Zabieg ten staje się niezbędnym w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Co miesiąc lub jak mamy czas warto też przetrzeć liście wilgotną ścierką. W ten sposób pozbędziemy się kurzu i brudu zalegającego na liściach.

Co zrobić, gdy zasychają liście draceny?

Gdy liście draceny zasychają na końcach i robią się żółte to znak że wilgotność jest zbyt mała. Przez pewien czas zwiększ podlewanie i zraszaj liście. To powinno pomóc. Uważaj jednak z podlewaniem, gdyż korzenie dracen potrafią szybko zacząć gnić. Objawia się to gniciem liści i łodyg.

Draceny z czasem będą coraz większe i przyjdzie czas by je przesadzić. Do przesadzenia dracen użyjcie gleby zasobnej w próchnicę o ph zbliżonym do 6,5. Na rynku gotowe są takie podłoża (ziemia do palm). Na dno doniczki umieść warstwę drenażowa. Mogą być to kamyczki, żwir lub keramzyt. W kwiatach których już nie przesadzam warto co 1-2 lata wymieniać górną część podłoża.

Jeśli będziecie się stosować do tych kilku prostych zasad Wasze draceny będą pięknie rosły, i ozdabiały domowe i biurowe otoczenie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *