Polecamy z Sadowniczy.pl:

Porady

Roundup (randap) – szkodliwy zabójca w ogrodzie

Roundup, czy też po polsku randap to bardzo skuteczny środek niszczący chwasty. Działa totalnie niszcząc wszystkie rośliny, ale może też zniszczyć nas. Badania jednoznacznie wskazują, że jest zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym.

Biorąc pod uwagę, że producent Roudup’a, firma Monsanto jest jedną z największych korporacji na świecie uzbrojoną w armię prawników, aby nie zostać pozwanym. oświadczam, że wszystkie tezy zawarte w artykule są tezami twórców filmu „Świat według Monsanto”, a nie moimi. Ocenę pozostawiam Wam. Czy się z nimi zgadzam? Chyba nie trudno zgadnąć. Cały film o herbicydzie Roundup „Świat według Monsanto” możecie obejrzeć na dole artykułu. Jest długi, ale bardzo ciekawy i wciągający.

Na początek o tym skąd wziął się Roudup. Został wyprodukowany jako herbicyd usuwający wszystkie rośliny oprócz kukurydzy Roundup Ready. Jak to możliwe? Białko w kukurydzy zostało zmodyfikowane genetycznie uodporniając ją na Roudup. Dzięki temu rolnicy radzą sobie z chwastami przy pomocy dwóch oprysków w roku, mają większe plony i więcej pieniędzy w kieszeni. Ale za jaką cenę?

Pewnie nie jedna osoba pomyśli sobie, że Roundup nie jest szkodliwy dla środowiska, bo przecież można go kupić w każdym centrum ogrodniczym, czy markecie budowlanym i na pewno był wielokrotnie badany. Roundup jest dostępny w sprzedaży już od 1974 roku, a swój sukces najlepiej sprzedającego się herbicydu na świecie zawdzięcza przede wszystkim temu, że przez kilkadziesiąt lat był reklamowany jako biodegradowalny. Dwukrotnie (w 1996 roku  USA i w 2007 we Francji) udowodniono, że to kłamstwo i producent nie może używać już słów: „biodegradowalny”, „gleba pozostaje nieskażona” oraz „szanuje środowisko”. Firma Monsanto ponad to była wielokrotnie oskarżana o fałszowanie badań przez najlepszych specjalistów, profesorów.

Badania wielokrotnie wykazywały, że Roundup jest toksyczny, ale są one utajniane, aby chronić żywność genetycznie modyfikowaną (GMO). Urzędnicy na całym świecie ukrywają dane i nimi manipulują. Niestety w wielu krajach konsument nie może nawet wybrać pomiędzy żywnością modyfikowaną, a naturalną, gdyż prawo zabrania oznaczania produktów. Np. w USA ziarna soi modyfikowanej to aż 90%, więc klient w sklepie ma niewielkie szanse na kupienie produktu naturalnego.

Zastanówcie się dwa razy zanim opryskacie swój ogród Roundup’em zwłaszcza jeśli macie małe dzieci.

Na koniec bardzo ciekawy artykuł opisujący bardziej szczegółowo badania nad Roundup’em,  które: „wykazały, że najlepiej sprzedający się na świecie środek chwastobójczy Roundup, powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i miejskich parkach, zawiera składnik zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym, a także dla komórek łożyska i pępowiny”. „Dodatki o nieujawnionym składzie chemicznym w środkach dostępnych na rynku, mogą powodować uszkodzenie komórek człowieka, a nawet śmierć przy typowym spryskiwaniu Roundupem upraw soi, kukurydzy, trawników i ogrodów. Naukowcy podejrzewają, że Roundup może powodować problemy z donoszeniem ciąży przez zaburzanie wytwarzania hormonów, co może skutkować deformacją płodu, niską wagą noworodków i prowadzić do poronień”. Przeczytajcie: Powszechnie stosowany herbicyd Roundup groźny dla zdrowia?

Teraz zapraszam na film „Świat według Monsanto”.

Zobacz również:

Kiedy i jak często podlewać ogród?
Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą
Okrywanie roślin przed zimą
Wiosenne opryski drzew owocowych - nie spóźnijmy się

Dyskusja

komentarzy 28

 1. I tak wszystko zmiecie wielka, komunistyczna, swiatowa rewolucja muslimska. Wtedy nastanie sprawiedliwosc, wszystko będzie musiało być czyste, wszystko będzie musiało chwalić jedynego i najwyższego. A jankesko – syjonistyczne wynalazki zostaną usunięte razem ze wszystkim co nieczyste. i w ten sposób nie będzie ranapu, nie będzie toksyczności, nie będzie chwastów, nie będzie perzu, niczego nie będzie, będzie tylko wychwalanie czystego.

  Dodany przez użytkownika: Ali latajacy dywanie | 21 sierpnia 2016, 09:43
 2. W okolicy mam dwie takie działki na których właściciele nie robią nic oprócz spryskania co jakiś czas całości tym świństwem. Wyobraźcie sobie jak to później wygląda. Kilkaset metrów kwadratowych suchych roślin. Pobliskie tereny kolejowe, m.in. płoty pięknie zarośnięte tak lubianym u nas chmielem, też raz w roku są tak traktowane. Oczywiście nikt tych martwych roślin nie usuwa. Wygląda to żałośnie i brzydko ale kogo to obchodzi ?…

  Dodany przez użytkownika: Tadek | 13 lipca 2016, 09:51
 3. Na działce obok mojej firmy sąsiad ciągle używa tego świństwa. I nie daje sobie przetłumaczyć, że to ma tak negatywny wpływ na wszystkie organizmy wokół! Da się coś z tym zrobić?

  Dodany przez użytkownika: Domki | 22 stycznia 2016, 10:38
  • Jedyne co można zrobić to z nim porozmawiać. Niestety środek jest dopuszczony do sprzedaży i użytkowania. Ale już niedługo będzie całkowicie zakazany.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 25 stycznia 2016, 10:54
  • Nasza spółdzielnia używa tego swinstwa nie informując nas o tym.mieszkają tu małe dzieci spacerują właściciele psów.dla nich ważniejsza jest estetyka osiedla niż my i zdrowie nasze i naszych dzieci!

   Dodany przez użytkownika: Ja | 6 lipca 2016, 19:56
 4. Szanowni internauci.
  Podpowiedzcie jakie kroki prawne – skuteczne podjąć wobec sąsiada działkowicza, który „Roundupem” nisczy mi rośliny,
  drzewa, krzewy owocowe -borówki,porzeczki, agrestu, pnącza kiwi, winorośli,krzaki pomidorów na mojej działce.
  Dwa dni temu spalił mi tym środkiem
  kolejne krzewy borówek, drzewo akacji, pęcherznice, i rośliny w warzywniaku.

  Dodany przez użytkownika: Działkowiczka | 22 sierpnia 2015, 09:12
 5. wlasnie weszlam w spolke z facetem we wloszech i on posadzil pomidory cos hektar a ja sadze ogorki egzotyczne arbuzy itmp.. on posadzil maszynowo w ziemi ktura byla juz dawno potraktowana randanem ja sadze recznie bo bedzie tylko pol hektara przed posadzeniem azdej sadzonki najpierw conajmniej 5 minut usuwania korzeni suchych perzu bo jest 6ego stopsy jak zacznie sie wode lac zacznie rosnoc mimo iz bylo polane kiedys tym randanem…jednak ja nawet dla ludzi nie sprzedam produktu polanego tym swinstwem..jaki jest sposb na duze arealy z chwastami kupic glebogryzarke chodzby w lizingu i czseto i gesto przelecic pole potem juz tylko chwsaty miedzy sadzonkami wazne jest by przy recznym èpieleniu nie robic tego motyczko scinajac chwast ale wyrywajoc go z korzeniami kiedys robilam tak na pol hektarowej dzialce po wysrwaniu chwastow jeden raz potem juz tylko coraz bardzo malo chwasto bylo i piekne plony byly ..problem polega na tym ze swiat zaczal robic wielki przemysl bo jedna osoba musi miec lamburgini nie fiacika jezdzic po drogih lokalach a druga na niego zapierdylac rolnicy juz nie siejo w ogrodkach warzyw nie trzymajo kurek kture swietnie eleminowaly insekty nie chce sie lepiej chlac wode potem traktorem zygizakiem opryski zrobic no i fajowo.. swiat musi wrocic do malych ekologicznych gpospodarstw kture najpierw nakarmio siebie be kasy a potem dadzo innym co zajmujo sie inno profesjo..

  Dodany przez użytkownika: anemo | 29 maja 2014, 11:32
 6. Roundup – firma sprzedawała środek wraz z informacją „ulega biodegradacji”. Jednakże było to wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ Roundup nie był biodegradowalny – Monsanto przegrało sprawę sądową w tej kwestii w USA[6] i we Francji[7][8]. gdzie zabroniono jego stosowania! W Polsce produkt również był sprzedawany z nieprawdziwą informacją na opakowaniu. W tej chwili opakowania Roundup dostępne w Polsce nie zawierają informacji o biodegradacji produktu[9].

  Dodany przez użytkownika: nick | 9 kwietnia 2014, 09:52
 7. Na ostatnim przeglądzie filmów dokumentalnych Planet przedstawiano polski film „obcy gen” o GMO, ale przy okazji wspomniano o takich środkach jak roundup. Podobno był sprzedawany w Polsce jako biodegradowalny, a nie powinien, bo niejest. W USA i Francji firma (Monsanto) ma wytoczony proces, sprzedaż tego środka jest tam zabroniona. zastanawia mnie, dlaczego natychmiast UE nie zablokowała mozliwosci stosowania go na jej terenie?!Tak znamy ten środek.
  To się nazywa „ściemnianie na nowoczesność”, że niby GMO robią, aby nie było trzeba stosować chemii na chwasty i owady, a potem trzeba od nich kupować ich środek, co zabija wszystko … no prawie:
  http://www.tvr24.pl/wiadomosc-Przebiegly_super_chwast_atakuje-1070.html
  Korporacja Monsanto, ma tyle złych rzeczy na „koncie”, że powinno zakazać się jej działalności.
  Ma jednak jedną rzecz, dzięki której potrafią się przebijać – olbrzymi fundusz na „promocje”!

  Ja dziękuje, za takie „nowoczesne” rolnictwo, od którego masowo giną pszczoły na całym świecie!
  A pszczoły to nie tylko miód, to przede wszystkim zapylanie roślin, a bez tego zbiory bedą coraz mniejsze! I zemści się na nas „nowoczesność” w postaci hektolitrów chemii wylewanej na pola i nowych roślin z genami od zwierząt!
  http://www.rp.pl/artykul/9137,546442.html

  Dodany przez użytkownika: polak | 9 kwietnia 2014, 09:49
 8. Co z tego że ojciec nie pił Randapu..to świństwo zostaje w ziemi na wieki wieków…i ciągle będą z tego „korzystały” całe nasze pokolenia:/

  Dodany przez użytkownika: wojt | 2 marca 2014, 07:48
 9. Rozumiem, że rolnik chce mieć większe plony i nie martwi go zdrowie konsumentów.
  Nie rozumiem rodziców opryskujących swoje ogródki tym świństwem. Stwarzają zagrożenie zdrowia dla swoich dzieci i siebie.
  Wiadomo, że GMO powoduje choroby śmiertelne i nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby działalności tej firmie.
  Jaki jest sens w karaniu pojedynczych morderców skoro masowi mordercy są bezkarni.

  Dodany przez użytkownika: natura | 22 października 2013, 23:44
 10. krótko i na temat tam gdzie była trawa a ja pryskałem teraz jest dzikie proso i nie ma szans się go pozbyć rośnie wręcz bujnie a poza dzikim prosem nie ma nic RANDAP odstawiam a szukam innego środka

  Dodany przez użytkownika: adam | 8 sierpnia 2013, 06:43
 11. Niestety nie do końca się zgadzam z autorem. Rondup działa na białko wewnątrz komórkowe rośliny – niszcząc tę roślinę chyba ,że jest ona zmodyfikowana i odporna na Rondup.
  Szkodliwe nie jest opryskiwanie trawników ,tylko żywności która była popryskana rondupem a potem przetworzona i przeznaczona do konsumpcji. I nie musi być to soja czy kukurydza, ale nasze zboże
  (nie GMO) potraktowane w ostatniej fazie wzrostu przez rolnika dla szybszego dojrzewania , wyschnięcia i przy okazji pozbycia się chwastów np. Glyfosem – bliźniakiem Rondupu .

  Dodany przez użytkownika: Been | 6 sierpnia 2013, 07:48
 12. Mój ojciec zmarł mając 54lata,używał tego środka na działce i nie wiem co mam teraz o tym myśleć…

  Dodany przez użytkownika: Katarzyna | 27 lipca 2013, 21:02
 13. Kilka litrów Roundup-u i pozbyliśmy się pola rzepaku przetykanego niezapominajką błotną w miejscu, gdzie stawialiśmy dom… W kolejnym sezonie w tym samym miejscu walczyliśmy z maruną, koniczyną i trzema rodzajami ostowatych… Trzeci sezon: maruny nie ma, kończyna króluje zamiast trawnika, a osty mają wysokość >1,6m. Roundupu nie używamy od 2 lat (laliśmy go tylko przez 1 sezon).
  Gdyby cofnąć czas – wolę rzepak niż osty, które skutecznie wszystko zarastają wzwyż i wgłąb… bo korzenie sięgają min. 0,8m. Wokół działki mamy pas znaczący ślad po oprysku: rosną tylko osty. Pozostałe rośliny zaczynają się poza terenem, który opryskaliśmy…

  Dodany przez użytkownika: MSzN | 27 czerwca 2013, 11:27
 14. Tomku, bardzo odważne stawiasz tezy. Roundup szkodliwy dla komórek ludzkich, odradzasz stosowania go w ogrodzie jeśli ktoś ma dzieci.

  Zwykła sól kuchenna też jest zabójcza dla komórek ludzkich. Wiele chemicznych środków ochrony roślin też działa trująco na organizm ludzki, na organizmy wodne lub inne.

  Jednak po to są zasady bhp i instrukcja stosowania-etykieta aby uniknąć zatrucia.

  Twój artykuł jest zbyt emocjonalny, nader odważny i nieobiektywny.

  Nie jestem ani zwolennikiem tego preparatu, ani firmy, która go wyprodukowała… jednak uważam że najpierw trzeba znać temat a dopiero później o nim pisać.

  Dodany przez użytkownika: obserwator | 12 maja 2013, 10:35
  • Temat poznałem dosyć dokładnie. Całą robotę wykonali dziennikarze śledczy, którzy zrobili film „Świat wg Monsanto”, więc wystarczy go sobie tylko obejrzeć. Są tam setki faktów i dowodów na wyjątkową szkodliwość tego preparatu.

   Dodany przez użytkownika: Tomasz Kok | 13 maja 2013, 08:00
   • W takim razie… w tej jednej sprawie się nie zgadzamy :)

    Poza tym uważam, że to co robisz na swoim blogu to doskonała robota. Może to nie jest miejsce na laurkę ale od dłuższego czasu z wielkim podziwem przyglądam się temu co wyczyniasz :)

    Dodany przez użytkownika: obserwator | 13 maja 2013, 08:29
   • Dziennikarze śledczy? Założyłbym się, że maczała w tym swoje palce naczelna „dziennikarka” śledcza Gazety Polskiej Anita Gargas. Ale to raczej niemożliwe, bo na pewno kręci jakiś kolejny śledczy „dokument” o zamachu w Smoleńsku…

    Dodany przez użytkownika: JotPe2 | 23 marca 2014, 21:42
  • Jak na obserwatora, słabiutko! Przecież nie Tomek te zdania napisał, a przytoczył artykuł napisany przez innego użytkownika sieci, a tamten oparł się na tezach pisma „Scientific American Magazine” Ot i tyle…

   Dodany przez użytkownika: troleybus | 27 sierpnia 2016, 10:10
 15. W takim razie co użyć zamiast tego paskudztwa? Paluszki można używać przy warzywkach, gdy jest jedna grządka … ale co z ugorem na kilkaset m.kw?

  Dodany przez użytkownika: medenes | 26 kwietnia 2013, 11:55
 16. Wszystkie tego typu chemiczne cuda powstały w oparciu o ludzkie lenistwo! Gdyby nie było na takie rzeczy popytu, to i podaż by spadła…
  Najlepszym i z wielu względów najzdrowszym środkiem na chwasty są ludzkie palce! :)

  Dodany przez użytkownika: Stanley | 3 kwietnia 2013, 14:11
 17. Masakra, ale ludzie i tak kupuja ‚Go’ litrami.

  Dodany przez użytkownika: hortus projekt | 2 kwietnia 2013, 12:54
 18. Swego czasu reporterzy TVN zajęli się także tym tematem. Poniżej linki od udostępnionej audycji, którą można było zobaczyć w programie „Uwaga”.

  http://www.youtube.com/watch?v=9T_PItdro9A

  http://www.youtube.com/watch?v=ZDiCZ8s97Ig

  http://www.youtube.com/watch?v=SLZfEx1KQHQ

  http://www.youtube.com/watch?v=R639VNpGvPM

  Polecam zobaczyć całość.

  Pozdrawiam
  Marcin

  Dodany przez użytkownika: lawenda | 2 kwietnia 2013, 12:39
  • Mój pies,gdy tylko ma pieniące,krwiste wymioty oraz krwista
   biegunkę,to dla mnie znak,ze powachał lub polizał uprzednio polany przez gospodarza bloku trawnik,Znam kilka osób,którym w takich okolicznościach zachorowały zwierzęta,których nie udało się uratować,pomimo pomocy lekarskiej.Proszę więc nie wypowiadać się.ze jest to środek nieszkodliwy dla człowieka,tylko zwrócić uwagę na własne dzieci,którym serwujecie to toksyczne swinstwo,ciesząc się z uroczego trawniczka

   Dodany przez użytkownika: toksyna | 4 czerwca 2015, 11:01

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.