Roundup (randap) – szkodliwy zabójca w ogrodzie

Roundup, czy też po polsku randap to bardzo skuteczny środek niszczący chwasty. Działa totalnie niszcząc wszystkie rośliny, ale może też zniszczyć nas. Badania jednoznacznie wskazują, że jest zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym.

Biorąc pod uwagę, że producent Roudup’a, firma Monsanto jest jedną z największych korporacji na świecie uzbrojoną w armię prawników, aby nie zostać pozwanym. oświadczam, że wszystkie tezy zawarte w artykule są tezami twórców filmu „Świat według Monsanto”, a nie moimi. Ocenę pozostawiam Wam. Czy się z nimi zgadzam? Chyba nie trudno zgadnąć. Cały film o herbicydzie Roundup „Świat według Monsanto” możecie obejrzeć na dole artykułu. Jest długi, ale bardzo ciekawy i wciągający.

Na początek o tym skąd wziął się Roudup. Został wyprodukowany jako herbicyd usuwający wszystkie rośliny oprócz kukurydzy Roundup Ready. Jak to możliwe? Białko w kukurydzy zostało zmodyfikowane genetycznie uodporniając ją na Roudup. Dzięki temu rolnicy radzą sobie z chwastami przy pomocy dwóch oprysków w roku, mają większe plony i więcej pieniędzy w kieszeni. Ale za jaką cenę?

Pewnie nie jedna osoba pomyśli sobie, że Roundup nie jest szkodliwy dla środowiska, bo przecież można go kupić w każdym centrum ogrodniczym, czy markecie budowlanym i na pewno był wielokrotnie badany. Roundup jest dostępny w sprzedaży już od 1974 roku, a swój sukces najlepiej sprzedającego się herbicydu na świecie zawdzięcza przede wszystkim temu, że przez kilkadziesiąt lat był reklamowany jako biodegradowalny. Dwukrotnie (w 1996 roku  USA i w 2007 we Francji) udowodniono, że to kłamstwo i producent nie może używać już słów: „biodegradowalny”, „gleba pozostaje nieskażona” oraz „szanuje środowisko”. Firma Monsanto ponad to była wielokrotnie oskarżana o fałszowanie badań przez najlepszych specjalistów, profesorów.

Badania wielokrotnie wykazywały, że Roundup jest toksyczny, ale są one utajniane, aby chronić żywność genetycznie modyfikowaną (GMO). Urzędnicy na całym świecie ukrywają dane i nimi manipulują. Niestety w wielu krajach konsument nie może nawet wybrać pomiędzy żywnością modyfikowaną, a naturalną, gdyż prawo zabrania oznaczania produktów. Np. w USA ziarna soi modyfikowanej to aż 90%, więc klient w sklepie ma niewielkie szanse na kupienie produktu naturalnego.

Zastanówcie się dwa razy zanim opryskacie swój ogród Roundup’em zwłaszcza jeśli macie małe dzieci.

Na koniec bardzo ciekawy artykuł opisujący bardziej szczegółowo badania nad Roundup’em,  które: „wykazały, że najlepiej sprzedający się na świecie środek chwastobójczy Roundup, powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i miejskich parkach, zawiera składnik zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym, a także dla komórek łożyska i pępowiny”. „Dodatki o nieujawnionym składzie chemicznym w środkach dostępnych na rynku, mogą powodować uszkodzenie komórek człowieka, a nawet śmierć przy typowym spryskiwaniu Roundupem upraw soi, kukurydzy, trawników i ogrodów. Naukowcy podejrzewają, że Roundup może powodować problemy z donoszeniem ciąży przez zaburzanie wytwarzania hormonów, co może skutkować deformacją płodu, niską wagą noworodków i prowadzić do poronień”. Przeczytajcie: Powszechnie stosowany herbicyd Roundup groźny dla zdrowia?

Teraz zapraszam na film „Świat według Monsanto”.

31 thoughts on “Roundup (randap) – szkodliwy zabójca w ogrodzie

  • 4 czerwca at 11:01
   Permalink

   Mój pies,gdy tylko ma pieniące,krwiste wymioty oraz krwista
   biegunkę,to dla mnie znak,ze powachał lub polizał uprzednio polany przez gospodarza bloku trawnik,Znam kilka osób,którym w takich okolicznościach zachorowały zwierzęta,których nie udało się uratować,pomimo pomocy lekarskiej.Proszę więc nie wypowiadać się.ze jest to środek nieszkodliwy dla człowieka,tylko zwrócić uwagę na własne dzieci,którym serwujecie to toksyczne swinstwo,ciesząc się z uroczego trawniczka

   Reply
 • 2 kwietnia at 12:54
  Permalink

  Masakra, ale ludzie i tak kupuja ‚Go’ litrami.

  Reply
 • 3 kwietnia at 14:11
  Permalink

  Wszystkie tego typu chemiczne cuda powstały w oparciu o ludzkie lenistwo! Gdyby nie było na takie rzeczy popytu, to i podaż by spadła…
  Najlepszym i z wielu względów najzdrowszym środkiem na chwasty są ludzkie palce! 🙂

  Reply
 • 26 kwietnia at 11:55
  Permalink

  W takim razie co użyć zamiast tego paskudztwa? Paluszki można używać przy warzywkach, gdy jest jedna grządka … ale co z ugorem na kilkaset m.kw?

  Reply
 • 12 maja at 10:35
  Permalink

  Tomku, bardzo odważne stawiasz tezy. Roundup szkodliwy dla komórek ludzkich, odradzasz stosowania go w ogrodzie jeśli ktoś ma dzieci.

  Zwykła sól kuchenna też jest zabójcza dla komórek ludzkich. Wiele chemicznych środków ochrony roślin też działa trująco na organizm ludzki, na organizmy wodne lub inne.

  Jednak po to są zasady bhp i instrukcja stosowania-etykieta aby uniknąć zatrucia.

  Twój artykuł jest zbyt emocjonalny, nader odważny i nieobiektywny.

  Nie jestem ani zwolennikiem tego preparatu, ani firmy, która go wyprodukowała… jednak uważam że najpierw trzeba znać temat a dopiero później o nim pisać.

  Reply
  • 13 maja at 08:00
   Permalink

   Temat poznałem dosyć dokładnie. Całą robotę wykonali dziennikarze śledczy, którzy zrobili film „Świat wg Monsanto”, więc wystarczy go sobie tylko obejrzeć. Są tam setki faktów i dowodów na wyjątkową szkodliwość tego preparatu.

   Reply
   • 13 maja at 08:29
    Permalink

    W takim razie… w tej jednej sprawie się nie zgadzamy 🙂

    Poza tym uważam, że to co robisz na swoim blogu to doskonała robota. Może to nie jest miejsce na laurkę ale od dłuższego czasu z wielkim podziwem przyglądam się temu co wyczyniasz 🙂

    Reply
   • 23 marca at 21:42
    Permalink

    Dziennikarze śledczy? Założyłbym się, że maczała w tym swoje palce naczelna „dziennikarka” śledcza Gazety Polskiej Anita Gargas. Ale to raczej niemożliwe, bo na pewno kręci jakiś kolejny śledczy „dokument” o zamachu w Smoleńsku…

    Reply
  • 27 sierpnia at 10:10
   Permalink

   Jak na obserwatora, słabiutko! Przecież nie Tomek te zdania napisał, a przytoczył artykuł napisany przez innego użytkownika sieci, a tamten oparł się na tezach pisma „Scientific American Magazine” Ot i tyle…

   Reply
 • 27 czerwca at 11:27
  Permalink

  Kilka litrów Roundup-u i pozbyliśmy się pola rzepaku przetykanego niezapominajką błotną w miejscu, gdzie stawialiśmy dom… W kolejnym sezonie w tym samym miejscu walczyliśmy z maruną, koniczyną i trzema rodzajami ostowatych… Trzeci sezon: maruny nie ma, kończyna króluje zamiast trawnika, a osty mają wysokość >1,6m. Roundupu nie używamy od 2 lat (laliśmy go tylko przez 1 sezon).
  Gdyby cofnąć czas – wolę rzepak niż osty, które skutecznie wszystko zarastają wzwyż i wgłąb… bo korzenie sięgają min. 0,8m. Wokół działki mamy pas znaczący ślad po oprysku: rosną tylko osty. Pozostałe rośliny zaczynają się poza terenem, który opryskaliśmy…

  Reply
  • 23 lipca at 20:08
   Permalink

   Najsmutniejsze, że ziemia skażona na lata.

   Reply
 • 27 lipca at 21:02
  Permalink

  Mój ojciec zmarł mając 54lata,używał tego środka na działce i nie wiem co mam teraz o tym myśleć…

  Reply
  • 19 lutego at 17:21
   Permalink

   Koleżanko !
   Nie daj się zwariować !
   Przecież Twój ojciec nie pił randapu.
   A w czasie wykonywania oprysku stosował się do zasad BHP .

   Reply
 • 6 sierpnia at 07:48
  Permalink

  Niestety nie do końca się zgadzam z autorem. Rondup działa na białko wewnątrz komórkowe rośliny – niszcząc tę roślinę chyba ,że jest ona zmodyfikowana i odporna na Rondup.
  Szkodliwe nie jest opryskiwanie trawników ,tylko żywności która była popryskana rondupem a potem przetworzona i przeznaczona do konsumpcji. I nie musi być to soja czy kukurydza, ale nasze zboże
  (nie GMO) potraktowane w ostatniej fazie wzrostu przez rolnika dla szybszego dojrzewania , wyschnięcia i przy okazji pozbycia się chwastów np. Glyfosem – bliźniakiem Rondupu .

  Reply
 • 8 sierpnia at 06:43
  Permalink

  krótko i na temat tam gdzie była trawa a ja pryskałem teraz jest dzikie proso i nie ma szans się go pozbyć rośnie wręcz bujnie a poza dzikim prosem nie ma nic RANDAP odstawiam a szukam innego środka

  Reply
 • 22 października at 23:44
  Permalink

  Rozumiem, że rolnik chce mieć większe plony i nie martwi go zdrowie konsumentów.
  Nie rozumiem rodziców opryskujących swoje ogródki tym świństwem. Stwarzają zagrożenie zdrowia dla swoich dzieci i siebie.
  Wiadomo, że GMO powoduje choroby śmiertelne i nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby działalności tej firmie.
  Jaki jest sens w karaniu pojedynczych morderców skoro masowi mordercy są bezkarni.

  Reply
 • 2 marca at 07:48
  Permalink

  Co z tego że ojciec nie pił Randapu..to świństwo zostaje w ziemi na wieki wieków…i ciągle będą z tego „korzystały” całe nasze pokolenia:/

  Reply
 • 9 kwietnia at 09:49
  Permalink

  Na ostatnim przeglądzie filmów dokumentalnych Planet przedstawiano polski film „obcy gen” o GMO, ale przy okazji wspomniano o takich środkach jak roundup. Podobno był sprzedawany w Polsce jako biodegradowalny, a nie powinien, bo niejest. W USA i Francji firma (Monsanto) ma wytoczony proces, sprzedaż tego środka jest tam zabroniona. zastanawia mnie, dlaczego natychmiast UE nie zablokowała mozliwosci stosowania go na jej terenie?!Tak znamy ten środek.
  To się nazywa „ściemnianie na nowoczesność”, że niby GMO robią, aby nie było trzeba stosować chemii na chwasty i owady, a potem trzeba od nich kupować ich środek, co zabija wszystko … no prawie:
  http://www.tvr24.pl/wiadomosc-Przebiegly_super_chwast_atakuje-1070.html
  Korporacja Monsanto, ma tyle złych rzeczy na „koncie”, że powinno zakazać się jej działalności.
  Ma jednak jedną rzecz, dzięki której potrafią się przebijać – olbrzymi fundusz na „promocje”!

  Ja dziękuje, za takie „nowoczesne” rolnictwo, od którego masowo giną pszczoły na całym świecie!
  A pszczoły to nie tylko miód, to przede wszystkim zapylanie roślin, a bez tego zbiory bedą coraz mniejsze! I zemści się na nas „nowoczesność” w postaci hektolitrów chemii wylewanej na pola i nowych roślin z genami od zwierząt!
  http://www.rp.pl/artykul/9137,546442.html

  Reply
 • 9 kwietnia at 09:52
  Permalink

  Roundup – firma sprzedawała środek wraz z informacją „ulega biodegradacji”. Jednakże było to wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ Roundup nie był biodegradowalny – Monsanto przegrało sprawę sądową w tej kwestii w USA[6] i we Francji[7][8]. gdzie zabroniono jego stosowania! W Polsce produkt również był sprzedawany z nieprawdziwą informacją na opakowaniu. W tej chwili opakowania Roundup dostępne w Polsce nie zawierają informacji o biodegradacji produktu[9].

  Reply
  • 3 grudnia at 12:40
   Permalink

   Całkowity zakaz stosowania herbicydów i pestycydów, w tym roundapu, obowiązuje od kilku lat w Ontario, Canada.

   Reply
 • 29 maja at 11:32
  Permalink

  wlasnie weszlam w spolke z facetem we wloszech i on posadzil pomidory cos hektar a ja sadze ogorki egzotyczne arbuzy itmp.. on posadzil maszynowo w ziemi ktura byla juz dawno potraktowana randanem ja sadze recznie bo bedzie tylko pol hektara przed posadzeniem azdej sadzonki najpierw conajmniej 5 minut usuwania korzeni suchych perzu bo jest 6ego stopsy jak zacznie sie wode lac zacznie rosnoc mimo iz bylo polane kiedys tym randanem…jednak ja nawet dla ludzi nie sprzedam produktu polanego tym swinstwem..jaki jest sposb na duze arealy z chwastami kupic glebogryzarke chodzby w lizingu i czseto i gesto przelecic pole potem juz tylko chwsaty miedzy sadzonkami wazne jest by przy recznym èpieleniu nie robic tego motyczko scinajac chwast ale wyrywajoc go z korzeniami kiedys robilam tak na pol hektarowej dzialce po wysrwaniu chwastow jeden raz potem juz tylko coraz bardzo malo chwasto bylo i piekne plony byly ..problem polega na tym ze swiat zaczal robic wielki przemysl bo jedna osoba musi miec lamburgini nie fiacika jezdzic po drogih lokalach a druga na niego zapierdylac rolnicy juz nie siejo w ogrodkach warzyw nie trzymajo kurek kture swietnie eleminowaly insekty nie chce sie lepiej chlac wode potem traktorem zygizakiem opryski zrobic no i fajowo.. swiat musi wrocic do malych ekologicznych gpospodarstw kture najpierw nakarmio siebie be kasy a potem dadzo innym co zajmujo sie inno profesjo..

  Reply
 • 22 sierpnia at 09:12
  Permalink

  Szanowni internauci.
  Podpowiedzcie jakie kroki prawne – skuteczne podjąć wobec sąsiada działkowicza, który „Roundupem” nisczy mi rośliny,
  drzewa, krzewy owocowe -borówki,porzeczki, agrestu, pnącza kiwi, winorośli,krzaki pomidorów na mojej działce.
  Dwa dni temu spalił mi tym środkiem
  kolejne krzewy borówek, drzewo akacji, pęcherznice, i rośliny w warzywniaku.

  Reply
 • 22 stycznia at 10:38
  Permalink

  Na działce obok mojej firmy sąsiad ciągle używa tego świństwa. I nie daje sobie przetłumaczyć, że to ma tak negatywny wpływ na wszystkie organizmy wokół! Da się coś z tym zrobić?

  Reply
  • 25 stycznia at 10:54
   Permalink

   Jedyne co można zrobić to z nim porozmawiać. Niestety środek jest dopuszczony do sprzedaży i użytkowania. Ale już niedługo będzie całkowicie zakazany.

   Reply
  • 6 lipca at 19:56
   Permalink

   Nasza spółdzielnia używa tego swinstwa nie informując nas o tym.mieszkają tu małe dzieci spacerują właściciele psów.dla nich ważniejsza jest estetyka osiedla niż my i zdrowie nasze i naszych dzieci!

   Reply
 • 13 lipca at 09:51
  Permalink

  W okolicy mam dwie takie działki na których właściciele nie robią nic oprócz spryskania co jakiś czas całości tym świństwem. Wyobraźcie sobie jak to później wygląda. Kilkaset metrów kwadratowych suchych roślin. Pobliskie tereny kolejowe, m.in. płoty pięknie zarośnięte tak lubianym u nas chmielem, też raz w roku są tak traktowane. Oczywiście nikt tych martwych roślin nie usuwa. Wygląda to żałośnie i brzydko ale kogo to obchodzi ?…

  Reply
 • 21 sierpnia at 09:43
  Permalink

  I tak wszystko zmiecie wielka, komunistyczna, swiatowa rewolucja muslimska. Wtedy nastanie sprawiedliwosc, wszystko będzie musiało być czyste, wszystko będzie musiało chwalić jedynego i najwyższego. A jankesko – syjonistyczne wynalazki zostaną usunięte razem ze wszystkim co nieczyste. i w ten sposób nie będzie ranapu, nie będzie toksyczności, nie będzie chwastów, nie będzie perzu, niczego nie będzie, będzie tylko wychwalanie czystego.

  Reply
 • 15 stycznia at 03:09
  Permalink

  To gówno i wiele innych wymyślili iluminaci do depopulacji ludzi klub rzymski 1970 ,polecam strone polish club online randap to pryszcz zobaczcie co to jest chemtralis na you tube wam dr n.m Jerzy Jaśkowiak wytłumaczy polecam odcinek 1.43.52 i wiele innych i krzyczcie i głoście prawdę

  Reply
  • 25 maja at 00:01
   Permalink

   No czekam na tę depopulację, jakoś efektów nie widać. Myślisz że polaczków pracujących za 500-600 dolarów chcą się pozbyć, taniej siły roboczej? Wszystkie projekty inżynieryjne, IT, finansowe są z powrotem oddawane do Polski jak Hindusi sobie nie radzą. Płacą nam jak Hindusom, tylko że my zwykle umiemy zrobić robotę.
   I jak tam ci idzie z krzyczeniem i głoszeniem prawdy? 😀 Kogo ta prawda jest? Żal.

   Reply
 • 6 lipca at 17:44
  Permalink

  Całe szczęście, że nie mam dzieci! mogę spokojnie zjechać jutro pół ogrodu Roudupem!

  A tak poważnie: czy Wy umiecie sami myśleć czy łykacie z kolei wszystko co pokażą na YouTube reporterzy, „reporterzy” i inne oszołomy? Bo mam wrażenie że ludzie dumnie krzyczą o nie wierzeniu mediom ani politykom ale łykają wszystko co jakiś Jaś Kowalski wrzuci na jutuba, byle tylko było o złych Iluminatach, którzy chcą wybić 2/3 ludzkości i zawładnąć światem!
  Tak, uważajcie na każdą chemię, bo jeszcze przeżyjecie 10 lat krócej! czyli 90 lat zamiast 100… Straszne. (Bo jakoś nikt zdaje się nie zauważać, że mimo iż świat jest taki straszny, co raz więcej chemii, to ludzie i tak żyją co raz dłużej).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *