Jak wybrać najlepszy ogrodowy odkurzacz do liści?

Odkurzacz ogrodowy to urządzenie, które bardzo ułatwia nam pracę szczególnie jesienią. Jak wybrać najlepszy i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Odkurzacze ogrodowe służą przede wszystkim dozbierania opadłych liści z drzew. Jest on szczególnie przydatny, jeśli mamy duży ogród z liściastymi drzewami. Liście możemy zbierać na dwa sposoby. Pierwszy to wciąganie liści do zamontowanego na odkurzaczu worka. Oprócz liści możemy również zbierać w ten sposób małe gałązki, szyszki, czy trawę. Niektóre odkurzacze są dodatkowo wyposażone w młynki, które rozdrabniają zebrane części roślin i mielą na drobniejsze kawałki. W ten sposób do worka zmieści się więcej liści, a także będą szybciej rozkładane jeśli przeznaczymy je na kompost. Drugi sposób to zdmuchiwanie. Jeżeli mamy w ogrodzie bardzo dużo liści do zebrania to polecam użycie funkcji dmuchawy. Zdmuchujemy liście w jedną pryzmę, a następnie zbieramy. Zasysanie takiej dużej ilości liści jest niepraktyczne, ponieważ Co chwilę trzeba opróżniać worek odkurzacza.

Odkurzacze ogrodowe są przydatne również wiosną i latem. Ustawiając funkcję dmuchawy można wyczyścić chodniki i podjazdy z zalegającego pyłu, ziemi i piachu. Po wertykulacji trawnika wciągamy odkurzaczem zebrany filc.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz?

Przede wszystkim musimy określić swoje potrzeby. Jeśli mamy dużą działkę z wieloma liściastymi drzewami to powinniśmy wybrać odkurzacz spalinowy o dużej mocy. Nie jest on zasilany z prądu więc nie musimy się martwić o to, że przedłużacz będzie za krótki. W mniejszych ogrodach przydomowych zazwyczaj wystarczają odkurzacze elektryczne.

Zwróćmy uwagę na moc. Im większa tym lepiej. Często się zdarza, że urządzenia o zbyt małej mocy nie zasysają gałązek i często się zapychają. Najmocniejsze odkurzacze elektryczne mają moc ok. 3000W. Przydatną funkcją jest regulowanie mocy ssącej. Pamiętajmy aby odkurzacz miał funkcję dmuchawy. Większość jest w nią wyposażona, ale zdarzają się również takie, które tylko zasysają.

Sprawdźmy jakie odkurzacz ma akcesoria dodatkowe. Niektóre są wyposażone w kółeczka, dzięki którym możemy prowadzić odkurzacz po trawie lub ścieżce. Inne posiadają wymienne końcówki, które montujemy na rurę ssącą. Rura może być składana, co ułatwi nam przechowywanie urządzenia.

Ważne jest również wykonanie odkurzacza. Sprawdźmy, czy jest porządnie zrobiony, czy nie ma części, które w łatwy sposób mogą się połamać, uszkodzić. Szczególnie zwróćmy uwagę na wykonanie zakończenia rury ssącej. Powinno być wzmocnione, aby nie uszkodziło się np. podczas uderzenia o chodnik. Zobaczmy także jak jest wykonany worek. Jeśli materiał jest cienki, to wessane gałązki mogą go rozerwać.

Na koniec rzecz najważniejsza. Waga! Czasem zbieranie liści trwa dłużej niż godzinę, a cały ten czas trzymamy odkurzacz w ręku bądź wieszamy na ramieniu. Niektóre odkurzacz są tak ciężkie, że już po 15min pracy bolą nas ręce. Pamiętajmy o komforcie pracy i wybierajmy odkurzacze jak najlżejsze.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

2 thoughts on “Jak wybrać najlepszy ogrodowy odkurzacz do liści?

  • 6 kwietnia at 15:05
    Permalink

    Ja mam elektryczny odkurzacz firmy tryton i naprawdę dobrze się sprawuje.dodatkowo posiada termowyłącznik i regulacje obrotów. No i nie kosztuje fortuny

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *