Zbieranie liści – nie odwlekajmy tego na później

Jesień w ogrodzie! Wielu osobom kojarzy się przed wszystkim z grabieniem liści. O czym należy pamiętać i jak możemy sobie ułatwić pracę?

Zbierając liście w ogrodzie pamiętajmy o tym, że trzeba robić to na bieżąco. Na dworze jest coraz chłodniej i nie każdemu chce się grabić opadłe liście, dlatego odwlekamy to w czasie. Czasem zabieramy się do pracy dopiero wtedy, gdy drzewa zgubią wszystkie liście, aby zebrać je tylko raz. Jest to duży błąd. Liście opadłe na trawnik zabierają słońce trawie, która ciągle potrzebuje światła do rozwoju. Ponadto liście te zaczynają gnić co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Również na rabatach powinniśmy zbierać  opadłe liście. Zaśmiecają one ściółkę, a gnijąc mogą przenieść na roślinę choroby grzybowe. Ponadto niektóre liście są tak toksyczne, że mogą spowodować zamarcie innych roślin. Przykładem są liście orzecha włoskiego.

Najpopularniejszym sposobem zbierania liści jest ich grabienie. W sklepach mamy do wyboru wiele rodzajów grabi. Najlepsze są te z płaskimi zębami (plastikowe lub metalowe). Nie polecam grabi z zębami wykonanymi z ostrego drutu. Liście wbijają się w nie i co chwile trzeba je usuwać z grabi.

Dużym ułatwieniem jest użycie odkurzacza do liści, z którego pomocą możemy wessać liście do torby. Odkurzacze są zazwyczaj wyposażone w funkcję dmuchawy, którą można szybko usunąć liście np. z chodnika.

Jeśli mamy w ogrodzie rabaty wyłożone ozdobnym grysem lub żwirem, polecam wyłożenie ich agrowłókniną na czas opadania liści z drzew i krzewów. Z małych kamyczków bardzo trudno wyzbierać liści, dlatego ułatwmy sobie prace wcześniej. Nie wolno jednak wykładać rabat folią, gdyż nie przepuszcza ona wody.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

One thought on “Zbieranie liści – nie odwlekajmy tego na później

  • 24 października at 15:29
    Permalink

    Zawsze staram się grabic liście na bieżąco, żeby uniknąć zgniłych na trawniku. Najlepiej się u mnie sprawdzają szerokie grabie, mam takie z cellfastu. Czasami jak odkładałem to na później nie przynosiło to dobrych efektów więc nauczyłem się na błędach

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *