Trzmielina Fortune’a – roślina o pstrych liściach

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) to roślina, która dzięki swojej barwie, łatwości uprawy i wielu możliwościom zastosowania jest chętnie sadzona w ogrodach.

Ma pstre liście o barwie zielono-żółtej lub zielono-białej w zależności od odmiany. Nie zrzuca liści na zimę, ale przebarwiają się one na różowo-fioletowy kolor. Trzmieliny doskonale nadają się na rabaty jako roślina zadarniająca. Do tego celu szczególnie polecana jest odmiana ‘Emerald Gaiety’, która dorasta do 50cm wysokości i tworzy gęste, rozległe dywany. Odmiana ta może również piąć się po podporach. Trzmielina może być także zaszczepiona na pniu tworząc drzewka o zwisających do dołu pędach. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach, na balkonach i tarasach jako pojedyncza roślina lub w kompozycjach z kwiatami jednorocznymi.

Trzmieliny najlepiej lubią stanowiska słoneczne, półcieniste i cieniste. W cieniu bardzo ładnie wygląda odmiana ‘Emerald Gold’ o pstrych, zielono-żółtych liściach, która rozświetla to miejsce swoją barwą. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i wilgotna. Jest odporna na szkodniki i choroby oraz w pełni mrozoodporna.

Trzmieliny lubią cięcie. Róbmy to często, aby roślina się zagęściła lub jeśli chcemy ograniczyć jej wielkość. Możemy z niej tworzyć ciekawe formy, gęste kule, figury geometryczne. Bardzo łatwo ją rozmnożyć. Pędy płożące się po ziemi wypuszczają nowe korzenie, dlatego możemy odciąć taki pęd i posadzić go w nowym miejscu. Pamiętajmy o wycinaniu pędów o zielonych, nie upstrzonych liściach, które z czasem mogą zdominować pędy pstre i całkowicie je wyeliminować.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *