Sadzenie tulipanów – tajniki prawidłowej uprawy

Jesień to najlepsza pora na sadzenie tulipanów. Do wiosny mocno się ukorzenią, będą silne i pięknie zakwitną. Kupując cebule tulipanów wybieramy te, które są największe i nie mają śladów uszkodzenia bądź chorób. Nie kupujemy cebul nadgnitych, z brzydkimi plamami lub uszkodzonych w transporcie. Najlepiej wziąć każdą cebulę do ręki i dokładnie obejrzeć.

Stanowisko powinno być słoneczne. Będą również kwitły w półcieniu ale nie tak obficie jak w pełnym słońcu. Ziemia powinna być przepuszczalna, dlatego najlepiej wymieszać uniwersalne podłoże ogrodowe z piaskiem. Tulipany nie lubią zbyt mokrych miejsc, ponieważ wtedy gniją im cebule. Unikajmy nadmiernego podlewania.

Przed posadzeniem do ziemi należy cebule zaprawić, czyli moczyć 20-30min w płynie zaprawiającym np. Kaptan, Funaben T, Merpan, Sumilex lubSarox.

Cebule tulipanów sadzimy na głębokość 10-12cm. Wykopujemy dołek, wsadzamy cebulki i zasypujemy ziemią wymieszaną z piaskiem. Tulipany najładniej prezentują się w grupach dlatego sadźmy je po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Przy sadzeniu cebul kwiatów bardzo pomocna jest sadzarka. Jest to ręczne urządzenie, które pomaga przy robieniu dołka. Na dno dołka można również położyć plastikowy koszyczek do cebul i w nim je umieścić. Ochroni to cebule przed gryzoniami oraz będzie pomocne przy wykopywaniu cebul. Sadząc tulipany do doniczki pamiętamy o głębokości sadzenia – 10-12cm. Na koniec sadzenia podlewamy cebule aby ziemia osiadła.

Tulipany powinny rosnąć w jednym miejscu maksymalnie trzy lata ale najlepiej wykopywać je co roku pod koniec wiosny i ponownie sadzić na jesieni. Wtedy będą obficiej kwitły, nie będą gniły w ziemi i będą zdrowsze. Wykopane cebule musimy wysuszyć i przechowywać do jesieni w przewiewnym, ciemnym i chłodnym miejscu(ok. 10°C).

Sadzenie powinniśmy zakończyć do końca września, aby mieć pewność, że cebule dobrze się ukorzenią.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: You must go to the admin section and set your Picasa Web Album Username in the Options section.

Spodobał Ci się ten artykuł? Twoja ocena jest dla mnie bardzo ważna.
Ilość głosów: 1 Ocena: 4]

One thought on “Sadzenie tulipanów – tajniki prawidłowej uprawy

  • 16 września 2014 at 20:20
    Permalink

    Co do wielkości to się nie zgadzam. Cebulka duża jest gorsza. Starsze i bardziej w eksploatowane. Cebulka 10/12 jest za duża. Lepiej wybrać średnie to powie każdy hodowca tulipanów. Duża Cebulka to wymysł sprzedawców , cebulka duża jest tańsza w zakupie u producenta. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *