Sadzenie tulipanów – tajniki prawidłowej uprawy

Jesień to najlepsza pora na sadzenie tulipanów. Do wiosny mocno się ukorzenią, będą silne i pięknie zakwitną. Kupując cebule tulipanów wybieramy te, które są największe i nie mają śladów uszkodzenia bądź chorób. Nie kupujemy cebul nadgnitych, z brzydkimi plamami lub uszkodzonych w transporcie. Najlepiej wziąć każdą cebulę do ręki i dokładnie obejrzeć.

Stanowisko powinno być słoneczne. Będą również kwitły w półcieniu ale nie tak obficie jak w pełnym słońcu. Ziemia powinna być przepuszczalna, dlatego najlepiej wymieszać uniwersalne podłoże ogrodowe z piaskiem. Tulipany nie lubią zbyt mokrych miejsc, ponieważ wtedy gniją im cebule. Unikajmy nadmiernego podlewania.

Przed posadzeniem do ziemi należy cebule zaprawić, czyli moczyć 20-30min w płynie zaprawiającym np. Kaptan, Funaben T, Merpan, Sumilex lubSarox.

Cebule tulipanów sadzimy na głębokość 10-12cm. Wykopujemy dołek, wsadzamy cebulki i zasypujemy ziemią wymieszaną z piaskiem. Tulipany najładniej prezentują się w grupach dlatego sadźmy je po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Przy sadzeniu cebul kwiatów bardzo pomocna jest sadzarka. Jest to ręczne urządzenie, które pomaga przy robieniu dołka. Na dno dołka można również położyć plastikowy koszyczek do cebul i w nim je umieścić. Ochroni to cebule przed gryzoniami oraz będzie pomocne przy wykopywaniu cebul. Sadząc tulipany do doniczki pamiętamy o głębokości sadzenia – 10-12cm. Na koniec sadzenia podlewamy cebule aby ziemia osiadła.

Tulipany powinny rosnąć w jednym miejscu maksymalnie trzy lata ale najlepiej wykopywać je co roku pod koniec wiosny i ponownie sadzić na jesieni. Wtedy będą obficiej kwitły, nie będą gniły w ziemi i będą zdrowsze. Wykopane cebule musimy wysuszyć i przechowywać do jesieni w przewiewnym, ciemnym i chłodnym miejscu(ok. 10°C).

Sadzenie powinniśmy zakończyć do końca września, aby mieć pewność, że cebule dobrze się ukorzenią.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/Tulipany?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

One thought on “Sadzenie tulipanów – tajniki prawidłowej uprawy

  • 16 września at 20:20
    Permalink

    Co do wielkości to się nie zgadzam. Cebulka duża jest gorsza. Starsze i bardziej w eksploatowane. Cebulka 10/12 jest za duża. Lepiej wybrać średnie to powie każdy hodowca tulipanów. Duża Cebulka to wymysł sprzedawców , cebulka duża jest tańsza w zakupie u producenta. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *