Pędzenie cebul kwiatowych – tulipany na stole wigilijnym

Tulipany kwitnące na stole wigilijnym? Mieczyki wiosną? Jest to możliwe dzięki zabiegowi nazywanemu pędzeniem.

Kto z nas nie lubi kwitnących kwiatów? Radość jest jeszcze większa gdy zakwitną w zimie. Pędzenie to zabieg polegający na przyspieszeniu kwitnienia kwiatów cebulowych. Dzięki temu możemy mieć kwitnące kwiaty w doniczce również zimą.

Przed przystąpieniem do sadzenia warto cebule zaprawić. W tym celu moczymy je ok. 30min w substancji grzybobójczej.  Sadząc cebulki do doniczki pamiętamy o odpowiedniej głębokości sadzenia (dla tulipanów jest to 12cm). Na dno doniczki wysypujemy warstwę drenującą z drobnego żwiru lub keramzytu. Uchroni to nasze cebule przed nadmierną wilgocią i gniciem. Podłoże powinno być przepuszczalne, dlatego cebulki przysypujemy uniwersalną ziemią ogrodową wymieszaną z piaskiem.

Następnie należy wstawić doniczki do ciemnego i chłodnego pomieszczenia (poniżej 5°C) na dwa miesiące. Najprostszym sposobem jest trzymanie ich w lodówce. W tym czasie będą rozwijać system korzeniowy. Następnie przenosimy cebule do cieplejszego o kilka stopni pomieszczenia na 2-3 dni. Nie wolno cebulek przenosić od razu do ciepłego mieszkania, gdyż wtedy mogłyby zwiędnąć. Cebule podlewamy raz w tygodniu. Po przekwitnięciu sadzimy je do gruntu, ale zakwitną dopiero na następny rok.

Do pędzenia najlepiej nadają się tulipany (odmiany niskie), hiacynty, zawilce, krokusy, narcyzy.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *