Jak i kiedy przycinać iglaki? – 3. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Przycinanie iglaków to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w ogrodzie. Jak to prawidłowo zrobić, żeby przycięte rośliny iglaste odwdzięczyły się soczyście zielonymi igłami? O cięciu iglaków powiem Wam w dzisiejszym odcinku poradnika „Niech żyje ogród”.

Cięcie iglaków najlepiej przeprowadzić wiosną zanim jeszcze wyrosną nowe pędy. W pierwszej kolejności należy usunąć pędy, które przemarzły zimą oraz zasychające położone najniżej. Czasami drzewa tworzą 2 pędy wierzchołkowe. Warto wtedy usunąć ten słabszy.

Po tych wstępnych zabiegach możemy rozpocząć przycinanie formujące. Tu najlepiej użyć specjalnych nożyc lub sekatora. Każdorazowo skracamy gałązki o 5-10 cm. Oprócz świerków formowanie najlepiej znoszą cisy, żywotniki (zwane popularnie tujami), choiny, cyprysiki, jałowce oraz modrzewie. Cięcie formujące należy przeprowadzać kilka razy w roku.

Przycinanie iglaków

Przycinanie iglaków

Narzędzia powinny być naostrzone i zawsze oczyszczone płynem dezynfekującym. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko przeniesienia chorób grzybowych na inne rośliny.

Po przycięciu rośliny muszą się jak najszybciej zregenerować. Dlatego od razu je zasilam w składniki pokarmowe. Odpowiedni nawóz utrzymuje również niskie pH gleby, niezbędne dla większości roślin iglastych. Przed zastosowaniem najpierw należy zbadać wilgotność gleby wokół rośliny. Jeżeli jest dosyć wilgotna to po prostu rozsypujemy nawóz w strefie korzeni, po obwodzie iglaka. Uwaga, nie wolno sypać nawozu głęboko pod krzew, ani bezpośrednio po wierzchu. To może popalić igły. Najczęściej jednak ziemia wokół iglaków jest bardzo wysuszona. Wówczas odpowiednią dawkę nawozu należy wymieszać w konewce z wodą i podlać krzewy.

Przycinanie iglaków

Wiem, że wiele osób obawia się przycinać rośliny myśląc, że robi im krzywdę. Nie bójcie się cięcia. Jest to niezbędny zabieg, który nie tylko nie szkodzi roślinom, ale także wpływa korzystnie na ich rozwój.

Zachęcam do obejrzenia innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. Znajdują się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród!

Pielęgnacja ogrodu latem Rośliny balkonowe Pikowanie pomidorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *