Sadzenie i pielęgnacja roślin balkonowych. #4 film z serii „Niech żyje ogród!”.

Co roku w maju zaczyna się balkonowe szaleństwo. Pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, aksamitki. Każdy chciałby mieć je wszystkie, żeby jego balkon był najpiękniejszy. Jak wybrać odpowiednią doniczkę? Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia roślin? Jak pielęgnować rośliny? O tym wszystkim już teraz!

Rośliny balkonowe zaczynamy sadzić dopiero, gdy minie ryzyko przymrozków. 15 maja, czyli po tzw. “zimnych ogrodnikach” możemy przystąpić do pierwszych prac na balkonie.

Dobór roślin

Dobierając rośliny balkonowe należy sprawdzić, jak bardzo nasłoneczniony jest balkon. W pełnym słońcu poradzą sobie pelargonie, petunie, surfinie, aksamitki, begonie wiecznie kwitnące, szałwie błyszczące, cynie, lantany, scewole, gazanie. Natomiast na balkonie zacienionym dobrze będą rosły fuksje, begonie bulwiaste, rozwary wielkokwiatowe, niecierpki, lobelie.

Rośliny balkonowe

Dobór pojemników

Teraz czas się zająć doborem pojemników. Do wyboru mamy bardzo szeroki asortyment. Drewniane skrzynki wyglądają bardzo naturalnie, a w dodatku szczeliny między deskami zapewniają swobodny przepływ powietrza i wody. Niestety takie skrzynki są najmniej trwałe i po kilku sezonach należy je wymienić. Trwalsze będą donice z tworzyw sztucznych i metalowe, jednak podłoże w nich bardziej się nagrzewa i woda szybciej wyparowuje. Najlepsze dla roślin są donice ceramiczne. Zapewniają dostęp powietrza do korzeni i odparowanie wody przez porowate ścianki.

Pojemniki na rośliny balkonowe powinny być odpowiednio duże. Doniczka musi mieć minimum 20 cm średnicy, a skrzynka 15 cm szerokości. Przed przystąpieniem do sadzenia należy sprawdzić, czy w dnie doniczki znajdują się otwory, przez które będzie mógł wypłynąć nadmiar wody. Jeśli nie, należy wykonać je samemu.

Rośliny balkonowe

Sadzenie roślin

Na dno doniczki należy wysypać warstwę drenażu. Możemy użyć keramzytu, żwiru, drobnych kamieni lub potłuczonych donic. Drenaż sprawi, że nadmiar wody będzie łatwiej odprowadzany z doniczki, dzięki czemu nie będzie w niej stojącej wody, która mogłaby spowodować gnicie korzeni.
Następnie wsypujemy do doniczki podłoże ogrodnicze. Najlepsza będzie specjalna ziemia do kwiatów balkonowych. Zapewnia ona optymalne warunki rozwoju i obfite kwitnienie roślin. Jest wzbogacona o wieloskładnikowy nawóz zawierający niezbędne makroelementy: azot, fosfor, potas oraz mikroelementy: magnez, siarka, bor, żelazo, mangan, cynk.
Nie wolno używać ziemi z zeszłego roku! Ma ona mało składników odżywczych, a także może zawierać różne formy patogenów będących źródłem infekcji.
Najpierw sadzimy rośliny największe, a potem coraz mniejsze. Po posadzeniu uzupełniamy ziemię do poziomu 2 cm poniżej krawędzi donicy i uklepujemy ręką. Na koniec obficie podlewamy.

Rośliny balkonowe

Pielęgnacja

Pielęgnacja roślin balkonowych nie jest trudna. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej robić to wczesnym rankiem i popołudniu. Wlewamy do doniczki tyle wody, aby zaczęła wyciekać dnem.
Po dwóch tygodniach od posadzenia można rozpocząć nawożenie. Należy to robić raz w tygodniu. Do roślin balkonowych używamy nawozu płynnego do roślin kwitnących Ziemovit, który dodajemy do konewki podczas podlewania. Nawóz zapewni roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych oraz będzie stymulował do zawiązywania większej liczby kwiatów i przedłuży okres kwitnienia.

Rośliny balkonowe

Już wkrótce kolejny poradnik!

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach „Niech żyje ogród!”. Pojawią się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek, jak i na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Zachęcam do polubienia, a nie umkną Wam kolejne odcinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *