Jak sadzimy borówki? – 2. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Sadzenie borówki amerykańskiej to wydawałoby się, że łatwa praca. Nie do końca, bo trzeba pamiętać o kilku zasadach, bez których posadzone borówki nie będą pięknie rosły i obficie owocowały. Jak prawidłowo posadzić borówkę amerykańską? O tym w odcinku poradnika „Niech żyje ogród”.

Chyba każdy wie, że najlepiej borówki smakują prosto z krzaka. Najlepiej, gdy jest to nasz własny krzak, wtedy dodatkowo mamy radość, że udało nam się wyhodować takie piękne i dorodne owoce.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Najlepszym terminem na sadzenie borówki amerykańskiej jest wiosna i jesień. Ze względu na płytki system korzeniowy i wrażliwość krzewu na niedobory wody, nie polecam sadzenia latem, chyba że zapewnimy sadzonkom codzienne podlewanie. Najwięcej odmian jest dostępnych wiosną, gdy jest pora na sadzenie krzewów i drzew z odkrytym korzeniem. Oczywiście można też kupić sadzonki w doniczkach przez cały rok, nawet latem, ale wybór odmian będzie już ograniczony.

Borówki 1

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Sadząc borówkę amerykańską trzeba się przyłożyć do odpowiedniego przygotowania gleby. Jest to krzew kwasolubny, dlatego idealne będzie podłoże o pH 3,8-4,8. Korzenie borówki szybko się rozrastają, więc warto wyznaczyć na krzewy zagon i odpowiednio przygotować w nim glebę. Jeśli nie macie tyle miejsca w ogrodzie to wykopcie dołek o głębokości co najmniej 40 cm i średnicy dwa razy większej niż bryła korzeniowa (60-80 cm). To dużo, ale nie wolno dopuści do tego, żeby korzenie rosły w niewłaściwej glebie. Borówka ma płytki system korzeniowy, ale za to bardzo szeroki. W glebie zasadowej rośliny słabo owocują, a także zostaje zahamowany ich wzrost. Na dno dołka układam warstwę gliny. Jeżeli jej nie mam to wykładam dołek agrowłókniną. Chodzi o to aby na dnie zatrzymać wodę. Dodatkowo, podłoże będzie wolniej traciło swoją kwasowość. Teraz torf kwaśny mieszam z korą sosnową i glebą z ogrodu.

Borówki 2

Borówki 5

Jak nawozić borówkę amerykańską?

Musimy pamiętać, że torf to dosyć jałowe podłoże. Dlatego ja od razu mieszam go przed posadzeniem z nawozem. Musi być to specjalny nawóz do roślin kwasolubnych, który nie zmieni nam odczynu podłoża. Borówki są dosyć żarłoczne, dlatego nawożę je trzy razy w sezonie. Pierwszy raz już podczas sadzenia, a następnie jeszcze dwa razy w ilości około 30 g na krzew. To jest miej więcej niepełna garść.

Borówki 3

Krzewy sadzimy co 1,5 metra. Polecam sadzenie obok siebie różnych odmian, bo wtedy możemy uzyskać większe plony dzięki zapyleniu krzyżowemu!

Po posadzeniu warto bryłę korzeniową obsypać korą. Dzięki temu w glebie dłużej będzie utrzymana wilgoć, zmniejszy się występowanie chwastów, a dodatkowo bryła korzeniowa będzie ocieplona na zimę. Na koniec rośliny obficie podlewamy. Nie zapomnijcie o regularnym podlewaniu borówek, gdyż mają one płytki system korzeniowy i mogą łatwo przeschnąć. Dbajcie o nie zwłaszcza w upalne lato.

Borówki 6

Tak posadzona borówka z pewnością odwdzięczy się przepysznymi owocami!

Zachęcam do obejrzenia innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. Znajdują się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród!

Pielęgnacja ogrodu latem Rośliny balkonowe Pikowanie pomidorów

One thought on “Jak sadzimy borówki? – 2. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

  • 14 października at 11:04
    Permalink

    dobrze by bylo dodac mikoryze dla roslin kwasolubnych

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *