Jak pozbyć się kreta z ogrodu? – 4. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Krety w ogrodzie to szkodniki, które niszczą naszą ciężką pracę nad pięknie wypielęgnowanym trawnikiem. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są skuteczne sposoby na kreta, koniecznie obejrzyjcie ten odcinek poradnika „Niech żyje ogród”.

Jak zwykle istnieją metody naturalne i chemiczne, bardziej i mniej brutalne. Na początek ważna informacja, o której nie wszyscy wiedzą: krety są pod ochroną, ale nie gdy wtargną do ogrodu. W prywatnych ogródkach nie są prawnie chronione. Oczywiście nie zachęcam do urządzania polowania na kreta z widłami w dłoni.

Rośliny odstraszające krety

Krety możemy próbować odstraszać za pomocą roślin, których nie tolerują. Są to: aksamitka, bazylia, czosnek, komosa, tuja oraz roślina którą szczególnie polecam, czyli rącznik pospolity. Co roku sadzę rączniki w ogrodzie rodziców i jeszcze nigdy nie było tam kreta.

Jajko na kreta

Kret jest bardzo wrażliwy na silne zapachy i warto to wykorzystać. Dlatego bierzemy jajko, robimy dwie dziurki z jednej i drugiej strony. Następnie wstawiamy w ziemię i przysypujemy. To ważne, bo zapach po pewnym czasie może wypłoszyć nie tylko kreta z ogrodu, ale i nas.

Kret 2

Pułapka na kreta

Sprawdzonym przeze mnie sposobem usunięcia kreta z ogrodu jest pułapka w kształcie rurki. Taką pułapkę zakopujemy w ziemi w miejscu tunelu, tak aby kret idąc przez tunel, zatrzasnął się w niej. Bardzo ważne jest, aby pułapkę ułożyć bardzo dokładnie w tunelu. Aby była bardziej skuteczna, można przed zamontowaniem wsypać do niej ziemię na jeden dzień, aby przeszła jej zapachem. Pułapki są zaopatrzone w sygnalizator, który pokazuje nam, czy kret został schwytany. Złapane zwierzątko wynosimy na łąkę lub pole. Taka pułapka jest bardzo skuteczna. W ciągu jednego dnia złapałem w nią dwa krety w sąsiednim ogrodzie.

Kret 6

Sierść psa na kreta

Bardzo skuteczną metodą jest również użycie sierści psa. Znam osobiście osoby, które regularnie stosują tę metodę i powiem Wam, że ona na prawdę działa. Muszę niedługo to wypróbować. Sierści nie będę musiał daleko szukać, gdyż ma labradora, a wiecie co to oznacza. Sierść jest wszędzie.

Kret 4

Karbid

Polecam tez karbid. Możemy go kupić w sklepach ogrodniczych. Wkładamy go pod ziemię i zalewamy wodą. Z kostek zaczyna wydzielać się gaz, który skutecznie przepłoszy kreta.

Uzupełnianie ubytków w trawie

Niema co czekać, że trawa w miejscu kretowiska sama odrośnie. Najlepiej wyciąć ten fragment murawy i uzupełnić ziemią zmieszaną z torfem. Następnie warto zastosować specjalny regenerator czyli mieszankę traw, które szybko wzejdą i wyrównają ubytek. Przy odpowiedniej pogodzie efekt będzie widoczny już po kilku dniach. Jest to o tyle ważne, że tego miejsca nie zagospodarują nam chwasty. Ja jeszcze dodatkowo rozsiewam nasiona na trawniku szerzej niż tylko ubytek. Wówczas sama murawa będzie bardziej jednolita i miejsce po kopcu kreta nie będzie się wyróżniało.

Kret 7

Kret 3

Zachęcam do obejrzenia innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. Cały pierwszy i drugi sezon filmików poradnikowych znajdziecie TUTAJ. Więcej porad na moim Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Zapraszam do polubienia!

Pielęgnacja ogrodu latem Rośliny balkonowe Pikowanie pomidorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *