Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie

Każdy kto ma w ogrodzie brzoskwinie pewnie nie raz zmagał się z tą chorobą grzybową. Kędzierzawość liści brzoskwini potrafi ogołocić z liści i owoców całe drzewo, a gdy zobaczymy pierwsze objawy to na oprysk jest już za późno, gdyż wykonujemy go pod koniec zimy. 

Kędzierzawość liści brzoskwini jest zmorą wszystkich ogrodników i sadowników. Gdy jednak zastosujemy odpowiednie opryski we właściwym czasie, nie powinniśmy mieć problemów z tą chorobą. Przez kilka lat zajmowałem się brzoskwinią w sąsiednim ogrodzie i nigdy nie zaatakowała jej kędzierzawość. Niestety poległa podczas budowy domu 🙁 Grzyb atakuje wczesną wiosną podczas nabrzmiewania paków. Sprzyja temu wilgotne powietrze, którego na przedwiośniu nie brak.

Łatwo zauważyć objawy choroby, które pojawiają się latem głównie na liściach –  są wyraźnie zdeformowane i zgrubiałe. Z czasem widać worki zarodnikowe, liście zmieniają kolor na szary, potem czerwony i w końcu usychają. Rzadziej objawy pojawiają się na innych częściach drzewa, ale też są łatwe do wykrycia. Kwiaty zasychają, pędy nabrzmiewają, a owoce ulegają deformacji.

Jak zwalczyć kędzierzawość liści brzoskwini na przedwiośniu?

Najpierw używamy środka Miedzian 50WP. Stosujemy środek w dawce 30g na 5 – 7,5 l wody. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura powietrza wynosi ponad 6°C. Pryskamy w bezwietrzny dzień, aby straty środka były jak najmniejsze. Nie pryskamy w pełnym słońcu, gdyż jest to niebezpieczne dla roślin. Oprysk powtarzamy w fazie kwitnienia oraz nabrzmiewania owoców w dawce 15 g na 5 – 7,5 l wody.

Do kolejnego oprysku używamy środka Syllit 65 WP w stężeniu 13 g środka rozpuszczonego w 5-15 l wody. Oprysk wykonujemy wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pękną pierwsze pąki (marzec – kwiecień). Oprysk wykonujemy, gdy temperatura przekroczy 6°C – w niższej temperaturze oprysk jest nieskuteczny. Środek grzybobójczy rozrabiamy w letniej wodzie. Roślinę pryskamy bardzo dokładnie – zalewamy ją. Do cieczy możemy dodać mydła ogrodniczego, dzięki czemu środek lepiej przyklei się do gałęzi. Oprysk wykonujemy dwukrotnie w odstępie tygodnia. Oprysk Syllitem ponawiamy jesienią po opadnięciu liści.

Zbieramy wszystkie opadłe gałęzie i owoce, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, a następnie palimy.

Więcej o opryskach drzew owocowych możesz przeczytać w artykule: Wiosenne opryski drzew owocowych.

I pamiętajmy: nie spóźnijmy się z opryskiem!

  

3 thoughts on “Kędzierzawość liści brzoskwini – zwalczanie

 • 28 maja 2013 at 19:25
  Permalink

  Pryskałem brzoskwinie w marcu dwukrotnie Miedzianem WP50 oraz w jesieni-w listopadzie tym samym środkiem. Jednak już obecnie widzę na kilku drzewach coraz więcej pojedynczych liści zaatakowanych tą chorobą grzybową ! Czym wobec tego pryskać interwencyjnie, kiedy i ile razy ? Bardzo proszę o radę, z góry dziękuję i pozdrawiam z Sandomierza !

  Reply
  • 24 kwietnia 2014 at 19:47
   Permalink

   Wiosną można np. syllit lub carpene,a jesienią miedzian wp50, nigdy 2x tym samym środkiem w jednym roku..Jeśli są już zawiązki owoców możesz zastosować na kędzierzawość liści brzoskwini wyciąg z krwawnika.(przepis znajdziesz na ogrodniktome.pl

   Reply
 • 18 stycznia 2015 at 14:40
  Permalink

  Cześć 😉
  a próbowaliście może „wprowadzić” do kalendarza oprysków tzw EM’y? Ja zacząłem w zeszłym roku, więc jeszcze nie znam efektów, ale może warto wesprzeć chemię?
  pzdr.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *