Oprysk miedzianem – pierwszy wiosenny oprysk

Wiosna to czas, kiedy powinniśmy w szczególności zadbać o rośliny w ogrodzie. Właśnie wtedy budzą się do życia również choroby grzybowe i bakteryjne, które będą uprzykrzały nam odpoczynek w ogrodzie przez cały sezon. Już w zimie należy wykonać pierwsze opryski i do nich należy jeden z najważniejszych: oprysk Miedzianem.

Miedzian 50WP to środek o działaniu grzybobójczym do zwalczania chorób na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych, a także warzywach. Można go kupić w formie proszku (zazwyczaj w saszetkach), z którego sporządza się zawiesinę służącą do oprysku. Działanie środka polega na tym, że jony miedzi dostają się do zarodników grzybowych blokując ich dalszy rozwój. Jest to środek dopuszczony do ochrony upraw ekologicznych.

Oprysk w lutym / marcu – pierwszy wiosenny oprysk

Napisałem wiosenny, ale właściwie ten oprysk jest zimowy. Pierwsze pryskanie wykonujemy właśnie w zimie, zazwyczaj pod koniec lutego. Jeśli pogoda sprzyja, można go wykonać już w połowie miesiąca, a jeśli nie to poczekać do początku marca. To pierwszy oprysk, ale wiosną wykonujemy również inne: Wiosenne opryski drzew i krzewów.

Pierwszy oprysk wykonujemy na brzoskwini i moreli przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini oraz na wiśni i czereśni przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura powietrza wynosi ponad 6°C. Wybieramy dzień bezwietrzny, aby straty środka były jak najmniejsze. Nie wolno pryskać w pełnym słońcu, gdyż jest to niebezpieczne dla roślin. Nie sporządzamy cieczy na zapas. Roztwór musi być zrobiony tuż przed użyciem i natychmiast zużyty. Stosujemy środek w dawce 30g na 5 – 7,5 l wody.

Oprysk powtarzamy w fazie kwitnienia oraz nabrzmiewania owoców w dawce 15 g na 5 – 7,5 l wody.

Kolejne opryski

Miedzian 50WP stosuje się przez cały sezon wegetacyjny od przedwiośnia aż do jesieni. Pryskamy nim rośliny zapobiegawczo oraz interwencyjne. Zwalcza choroby zarówno na drzewach i krzewach owocowych, jak i na roślinach ozdobnych, a także na warzywach.

Jabłonie i grusze

Kolejny oprysk na drzewach owocowych wykonujemy w fazie pękania pąków, czyli marzec – kwiecień. Pryskamy wtedy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej. Tym razem stosujemy mniejszą dawkę środka: 15 g na 5-7,5 l wody.

Następny oprysk na jabłoniach i gruszach należy wykonać, gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście. Wtedy pryskamy przeciwko parchowi w takiej samej dawce, czyli 15 g na 5-7,5 l wody.

Porzeczka i agrest

Oprysk Miedzianem na porzeczkach i agreście ma na celu zwalczenie takich chorób, jak: opadzina liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa oraz biała plamistość porzeczki. Oprysk należy wykonać zaraz po zbiorach.

Winorośl

Tuż przed kwitnieniem należy wykonać oprysk Miedzianem przeciwko mączniakowi rzekomemu winorośli. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach. Kolejny raz winorośl pryskamy, gdy wytworzy niewielkie owoce. Więcej o opryskach i przycinaniu winorośli opowiedziałem w poradniku „Niech żyje ogród”.

Brzoskwinia i morela

Na wstępie opisałem szczegółowo oprysk brzoskwini i moreli przeciwko kędzierzawości. Oprysk można też wykonać jesienią po opadnięciu liści w dawce 10 g na 5 – 7,5 l wody i jest to ostatni oprysk miedzianem w ogrodzie w sezonie wegetacyjnym. Zaleca się stosowanie jednego oprysku w sezonie.

Wiśnia i czereśnia

Na wiśni i czereśni wykonujemy oprysk przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. JEst to pierwszy wiosenny oprysk w ogrodzie i opisałem go na wstępie. Oprysk powtarzamy w fazie kwitnienia oraz nabrzmiewania owoców w dawce 15 g na 5 – 7,5 l wody.

Przypomnę jeszcze raz, że opryski wykonujemy w dni bezwietrzne i nie w pełnym słońcu. Miedzian stosujemy w temperaturze ponad 6°C i nie więcej niż 30°C. Nie zapomnijcie o założeniu maseczki i rękawiczek gumowych.

2 thoughts on “Oprysk miedzianem – pierwszy wiosenny oprysk

 • 17 lutego at 14:09
  Permalink

  Byłem zachwycony że wyszukałem ten artykuł w sieci. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Gratki. Koniecznie będę polecał to miejsce i często tu zaglądał aby przejrzeć nowe rzeczy.

  Reply
 • 19 marca at 13:20
  Permalink

  Ciekawy artykuł, wiosna w końcu tuż tuż. Pozdrawiam 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *