Wiosenne opryski drzew owocowych – nie spóźnijmy się

Wczesna wiosna to okres, w którym powinniśmy pamiętać o opryskach drzew owocowych. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż zbyt późne wykonanie oprysku nic nie da i nie uda nam się ochronić roślin przed chorobami. Jeśli pogoda pozwala to zaczynamy już pod koniec lutego.

O wiosennych opryskach często zapominamy. W ogrodzie jest jeszcze zimno, rzadko do niego wychodzimy. Prace zaczynamy zazwyczaj, gdy zrobi się cieplej, a na drzewach zaczynają pojawiać się liście. Niestety wtedy jest już za późno na opryskiwanie drzew owocowych. PIERWSZY WIOSENNY OPRYSK WYKONUJEMY PRZED POJAWIENIEM SIĘ LIŚCI! Należy to zrobić bardzo dokładnie i nie oszczędzać preparatu grzybobójczego. Drzewo powinno być zlane, tak aby preparat z niego skapywał.

Co grozi drzewom, gdy zapomnimy o oprysku? Wiele chorób grzybowych, które porażają liście i owoce powodując brak owocowania, porażenie owoców lub nawet zamarcie drzewa. Są to: kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy, rak bakteryjny, monilioza leszczyny, brunatna zgnilizna, rak bakteryjny, zaraza ogniowa. Niestety, gdy zauważymy objawy niektórych chorób, na opryski może być już za późno.

Kiedy pryskać?

Gdy temperatura powietrza będzie wynosiła powyżej 7°C. Zazwyczaj robi się to od końca lutego do końca marca. A dokładniej kiedy? Termin oprysku jest bardzo ważny. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie i zbyt późno. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przygotowała „Internetowy system sygnalizacji agrofagów”. System jest codziennie aktualizowany i pokazuje kiedy należy wykonać jaki oprysk w każdym z powiatów. Znajduje się on tutaj: Internetowy system sygnalizacji agrofagów.

Nie da się wpisać konkretnej daty oprysku, gdyż zależy on od fazy rozwoju rośliny, a także od pogody. Nie wolno pryskać w dni słoneczne, gdyż wtedy pąki mogłyby zostać poparzone. Unikajcie również wykonywania oprysków drzew owocowych w wietrzne dni, bo środek zostanie zdmuchnięty przez wiatr zanim dotrze do drzewa i Wasza praca pójdzie na marne. Chyba nikomu nie muszę mówić, że jeżeli spadnie deszcz zaraz po oprysku to cały zabieg musicie powtórzyć od nowa. W instrukcji każdego środka do oprysków zawsze znajduje się informacja jaki czas od oprysku do deszczu musi upłynąć, żeby był on skuteczny. Zazwyczaj jest to kilka godzin.

Sprzęt

Sprzęt do oprysku należy wybrać zależnie od wielkości drzew oraz od ich ilości. Przy mniejszych roślinach wystarczy opryskiwacz ręczny, jednak gdy mamy do czynienia z większą ilością drzew owocowych, zdecydujmy się na opryskiwacz plecakowy.

Jaki opryskiwacz kupić? Jak wybrać ten najlepszy, aby praca w ogrodzie była łatwa i przyjemna? Opryskiwacze to narzędzia, bez których ogrodnik nie ma co liczyć na piękne rośliny, obfite kwitnienia i wysokie plony. Używamy ich często, dlatego ważny jest ich właściwy wybór. [czytaj więcej…]

Najpopularniejsze choroby

Kędzierzawość liści brzoskwini

(przeczytaj więcej)

Objawy: deformacja liści; ich czerwienienie, usychanie i opadanie; drzewo rośnie wolniej.

Opryski: przed pęknięciem pąków należy wykonać oprysk preparatem SYLLIT, POMARSOL FORTE lub CARPENE 

Brunatna zgnilizna

(przeczytaj więcej)

Objawy: brązowienie i zasychanie  liści oraz kwiatów; gnicie owoców.

Opryski: przed pęknięciem pąków oraz tuż po przekwitnięciu wykonać oprysk preparatem TOPSIN, SPARTA,  KAPTAN PLUS, RONILAN lub ROVRAL FLO.

Zaraza ogniowa jabłoni i gruszy

Objawy: pędy i liście zasychają i stają się czarne, wyglądając jak spalone.

Opryski:  w czasie nabrzmiewania pąków: MIEDIZAN, CHANPION.

Torbiel śliwy

Objawy: owoce są większe od zdrowych, zdeformowane, niesmaczne, twarde.

Opryski: przed pęknięciem pąków wykonać oprysk preparatem SYLLIT

Rak bakteryjny

Objawy: pędy i liście zasychają i stają się czarne, wyglądając jak spalone.

Opryski:  w czasie nabrzmiewania pąków preparatami miedziowymi, np. MIEDZIAN.

 

4 thoughts on “Wiosenne opryski drzew owocowych – nie spóźnijmy się

 • 9 marca 2012 at 12:20
  Permalink

  Wyczytałem,że oprysk na raka bakteryjnego prowadzi się w jesieni.
  Czy wiosną też?

  Reply
  • 9 marca 2012 at 16:49
   Permalink

   Wiosną w okresie nabrzmiewania pąków i jesienią zaraz po opadnięciu liści.

   Reply
 • 17 kwietnia 2012 at 14:24
  Permalink

  Mam dwie jabłonki, jedną czereśnię i 4 węgierki. Kiedy i czym opryskać? To moja pierwsza wiosna z drzewami owocowymi. Pomocy!

  Reply
 • 14 kwietnia 2015 at 06:18
  Permalink

  Też słyszałem, że najlepiej jest opryskiwać tylko że mocznikiem ponieważ jesienny oprysk pomaga pozbyć się bakterii w 90%.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *