Polecamy z Sadowniczy.pl:

Rośliny

Figowiec Bengalski – drzewo z największą koroną na świecie

Czy wiecie, że istnieją na świecie takie drzewa, które mają kilka tysięcy pni? Tak, to nie żarty! Jeden osobnik  kilku tysiącach pni. To figowiec bengalski, czyli banian (banyan).

Figowiec bengalski (banian) to drzewo osiągające ogromne rozmiary. Jego korona może zajmować powierzchnię ponad 2 hektarów. Takiego ciężaru nie utrzymałby zwykły, pojedynczy pień, dlatego roślina wytwarza dodatkowe pnie, które podtrzymują koronę. Drzewo wygląda jak las, który tworzy więcej okazów i aż trudno uwierzyć, że to jeden osobnik. Pochodzi z Indii i jest tam uznawany za obiekt kultu.

Drzewo na początku jest epifitem (tak jak storczyki), czyli rośnie na korze innego drzewa traktując je jako podłoże. Z czasem wypuszcza długie pędy, które zwisają aż do ziemi, w której następnie się korzenią. Figowiec oplata drzewo, na którym rósł dusząc je. Wypuszcza coraz więcej pędów i rozprzestrzenia się na dużym obszarze.

Najbardziej znanym okazem figowca bengalskiego jest tzw. Wielki Banian, znajdujący się w ogrodzie botanicznym w Kalkucie. Zajmuje on powierzchnię 300m² i posiada 2880 pni, które mają aż 25m wysokości.

Co ciekawe, figowca bengalskiego możemy uprawiać również w domu, ale oczywiście nie osiągnie takich wielkich rozmiarów jak w swoim naturalnym środowisku. Ma ciemnozielone i grube liście. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne podłoża. Nie stawiamy go blisko kaloryfera, gdyż wtedy szybko opadną mu liście. Pochodzi z Indii, gdzie panuje duża wilgoć, dlatego powinno się go często zraszać.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Zobacz również:

Anielskie trąby - Datura
Jesienne sadzenie - 800 nowych drzew w Warszawie
Bambusy mrozoodporne w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja
Jak sadzimy borówki? – 2. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Dyskusja

1 komentarz

  1. Hoduję w domu Figowca Bengalskiego już od kilku lat! Mega roślina! Ma już sporo korzeni powietrznych i dwa dodatkowe pnie! Robię też z jego sadzonki bonsai ;) Pozdrawiam, dobry artykuł!

    Dodany przez użytkownika: Rave | 7 listopada 2016, 20:13

Skomentuj

Google+ Strona oparta na WordPress / WooThemes. Kreacja i wykonanie Wyspa Kreatywna.