Mączniak prawdziwy – zwalczanie

Biały nalot na liściach mojego wiciokrzewu? Eh znowu mam pecha – to mączniak prawdziwy. Jak się go pozbyć i jak chronić przed nim rośliny?

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb z rzędu Erysiphales. Choroba ta swoją nazwę wzięła od charakterystycznego białego nalotu na porażonych roślinach. Z czasem robi się on ciemniejszy aż w końcu czarnieje. Mączniak atakuje głównie liście, łodygi, owoce i pąki. Choroba może doprowadzić do deformacji porażonych części, a nawet zamierania roślin.

Rośliny podatne na porażenie przez mączniaka prawdziwego: aster, katalpa, berberys, dalia, topola, caragana, clematis, dereń, hortensja, trzmielina, wiciokrzew, peonia, dąb, róża, wierzba, szałwia, kalina, werbena.

Zapobieganie i zwalczanie: Nie należy polewać liści wodą, gdyż stojąca na nich woda sprzyja rozwojowi choroby. Powinniśmy dostarczać wody bezpośrednio do gruntu. Profilaktycznie stosujemy opryski środkami przyjaznymi środowisku, takimi jak Biochikol, Biosept, Bioczos. W przypadku silnego porażenia wykonujemy opryski preparatami: Topsin, Score, Dithane, Folpan, Amistar, Tiotar.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Mączniak prawdziwy – zwalczanie

  • 22 sierpnia at 09:39
    Permalink

    ten kwiatek, który kupiłam podoba mi się i wiem jak się jego podlewa

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *