Opryski drzew owocowych w marcu

Opryski drzew owocowych w marcu są konieczne, ponieważ rośliny bez naszej pomocy nie poradziłyby sobie z wieloma chorobami, które atakują je przez cały rok. To kiedy pryskamy drzewa jest bardzo ważne, ponieważ oprysk wykonany zbyt późno może nie być skuteczny, a niektóre choroby nawet niemożliwe już do zwalczenia. Sprawdź kiedy pryskać drzewa owocowe w Twoim ogrodzie.

 

Marzec to miesiąc, w którym powinniśmy szczególnie zadbać o nasze drzewa owocowe. Mimo, że mamy dopiero przedwiośnie i przyroda zaczyna budzić się do życia, to właśnie teraz jest najlepszy moment na walkę z wieloma chorobami grzybowymi i szkodnikami. Opryski grzybobójcze o tej porze głównie opryski profilaktyczne, ale bez ich przeprowadzenia może być za późno na leczenie. Z kolei opryski przeciw szkodnikach mogą je zniszczyć jeszcze zanim zaczną żerować na roślinach

Oprysk brzoskwini w marcu

W marcu powinniśmy wykonać oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Choroba atakuje wczesną wiosną podczas nabrzmiewania paków. Sprzyja temu wilgotne powietrze, którego na przedwiośniu nie brak. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero latem, ale wtedy na oprysk jest już za późno. Oprysk wykonujemy wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pękną pierwsze pąki. Oprysk wykonujemy dwoma środkami grzybobójczymi.

Najpierw używamy środka Miedzian 50WP. Stosujemy środek w dawce 30g na 5 – 7,5 l wody. Oprysk wykonujemy, gdy temperatura powietrza wynosi ponad 6°C. Pryskamy w bezwietrzny dzień, aby straty środka były jak najmniejsze. Nie pryskamy w pełnym słońcu, gdyż jest to niebezpieczne dla roślin. Oprysk powtarzamy w fazie kwitnienia oraz nabrzmiewania owoców w dawce 15 g na 5 – 7,5 l wody.

Drugim środkiem do zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini jest Syllit 65 WP w stężeniu 13 g środka rozpuszczonego w 5-15 l wody. Roślinę pryskamy bardzo dokładnie – zalewamy ją. Do cieczy możemy dodać mydła ogrodniczego, dzięki czemu środek lepiej przyklei się do gałęzi. Przeczytaj więcej o kędzierzawości liści brzoskwini.

Oprysk jabłoni

Jedną z chorób grzybowych, które zwalczamy w marcu na jabłoniach jest mączniak jabłoni, który atakuje drzewa już podczas rozwijania liści. Grzyb ten objawia się białym nalotem na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Liście przedwcześnie opadają, pędy przestają rosnąć, a na zaatakowanych owocach pojawia się pajęczynka i owoce nie nadają się do jedzenia. Mączniaka jabłoni zwalcza się preparatami siarkowymi, np. Siarkol 800 SC w stężeniu 75 ml na 6 l wody.

W marcu zaczyna żerowanie kwieciak jabłkowiec. Ten szkodnik daje o sobie znać w momencie nabrzmiewania pąków. Uszkadza je powodując wyciekanie soku. Można go zwalczyć przy pomocy oprysku środkiem Calypso 480 SC w dawce 1,5 ml w 7,5 l wody lub Decis Ogród 0,15 EW w dawce 10 ml preparatu na 10 l wody.

Innym szkodnikiem powodującym uszkodzenia jabłoni jest miodówka jabłoniowa. Zwalczamy ją tak jak kwieciaka.

Z parchem jabłoni również trzeba walczyć już w marcu. Objawy najczęściej widoczne są na owocach i liściach ale choroba atakuje również, ogonki liściowe, kwiaty oraz nierozwinięte w pełni zawiązki owoców. Objawy na liściach i ogonkach przyjmują formę plam, które na początku mają kolor jasno zielony a następnie brązowieją i wykruszają się. Liście z objawami często opadają. Najgorsze są jednak objawy występujące na owocach i ich zawiązkach. Przyjmują formę okrągłych strupów. Polecanymi środkami do zwalczania parcha jabłoni są fungicydy Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP oraz Kaptan 50 WP. Przed użyciem pamiętaj aby zapoznać się z ulotką, na której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje (stężenie, terminy, i częstotliwość oprysków).

Oprysk Grusz

Grusze są atakowane tak jak jabłonie przez parch. Postępujemy analogicznie jak z jabłoniami.

Oprysk wiśni, moreli, czereśni

Objawy raka bakteryjnego występują na wszystkich możliwych częściach nadziemnych roślin. Niezwalczanie go prowadzi do śmierci drzewa. Choroba najczęściej atakuje wiśnie, brzoskwinie, morele i czereśnie. Najbardziej charakterystycznymi objawami raka są pęknięcia na gałęziach oraz pniach. Z pęknięć bardzo często wydobywa się mazista ciecz o charakterze gumy. Innymi objawami tej choroby jest brunatnienie kwiatów. Na liściach pojawiają się rozmyte plamy które brunatnieją i zasychają, a następnie wykruszają się. W marcu zwalczamy raka bakteryjnego za pomocą środka Miedzian 50 WP w dawce 3 g środka w 0,5-0,75 l wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *