Rak bakteryjny drzew owocowych – objawy i zwalczanie

Rak bakteryjny drzew  owocowych to pospolita choroba występująca na większości gatunków drzew owocowych. Jego objawy występują na wszystkich możliwych częściach nadziemnych roślin. Niezwalczanie go prowadzi do śmierci drzewa.

rak bakteryjny

Objawy

Rak bakteryjny jest bardzo groźną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do obumarcia części drzewa. Często bywa że w przeciągu jednego okresu wegetacyjnego choroba ta powoduje śmierć drzewa. Objawy jakie możemy zaobserwować występują na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Najbardziej charakterystycznymi objawami raka są pęknięcia na gałęziach oraz pniach. Z pęknięć bardzo często wydobywa się mazista ciecz o charakterze gumy. Innymi objawami tej choroby jest brunatnienie kwiatów. Na liściach pojawiają się rozmyte plamy które brunatnieją i zasychają, a następnie wykruszają się.

rak bakteryjny

Zwalczanie

Walka z tą chorobą nie jest łatwa. Mocno porażone drzewa niestety nie są do odratowania i należy je szybko usunąć i spalić. Gdy mamy do czynienia z mniej porażonymi drzewami walkę z chorobą rozpoczynamy od usunięcia porażonych części roślin. Pamiętaj aby usuwając chore pędy odciąć je z zapasem zdrowego pędu. Po usunięciu chorych pędów, miejsca cięcia smarujemy pastą ogrodnicza zawierającą fungicyd. Aby nie dopuścić do zarażenia rośliny należy przeprowadzać w każdym sezonie serie oprysków. Opryski należy wykonać w trzech okresach: nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści. Do oprysków stosujemy środki miedziowe, Miedzian 500 WP,  Miedzian Extra 350 SC lub Champion 50 WP.

Aby chronić swoje ukochane rośliny przeczytaj jak i kiedy powinieneś o nie zadbać

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *