Jak podlewać storczyki?

Podlewanie storczyków to najważniejsza czynność związana z pielęgnacją tych roślin, gdyż różni się od podlewania innych roślin doniczkowych. Źle podlewany storczyk, po kilku tygodniach może się nadawać tylko do wyrzucenia. Podlewanie nie jest trudne, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsza z nich to: lepiej przesuszyć, niż przelać! Storczyki nie znoszą stojącej wody i zbyt mokrego podłoża. Jeśli do tego dopuścimy, korzenie szybko zaczną gnić, co osłabi całą roślinę, a nawet może doprowadzić do jej obumarcia. Większość storczyków to epifity, rosnące w naturalnych warunkach nie w ziemi, lecz na korze innych drzew, dlatego stojąca woda nie jest pożądana. Pomiędzy każdym podlewaniem należy przesuszyć roślinę. Storczyki można podlewać tradycyjnie do doniczki pamiętając przy tym, aby na dnie nie stała woda. Można kupić ozdobne osłonki wyposażone w półki, które powodują, że doniczka znajduje się kilka centymetrów nad stojącą wodą.

To czy storczyk jest dobrze podlany poznamy po kolorze korzeni. Białe oznaczają, że ma za sucho, zielone że jest w sam raz, a bardzo ciemne, że został przelany i zaczyna gnić. Innym sposobem podlewania jest zanurzenie doniczki na 15-30 min w wodzie a następnie dokładne jej otrząśnięcie z wody. Jeśli mamy w kranie wodę bez wapnia możemy podstawić doniczkę i przez kilka minut polewać wodą.

Jak często podlewać?

Nie da się tego określić jednoznacznie, gdyż zależy to od szybkości wysychania podłoża. W ciepłe dni jest to częściej, w chłodne rzadziej. Mniej więcej podlewamy raz w tygodniu, ale tak żeby na dnie doniczki nie stała woda. W upalne dni częstotliwość podlewania może się zmniejszyć do 4 dni, a w chłodne dni zwiększyć do dwóch tygodni.

Jaką wodą podlewać?

Woda z wodociągu ma w sobie dużo wapnia, a storczyk nie lubi jego nadmiaru. Oczywiście roślina nam nie umrze od podlewania woda z kranu, ale może mieć mniej kwiatów lub wcale nie zakwitnąć.  Najlepiej podlewać deszczówką, ale nie każdy ma możliwość jej gromadzenia. Można używać wody destylowanej i wodociągowej w stosunku 1:2. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.

Kiedy podlewać?

Zasada jest taka sama, jak w przypadku ogrodu. Najlepiej podlewać rano, gdyż roślina zdąży wyschnąć, zanim zacznie operować słońce, które mogłoby poparzyć mokre liście. Niedopuszczalne jest podlewanie wieczorem. Mokre rośliny podczas nocnego spadku temperatury są bardziej podatne na ataki przez choroby grzybowe.

Jeśli nie jesteś pewny, czy podlać storczyka, lepiej tego nie rób i poczekaj jeszcze kilka dni. Lepiej przesuszyć, niż przelać. 

Więcej informacji o pielęgnacji storczyków można przeczytać tutaj: Phalaenopsis – pierwsze kroki w uprawie storczyków.

Porad odnośnie pielęgnacji storczyków udzielałem również w „Pytaniu na śniadanie” w TVP2:

[iframe width=”640″ height=”400″ src=”http://www.youtube.com/embed/2dsJnOMLtIs” frameborder=”0″ allowfullscreen]

2 thoughts on “Jak podlewać storczyki?

  • 28 marca at 19:57
    Permalink

    Słyszałem ostatnio, że storczyki nie są do końca roślinami tylko formą zwierzęcia fono-hloro-foto-syntetycznego i że należy do nich mówić.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *