Jak pielęgnować storczyka?

Niektórzy uważają, że storczyki są bardzo trudne w uprawie. Nie jest to do końca prawda. Są wprawdzie odmiany, z którymi poradzi sobie tylko specjalista, ale są też takie, które uprawiać może każdy. Do nich należy Phalaenopsis.

Phalaenopsisy to storczyki, które są łatwo dostępne. JA również w swojej kolekcji mam ten okaz. Możemy je kupić w każdej kwiaciarni, w sklepie budowlanym, a nawet w markecie spożywczym.  Zachwycają dużymi i różnokolorowymi kwiatami, które wyglądają bardzo egzotycznie. Dlaczego akurat ten gatunek jest taki popularny? Dlatego, że na nim najlepiej uczyć się uprawy storczyków. Jest łatwy w uprawie i wybaczy nam drobne błędy, które popełnimy na początku. Nie jest drogi: mały okaz możemy kupić za 20zł, a duży za 50zł. Po za tym kwitnie bardzo długo i obficie dlatego tak często ofiarowujemy go w prezencie bliskim osobom.

Światło

Storczyki najlepiej się czują, gdy pada na nie światło rozproszone. Najlepszym miejscem jest parapet okna wschodniego. Nie wolno ich trzymać na parapetach okien wychodzących na południe, czy zachód. Jeśli mamy w pokoju tylko takie okna, to roślinę ustawiamy 1 metr od okna. Należy pamiętać że z każdym metrem ilość światła docierająca do rośliny zmniejsza się o połowę. To czy storczyk ma odpowiednią ilość światła można sprawdzić poprzez obserwację jego liści. Gdy są one zielono-żółte lub stają się nawet czerwono-brązowe to znaczy że światła jest za dużo. Jeśli są bardzo ciemnozielone to można mu dostarczyć więcej światła.

Podlewanie

Zasada jest taka, że lepiej lekko przesuszyć niż przelać Phalaenopsisa. Mniej więcej podlewamy raz w tygodniu ale tak żeby na dnie doniczki nie stała woda. Woda z wodociągu ma w sobie dużo wapnia, a storczyk nie lubi jego nadmiaru. Oczywiście roślina nam nie umrze od podlewania woda z kranu, ale może mieć mniej kwiatów lub wcale nie zakwitnąć.  Najlepiej podlewać deszczówką, ale nie każdy ma możliwość jej gromadzenia. Można używać wody destylowanej i wodociągowej w stosunku 1:2.

Storczyki można podlewać tradycyjnie do doniczki pamiętając przy tym, aby na dnie nie stała woda. Można kupić ozdobne osłonki wyposażone w półki, które powodują, że doniczka znajduje się kilka centymetrów nad stojącą wodą.

To czy storczyk jest dobrze podlany poznamy po kolorze korzeni. Białe oznaczają, że ma za sucho, zielone że jest w sam raz, a bardzo ciemne, że został przelany i zaczyna gnić.Innym sposobem podlewania jest zanurzenie doniczki na 15-30 min w wodzie a następnie dokładne jej otrząśnięcie z wody. Jeśli mamy w kranie wodę bez wapnia możemy podstawić doniczkę i przez kilka minut polewać wodą.

Nawożenie

Storczyki nawozimy specjalnym nawozem do storczyków. Dodajemy go do wody podczas co czwartego podlewania, lub przy każdym podlewaniu ale w stężeniu cztery razy mniejszym niż podano na etykiecie. Gdy nawozimy przy każdym podlewaniu, należy pamiętać o tym aby raz w miesiącu wypłukać podłoże z nawozu. W tym celu podstawiamy doniczkę pod kran z wodą i wlewamy wodę przez kilka minut.

Podłoże i przesadzanie

Storczyków nie wolno uprawiać w tradycyjnej ziemi ogrodowej. Odpowiednie podłoże to mieszanka kory, torfu, włókna kokosowego, perlitu, a nawet styropianu. Musi być ono dobrze przepuszczalne, tak aby nie stała w nim woda i luźne, aby powietrze mogło dotrzeć do korzeni.

Podłoże wymieniamy co 2 lata przesadzając roślinę do nowej, trochę większej doniczki. Jeśli tego nie zrobimy, to roślina umrze. Mikroorganizmy nie będą mogły pobierać mikroelementów z zużytego podłoża i zaczną się rozkładać powodując przenawożenie rośliny. Warto zapisać na doniczce datę przesadzania. Jeśli podlewamy roślinę twardą wodą z kranu to podłoże wymieniamy co roku. Więcej: Przesadzanie storczyków.

Kwitnienie

Phalaenopsisy kwitną od jesieni do wiosny ale są też mieszance kwitnące latem. Zwykle kwitną raz do roku przez 3-4 miesiące, ale rozrośnięte rośliny mogą kwitnąć 2 lub 3 razy w roku, a nawet ciągle, wypuszczając coraz to nowe pędy.

Jeśli wszystkie kwiaty opadną czekamy i patrzymy co się stanie z pędem. Jeśli nie uschnie to przycinamy go 2cm nad trzecim oczkiem czyli takim zgrubieniem na łodydze. Wtedy z tego oczka może wyrosnąć kolejny pęd. Jeśli po opadnięciu kwiatów pęd uschnie to ucinamy go bardzo nisko pod pierwszym oczkiem.

Jeszcze kilka słów ode mnie o pielęgnacji storczyków:

[iframe width=”640″ height=”400″ src=”http://www.youtube.com/embed/2dsJnOMLtIs” frameborder=”0″ allowfullscreen]

18 thoughts on “Jak pielęgnować storczyka?

 • 8 lutego at 15:32
  Permalink

  Witam,nic Pan nie pisze o chorobach storczyków.Mam ich siedem i prawie każdy ma na liściach lub kwiatach biały, lepiący nalot. Co z tym zrobić i jaka jest tego przyczyna.Proszę o poradę Elżbieta.

  Reply
  • 8 lutego at 21:14
   Permalink

   Witam Pani Elżbieto. Biały nalot świadczy o żerowaniu wełnowców. Bez zdjęcia trudno jednak zdiagnozować. Jeśli to wełnowce to należy nalot zdjąć ręcznie, a w przypadku dużej zaatakowanej powierzchni trzeba opryskać 3 razy co 2tyg. Confidorem lub Mospilanem. Wkrótce pojawi się na moim blogu artykuł o chorobach i szkodnikach wraz z zdjęciami.

   Reply
   • 12 lutego at 14:45
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź.Będę czekać na artykuł.Pozdrawiam

    Reply
 • 8 lutego at 18:38
  Permalink

  Moja przygoda ze storczykami również zaczęła się od Falenopsisa. Później pojawiły się Dendrobium, Cambria i Cymbidium. Dziś kolekcja liczy dziewięć okazów.

  Widziałem dziś Autora w „Pytaniu na Śniadanie” 🙂

  Reply
  • 8 lutego at 21:16
   Permalink

   Najczęściej zaczynamy od Falenopsisów. Ja również najpierw skusiłem się na ten okaz bo jest łatwy w uprawie. Mam jeszcze dwa Oncidium. Można było je zobaczyć w programie 🙂

   Reply
 • 9 lutego at 20:52
  Permalink

  Hmm… „Pytania na śniadanie” oglądać nie mogłem, ale od czego jest internet? 🙂 Pokażę to M. – też chciał zobaczyć 🙂 noo… teraz to już trudno będzie wyciągnąć Was na „festiwal” 🙂 PS: dobrze, że zostawiłem ulotkę w PH – kelnerka już wie z kim miała do czynienia 🙂 😛

  Reply
 • 3 maja at 13:08
  Permalink

  Moj teść też ma Phalaenopsis, tylko właśnie robi to co specjaliści odradzają. Posadził go w glinianej doniczce, na spód wsypał zwykłej ziemi ogrodowej i taką samą ziemią przyspypał lekko korzenie. Roślina jest przepiękna, podczas ostatniego kwitnięcia miała około 30 kwiatów. W tym roku jest podobnie.

  Reply
 • 22 sierpnia at 08:09
  Permalink

  Witam. Mam pytanie. Mój phalaenopsis ma bardzo dużo korzeni powietrznych. Czy to świadczy o tym że coś mu dolega czy tak ma być. Wiem że usuwać ich nie wolno. Dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam

  Reply
  • 23 sierpnia at 18:17
   Permalink

   To sygnał, że najwyższy czas przesadzić go do większej doniczki i wymienić podłoże.

   Reply
 • 3 lutego at 20:51
  Permalink

  a mój storczyk w ogóle nie ma kwiatów,ma bardzo delikatne na woł przezroczyste korzenie i podłoże bardzo suche bo gnił m i gdy podlewałam go co tydzień ze spryskiwacza. stoi na biurku tak ze ma dobre oświetlenie,ale mimo to jego pedy nie odrastają.

  Reply
 • 7 lutego at 08:30
  Permalink

  A ja mam swoje storczyki w donicy z technorattanu i jestem z nich bardzo zadowolony. Świetnie wyglądają w białej kuchni a storczyk wydaje się szczęśliwy. Można takie zamówić na rattanart.pl więc polecam 🙂

  Reply
 • 23 kwietnia at 23:58
  Permalink

  czy podczas kwitnienia Phalaenopsisa nawozimy roślinę
  jeśli tak to w jakich ilościach

  Reply
 • 8 maja at 07:48
  Permalink

  Mam ważne pytanie.

  Otrzymałem pięknie utrzymanego storczyka. Zakupiłem osłonkę szklaną z wypustkiem tak aby go nie przelać.

  I teraz moje pytanie, czy po podlaniu gdy do owej osłonki spłynie nadmiar wody i jest jej na tyle że nie sięga korzeniu we właściwej plastikowej doniczce to czy tą wodę z osłonki powinienem wylewać czy zostawić?

  Reply
 • 31 lipca at 13:10
  Permalink

  Witam panie Tomku
  Kupiłam w lipcu storczyka i na razie nic się nie dzieje . Szukam fajnych porad i znalazłam u Pana super zgrabnie fachowo zwięźle od podstaw wszystko omówione :)))

  Czy można stosować do podlewania samą wodę destylowaną czy lepiej ją mieszać tak jak Pan podpowiada z wodą z krany 2;1

  Dziekuję za odpowiedz i Pozdrawiam

  Reply
 • 6 grudnia at 08:14
  Permalink

  Witam. Zwracam się do Pana z takim zapytaniem czy jest jakiś sposób na to aby storczyk miał więcej kwiatów?? Czasem oglądam niektóre zdjęcia w galerii i widzę ze niektóre są tak obsypane kwiatami i jestem ciekawa od czego to zależy?? Nie twierdzę, że moje storczyki nie kwitną, ale kwiatków jest tylko kilka. Pozdrawiam

  Reply
  • 7 grudnia at 14:53
   Permalink

   Odpowiednia pielęgnacja i wiek rośliny. Oto cała filozofia 🙂 pozdrawiam

   Reply
 • 21 stycznia at 10:24
  Permalink

  Panie Tomku, mam wiele storczyków, ale dochodzę do wniosku że to nie są kwiaty dla mnie 🙂 podlewam, a korzenie powietrzne usychają, może zbyt suche powietrze (kaloryfer pod parapetem); ostatnio jeden ze storczyków miał ciężkie liście jakby napompowane wodą…. No jeszcze jedem problem nie wiem dlaczego liście niektórych kwiatów są sztywne skierowane ku górze, a inne opadnięte i po podlaniu nie odzyskują witalności

  Reply
 • 7 października at 16:40
  Permalink

  Wlasnie dostalam przesylke z Holandii od syna a w niej 12 sztuk roznokolorowych phalaenopsis! Zaczynam chodowle storczykow! Mam olbrzymi parapet od wschodniej strony wiec poczatek jest! Zglebilam wszystkie Pana porady i jestem optymistycznie nastawiona!! Pozdrawiam!!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *