Wiosenne prace w ogrodzie – opryski drzew, przycinanie, wertykulacja

Co roku po zimowym leniuchowaniu czeka nas wiele pracy w ogrodzie. Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowita pora roku. Od prac, które teraz wykonamy zależy jak będzie wyglądał nasz ogród przez cały rok. Opryski, przycinanie, porządkowanie, wertykulacja. Sprawdźmy o czym jeszcze nie można zapomnieć.

Pierwsze promienie słoneczne sprawiają, że w ogrodach zaczyna być gwarno. Najlepiej widać to po ilości zaparkowanych samochodów przed pracowniczymi ogródkami działkowymi. Przyszła długo wyczekiwana wiosna! Wiosną jest najwięcej pracy w ogrodzie, ponieważ od tego jak przygotujemy ogród o tej porze roku, zależy jak będzie wyglądał przez cały sezon. O czym należy pamiętać?

1. Opryski drzew owocowych

Wczesna wiosna to okres, w którym powinniśmy pamiętać o opryskach drzew owocowych. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż zbyt późne wykonanie oprysku nic nie da i nie uda nam się ochronić roślin przed chorobami. Jeśli pogoda pozwala to zaczynamy już pod koniec lutego.

O wiosennych opryskach często zapominamy. W ogrodzie jest jeszcze zimno, rzadko do niego wychodzimy. Prace zaczynamy zazwyczaj, gdy zrobi się cieplej, a na drzewach zaczynają pojawiać się liście. Niestety wtedy jest już za późno na opryskiwanie drzew owocowych. PIERWSZY WIOSENNY OPRYSK WYKONUJEMY PRZED POJAWIENIEM SIĘ LIŚCI! (przeczytaj więcej)

2. Przycinamy drzewa i krzewy

 

Już pod koniec lutego, gdy pogoda jest sprzyjająca, bierzemy sekatory w dłoń i ruszamy do pracy. Nie można się spóźnić, ponieważ zbyt późne przycięcie roślin może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co roku wczesną wiosną trzeba przycinać większość drzew i krzewów. Dzięki temu będą miały ładniejszy pokrój, słońce będzie docierało do wszystkich gałęzi, będą bardzie kwitły i owocowały. Kiedy wykonujemy pierwsze cięcia? Nawet pod koniec lutego. Do prac przystępujemy gdy temperatura powietrza będzie dodatnia. Należy śledzić prognozy pogody, aby mieć pewność, że w ciągu kilku najbliższych dni nie będzie przymrozków. Nie przycinamy roślin kwitnących wiosną takich jak np. forsycja. (przeczytaj więcej)

3. Wertykulujemy trawniki

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów, jakie powinniśmy wykonywać na naszych trawnikach. Wiele osób nie wie o tym, że trzeba go przeprowadzać dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Wertykulacja, polega na nacinaniu darni ostrymi nożami, które usuwają z trawnika filc, czyli zbitą warstwę martwej darni. (przeczytaj więcej)

4. Wzbogacamy glebę

 

Wiosna to idealna pora na wzbogacenie gleby . Gleba nie jest martwym tworem. Znajdują się w niej miliardy organizmów, które  zapewniają ciągłą dostępność dla roślin składników pokarmowych. Aby polepszyć strukturę gleby, na wiosnę należy użyć kompostu, obornika, lub ekologicznych preparatów w płynie, które doskonale zastępują obornik. (przeczytaj więcej)

5. Porządkujemy rabaty

Po zimie rabaty nie wyglądają zbyt estetycznie. Znajdują się na nich uschnięte gałęzie, byliny, niektóre rośliny wymarzły. Wiosną należy obciąć wszystkie części nadziemne bylin, tak aby zrobić miejsce nowym pędom, które już w marcu zaczną wychodzić z ziemi. Usuwamy opadłe i uschnięte gałęzie oraz sprawdzamy, które rośliny nie wytrzymały zimowych mrozów. W ich miejsce sadzimy nowe rośliny.

6. Wysiewamy kwiaty jednoroczne

 

Kto chce mieć w ogrodzie piękne kwiaty jednoroczne musi wczesną wiosną pomyśleć o ich wysianiu. W zależności od gatunku nasiona siejemy wprost do gruntu lub do doniczek, które trzymamy w domu do czasu aż na dworze zrobi się cieplej. Różne gatunki mają odmienne wymagania, dlatego należy dokładnie przeczytać instrukcję siania, która znajduje się zawsze z tyłu saszetki z nasionami.

7. Dzielimy byliny

Byliny, czyli rośliny których pędy zamierają na zimę by wiosną znowu wyjść z ziemi, najlepiej rozmnażać wiosną. Dzielenie to doskonały sposób na, aby tanim kosztem zwiększać swoją kolekcję roślin. Z jednej rośliny możemy zrobić kilka mniejszych, które posadzimy gdzie indziej lub podarujemy sąsiadom.

8. Ściółkujemy rabaty

Wiosna to najlepszy czas na ściółkowanie rabat. Ułatwia to brak liści na roślinach. Dzięki ściółkowaniu rabat ograniczamy rozwój chwastów, a w glebie dłużej utrzymuje się wilgoć. Jako materiału ściółkującego możemy użyć kory, zrębków, słomy, liści.

9. Przygotowujemy narzędzia ogrodowe

 

Przed rozpoczęciem sezonu ogrodniczego powinniśmy przygotować odpowiednio narzędzia. Ostrzymy i smarujemy sekatory, szpadle, łopaty. Sprawdzamy stan trzonków i części, tak aby w razie uszkodzeń zdążyć naprawić lub wymienić zepsute narzędzia przed rozpoczęciem prac w ogrodzie. Oddajemy do serwisu kosiarkę. Co roku należy naostrzyć jej noże, a w przypadku kosiarki spalinowej, wymienić olej i filtry.

Czy wykonaliście już wszystkie prace? Ja muszę przyznać, że mam jeszcze całkiem sporo roboty. Wiem jednak, że jeśli teraz się przyłożę, ogród odwdzięczy mi się latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *