Okrywanie róż przed zimą
Róże to rośliny, które trzeba przed zimą odpowiednio zabezpieczyć. Są wrażliwe na przemarzanie, dlatego okrycie ich jest niezbędne. Jak to zrobić?
Ja co roku przed wiosną kopczykuje moje róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe. Jak to robię można zobaczyć w poniższej galerii.
Pamiętajmy o tym, aby nie przystąpić do okrywanie róż zbyt wcześnie. Pierwszy przymrozek nie jest sygnałem do zabrania się do pracy. Róże muszą najpierw się zahartować, dlatego pozwólmy im trochę pomarznąć. Do okrywania przystępujemy gdy temperatury w okolicach zera utrzymują się przez kilka dni z rzędu. Zazwyczaj jest to połowa lub koniec listopada.
Róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe zabezpieczamy poprzez kopczykowanie. Polega ono na przysypaniu rośliny 20cm warstwą ziemi. Można także użyć suchych liści, kory, słomy. Na górę można ułożyć stroisz z gałązek świerkowych, co dodatkowo zabezpieczy roślinę oraz poprawi wygląd kopca. Pamiętajmy aby przed usypaniem kopca oberwać wszystkie liście i wybrać już te opadłe. Mogą na nich być choroby grzybowe, które osłabią roślinę. Wiosną usuwamy kopczyk i obcinamy części pędów, które przemarzły (są prawie czarne).
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.
The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/KopczykowanieRoz?kind=photo
was not found on this server. That’s all we know.
Róże pienne czyli róże na pniu szczególnie trudno okrywać, gdyż takiej rośliny nie da się kopczykować. Ich pieniek jest również narażony na przemarzanie, dlatego musimy go także osłonić. Najlepiej to zrobić otuliną gąbkową używaną to ocieplania rur. Na górnej części róży zawiązujemy kaptur, do którego wkładamy suche liście lub pokruszony styropian. Gdy palik jest giętki można spróbować go wygiąć ku ziemii, przymocować do podłoża i obsypać ziemią koronę rośliny. Wyginać należy bardzo ostrożnie aby nie złamać róży.
Róże pnące okrywamy używając agrowłókniny lub maty słomianej. Jeśli roślina pnie się po pergoli, wtedy po obu jej stronach robimy chochoły słomiane oraz przykrywamy matą od góry. Róże, które pną się po ścianie lub ogrodzeniu przykrywamy rozwiniętą matą słomianą. Pamiętajmy także o przysypaniu rośliny 20cm. kopczykiem. Pozwoli to na odrośnięcie rośliny, gdyby jej pędy wymarzły podczas mroźnej zimy.
Autor: Tomasz Dominik Kok
Przeczytaj również:
- Okrywanie roślin przed zimą
- Kaptury ochronne z agrowłókniny
- Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą
- Kolorowe kaptury ochronne z oczami
W artykule jest mały błąd. jak najbardziej róże pienne da się kopczykować. Od wielu lat w ten sposób chronimy róże pienne.
Pienne (czyli na paliku) można kopczykować, ale jest to trudne, gdyż trzeba wygiąć pień do ziemi.