Okrywanie roślin przed zimą

Większość z nas ma w ogrodzie rośliny, które są wrażliwe na przemarzanie i należy je okrywać przed zimą. Jak to zrobić?

Na dworze coraz chłodniej, więc czas przystąpić do okrywania roślin. Ja co roku używam agrowłókniny. Okręcam je nią dookoła i związuje sznurkiem jak balerony.

Oprócz agrowłókniny istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochronienie roślin przed wysuszającym wiatrem i chłodem. W sklepach możemy kupić kilka materiałów, z których jedne są lepsze, a drugie gorsze. Ale o tym za chwilę…

Kiedy należy przystąpić do okrywania roślin? Nie powinniśmy ich okrywać od razu po pierwszych przymrozkach, gdyż to może tylko zaszkodzić. Poczekajmy trochę, niech rośliny się zahartują i w ten sposób lepiej przygotują na silne mrozy. Tydzień – dwa po pierwszym przymrozku można przystąpić do prac. Zazwyczaj jest to w połowie lub pod koniec listopada.

Czy okrywamy wszystkie rośliny? Oczywiście, że nie. Okrycia wymagają tylko wrażliwe na przemarzanie rośliny. Należą m.in do nich: róże, różaneczniki, powojniki, miliny, wrzosy, glicynie, ostrokrzewy, magnolie, hortensje, hibiskusy, klony palmowe, tulipanowce, pierisy, azalie, laurowiśnie, lawenda, cyprysiki lawsona, niektóre byliny.

Byliny wrażliwe na przemarzanie najlepiej przysypać grubszą warstwą kory, trocin, suchych liści lub ziemi. Pamiętajmy żeby liście były suche i zdrowe. Mokre mogłyby szybko gnić i rozprzestrzeniać choroby grzybowe. Tak samo postępujemy przy innych roślinach, których korzenie mogą przemarznąć (pnącza, róże).

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na okrywanie roślin jest agrowłóknina. Jest ona najbardziej dostępna w sklepach ogrodniczych i niedroga. Jest to doskonały materiał do ocieplania roślin, gdyż chroni przed zimnym wiatrem ale jednocześnie przepuszcza promienie słoneczne. Należy używać tylko i wyłącznie agrowłókninę białą zimową! Czarna nie przepuszcza światła. Jest sprzedawana na metry lub w gotowych kilkumetrowych odcinkach. Roślinę należy owinąć materiałem, a następnie związać sznurkiem. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż pod wpływem silnego wiatru i ciężkiego śniegu materiał często się zsuwa.

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/ZimoweOkrywanie?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Hitem ostatniego sezonu były kaptury ochronne wykonane z agrowłókniny. Są to worki o różnych rozmiarach nakładane na roślinę od góry. Mają na dole specjalny sznurek którym zaciskamy kaptur na roślinie. W tym sezonie pojawiły się także w sklepach kaptury dwuwarstwowe. Chronią one skuteczniej, gdyż między warstwami tworzy znajduje się powietrze, które dodatkowo izoluje. Przeczytaj więcej: Kaptury ochronne z agrowłókniny

Matą słomianą możemy okryć młode drzewka lub rośliny w donicach. Absolutnie niewolno nimi przykrywać roślin zimozielonych. Mata nie przepuszcza światła, które także w zimie jest potrzebne zimozielonym roślinom. Sprawdzajmy raz w tygodniu, czy w słomie nie zagnieździły się gryzonie. Jest to dla nich idealna zimowa kryjówka.

Wszystkie rośliny w pojemnikach należy ustawić w jednej grupie pod ścianą (najlepiej w zacisznym kącie). Tam jest zawsze kilka stopni więcej i nie ma dużego wiatru. Bardziej wrażliwe rośliny możemy ocieplić agrowłókniną lub słomą (donicę także).

A co z folią? No właśnie wiele osób okręca swoje rośliny szczelnie folią. To błąd! Folia nie przepuszcza powietrza i rośliny mogą się zaparzyć. Rosliny można okrywać folią jedynie po wcześniejszym wykonaniu stelaża (np. z tyczek bambusowych, prętów) tak aby był swobodny dostęp powietrza.

Pamiętajmy również o solidnym podlaniu roślin przed zimą (czytaj więcej: Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą).

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *