Podlewanie roślin zimozielonych przed zimą

Rośliny zimozielone, w przeciwieństwie do tych zrzucających liście jesienią, także zimą pobierają wodę. Gdy ziemia jest zmarznięta rośliny nie mają szansy pobrać wody korzeniami, dlatego tak ważne jest solidne podlanie roślin zimozielonych przed nastaniem mrozów.Jesienią podlewam wszystkie zimozielone rośliny raz w tygodniu do czasu aż nastaną mrozy. Najlepiej robić to od końca października raz w tygodniu. Przestajemy, gdy przez kilka dni temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera.

Gdy jesienią podlejemy rośliny zimozielone, które rosną w gruncie, wówczas zimą nie musimy się już martwić o niedobór wody. Pobrana woda starczy do odwilży podczas której rośliny pobiorą wodę z rozpuszczonego śniegu. Zimą należy jednak podlewać rośliny rosnące w pojemnikach. W donicach rzadko utrzymuje się śnieg, który po roztopieniu mógłby zasilić wodą rośliny, dlatego braki wody musimy uzupełnić kilka razy podczas zimy. Woda musi być bardzo zimna, aby rośliny nie doznały szoku termicznego (1-3°C).

Uwaga: nie należy podlewać przed zimą roślin zrzucających liście na zimę. Może to sprawić, że przedłuży się ich okres wegetacji i przemarzną gdy przyjdą pierwsze mrozy.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *