Jak oddzielić trawnik od rabaty?

Czym wykończyć rabatę? Pomysłów jest wiele. Różne materiały i dużo kolorów powoduje, że wybór jest bardzo trudny. Należy jednak pamiętać że wykończenie rabatki musi być nie tylko ładne ale również praktyczne. Na co zwrócić uwagę?

Wykończenie rabaty jest bardzo ważne. Gdy styka się ona z trawnikiem, musimy ją koniecznie oddzielić. Oprócz ładnej ozdoby zyskujemy barierę chroniącą przed przedostawaniem się trawy tam gdzie jest ona zdecydowanie nie mile widziana. Obrzeże chroni również przed przedostawaniem się materiału ściółkującego (kory, zrębków, trocin) oraz ziemi na trawnik lub na ścieżkę graniczącą z rabatą.

Pamiętajmy, że obrzeże musi być przede wszystkim praktyczne. Nie może przeszkadzać podczas koszenia trawnika, dlatego między wysokim obrzeżem, a trawą powinna być pozostawiona opaska o szerokości ok. 10cm. Obrzeże musi być głęboko wkopane, aby nie przewrócić go podczas koszenia oraz prac na rabacie.

Jakie wykończenia rabat mamy do wyboru?

 1. Bez obrzeża – Decydując się na rezygnację z obrzeża  musimy pamiętać, że będziemy mieli dużo więcej pracy. Trawa będzie szybko przerastała na rabaty i zabierała wodę roślinom. Będzie trzeba ją regularnie wyrywać i kontrolować kształt rabaty.
 2. Rollborder drewniany – Są to paliki drewniane złączone ze sobą w płotki o długości 150cm. To rozwiązanie jest bardzo nie praktyczne i jego nie polecam. Drewno pomimo impregnacji butwieje po kilku latach i do niczego się nie nadaje. Paliki nie przylegają do siebie, dlatego trawa i tak przerasta na rabaty. Utrudnione jest również koszenie, dlatego przed palisadą i tak trzeba zrobić kilkucentymetrową opaskę oddzielającą trawnik od rollbordera.
 3. Podkłady kolejowe – Są dobrze zaimpregnowane, dlatego będą trwałe na lata. Są masywne i ciężkie, więc można z nich robić nawet wyższe murki. Nie wolno używać nowych podkładów, ponieważ są impregnowane trującą substancją. Więcej o podkładach: Podkłady kolejowe w ogrodzie
 4. Opaski żwirowe – Są bardzo trwałe. Należy pod nimi układać agrowłókninę, aby chwast nie przerastały przez kamienie. Nie polecam używania zbyt drobnego żwiru, gdyż podczas koszenia będzie on zasysany do kosiarki.
 5. Cegły – Układając je na tym samym poziomie co trawa, ułatwimy sobie koszenie. Można z nich również układać niski murek. Cegły układamy na  suchym cemencie i spoinujemy aby trawa nie przerastała na rabatę.
 6. Kostka brukowa lub granitowa – Układamy ją tak samo jak cegły.
 7. Kamień – Jest to najtrwalszy materiał. Można z niego budować niskie suche murki układając kamienie jeden na drugim lub wymurować wyższe. Z kamienia możemy także ułożyć opaskę na poziomie trawy. Wtedy wolne przestrzenie między kamieniami należy zaspoinować cementem.
 8. Palisada brukowa lub granitowa – Występuje w różnych kolorach i wysokościach. Paliki są łączone na pióro i wpust dlatego nie trzeba spoinować przestrzeni między nimi. Trudno dobrze skosić trawę przy podstawie palisady.
 9. Palisada z tworzywa sztucznego – Jest wyposażona w kilkucentymetrową opaskę dlatego koszenie jest bardzo łatwe. Niestety jej wygląd nie jest zbyt atrakcyjny. Plastik w ogrodzie to nie jest dobry pomysł
 10. Deski – Ładnie wyglądają, ale niie da się z nich zrobić rabat o falujących kształtach. Nie są zbyt trwałe.
 11. Opaska betonowa – Jest trwała i praktyczna. Beton należy wylać na poziomie trawy aby ułatwić koszenie.
 12. Opaski z blachy – Nadają się doskonale do nowoczesnych ogrodów. Trzeba pamiętać o tym aby krawędź nie była ostra.
 13. Profile z tworzywa sztucznego – Są niewidoczne, dlatego mamy wrażenie że między trawą a rabatą nie ma żadnego obrzeża. Nie pozwalają trawie na przedostawanie się na rabatę.
 14. Płotki wiklinowe – Łatwo je się montuje i można z nich wykonywać ciekawe kształty.
 15. Gabiony – Można nimi wykończyć podwyższone rabaty. Są bardzo trwałe i mają nowoczesny i oryginalny wygląd. Więcej o gabionach: Gabiony – kamienne klocki w ogrodzie
Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/NaGranicyRabaty?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Przeczytaj również:

5 thoughts on “Jak oddzielić trawnik od rabaty?

 • 28 marca 2014 at 16:40
  Permalink

  Super rozwiązania, ale nadal nie znalazłem jakiegoś taniego na 35m rabaty.

  Reply
 • 30 października 2015 at 13:38
  Permalink

  Ja u siebie w ogrodzie do oddzielania rabatek od trawnika stosuję tzw. obrzeża ogrodowe. Sprawdzają się świetnie. Ich spory wybór oferuje firma Geoproduct. Zawsze zamawiam taki obrzeża u nich.

  Reply
  • 27 marca 2016 at 18:59
   Permalink

   P…dolone wciskanie reklamy gdzie tylko popadnie. Ile Ci za to płacą?

   Reply
   • 4 kwietnia 2016 at 10:13
    Permalink

    Całkiem sporo, polecam!

    Reply
 • 14 marca 2017 at 10:51
  Permalink

  Najtańszym rozwiązaniem są tzw. listy w rolce. Takie obrzeże spokojnie można kupić do 50 zł. Też na nie patrzyłem, ale żonie nie przypadły do gustu więc zrezygnowaliśmy z nich i kupiliśmy obrzeża elasteo. Więc na dobrą sprawę co komu pasuje

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *