Dekoracje ogrodowe

Podkłady kolejowe w ogrodzie – najładniejsze aranżacje

Wykorzystanie starych podkładów kolejowych w ogrodzie to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie naszych ogrodów. Jak je wykorzystać i o czym należy pamiętać?

Podkłady kolejowe są bardzo trwałe i mogą przetrwać w ogrodzie dziesiątki lat, gdyż drewno jest grube i dobrze zaimpregnowane. Nie wolno używać podkładów nowych. Kolej używa do impregnacji oleju kreozotowego, który jest  trujący, jednak po wielu latach użytkowania podkładów, nadają się one do ponownego wykorzystania w ogrodach.

Belki drewniane są najczęściej wykorzystywane do budowy obrzeży rabat i trawników. Można ułożyć je na równi z poziomem gruntu co ułatwi nam koszenie. Można z nich także zbudować wyższe murki, które ładnie wyeksponują rabatę. Wykonuje się je układając podkłady poziomo jeden na drugim lub wbijając pionowo w ziemię jeden obok drugiego. Za pomocą drugiego sposobu możemy łatwiej formować dowolne kształty rabat.

Podkłady kolejowe są również używane do budowy większych konstrukcji, takich jak pergole, wiaty, trejaże, mostki, podwyższone rabaty. Często stosuje się je także do umacniania skarp lub budowania tarasów na skarpach.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie w ogrodzie nawierzchni z podkładów. Można je układać ścisło jeden obok drugiego lub z odstępami wypełnionymi żwirem, lub trawą. Takie ścieżki i podjazdy posłużą nam wiele lat i będą wyglądały bardziej naturalnie niż często stosowana kostka brukowa lub granitowa.

Stare drewno belek doskonale komponuje się z roślinnością ogrodową. W nowoczesnych ogrodach ładniej wyglądają odświeżone podkłady. Możemy je oszlifować i pomalować. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu impregnatem miejsc cięcia belek.

O czym należy pamiętać?

Podkładów kolejowych nie wolno wykorzystywać do budowy mebli ogrodowych. Zawsze zostają w nich niewielkie ilości trującego oleju, który jest wyczuwalny szczególnie przy słonecznej pogodzie, gdy paruje. Nie polecam także wykonywać z podkładów zabawek dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie, drabinki, domki oraz tarasów, na których spędzamy dużo czasu. Pamiętaj:  kupuj podkłady tylko ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że są używane.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Podkłady kolejowe


Zobacz również:

Pędzenie cebul kwiatowych - tulipany na stole wigilijnym
Wygodna alejka
Ogrodowy świecznik
20. Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to życie" 2012

Dyskusja

Komentarzy: 2

 1. Używane podkłady najprościej można znaleźć przy trasach kolejowych, w trakcie ich remontu. W moim regionie, aktualnie wymieniana jest cała trasa, więc nie ma z tym żadnego problemu, ceny w zależności od firmy która wykonuje remont, kształtują się od „flaszka” za przywiezienie, do 12zł/szt. + własny transport.
  Nadmienić należy, że takie podkłady są sprzedawane/dostarczane w stanie takim jak zostały ściągnięte, więc niezbędne jest ich czyszczenie. Ważą w okolicach 50-80kg/szt. przy wymiarach 280x20x17cm (mniej więcej)

  Dodany przez użytkownika: kinatS | 17 maja 2013, 00:50
 2. Panie Tomku,

  Chciałabym zastosować podkłady kolejowe ale niestety nie wiem gdzie je kupić. Czy ma Pan może jakiegoś sprawdzonego dostawcę?

  Pozdrawiam,
  Ania

  Dodany przez użytkownika: Ania Budzik | 15 kwietnia 2013, 13:04

Skomentuj

Current month ye@r day *

O mnie…

Ogrodnik Tomek w telewizji

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z ogrodnikiem Tomkiem - zapisz się na newsletter. Aktualne artykuły i kalendarz ogrodnika na bieżąco na Twoją skrzynkę. Nie zapomnisz o niczym!

Po zapisaniu się sprawdź pocztę i potwierdź zapis.