Naturalne środki ochrony roślin – ekologiczne preparaty, domowe sposoby

Ogród ekologiczny, czy toksyczny? No właśnie… co wybrać? Unikanie chemii w ogrodzie, czy skuteczna walka z chorobami i szkodnikami?

Preparaty chemiczne nie są obojętne dla środowiska. Szkodzą zarówno mikroorganizmom żyjącym w glebie, jak i nam samym. Nie chodzi tu jedynie o wdychanie szkodliwych substancji podczas oprysków. Szkodliwe związki dostają się do gleby, a następnie do wód gruntowych, które potem pijemy. Co jednak zrobić, aby walczyć z chorobami i szkodnikami? Istnieją ekologiczne metody walki. 

Środki naturalne nie są tak skuteczne jak chemiczne, dlatego gdy w naszym ogrodzie występuje zmasowany atak szkodników, lub chorób należy koniecznie zastosować chemię. Naturalne środki mogą być nie wystarczające. Najczęściej stosuje się je profilaktycznie lub naprzemiennie z środkami chemicznymi.

Jakie ekologiczne metody ochrony roślin mamy do wyboru?

Domowe sposoby. Przepisy znane od wielu lat oraz nowe receptury preparatów, które możemy wykonać samemu to doskonały sposób na walkę z chorobami i szkodnikami. Wyciągi, wywary, gnojówki, roztwory. Mają zastosowanie głównie zapobiegawcze, ale istnieją tez takie, które skutecznie pomagają leczyć już zaatakowane rośliny. Ja każdego roku pryskam róże roztworem wody z mlekiem. Zobacz jak przyrządzić takie preparaty: Naturalne preparaty przeciwko chorobom i szkodnikom.

Naturalne preparaty. Na rynku istnieje wiele preparatów naturalnych. Stosuje się je do zwalczania popularnych chorób grzybowych oraz profilaktycznie. Nie są tak silne jak preparaty chemiczne, dlatego czasem mogą nie wystarczyć. Są  droższe niż środki chemiczne, ale warto wydać kilkanaście złotych więcej, aby ograniczyć trucie środowiska.

Do najpopularniejszych biopreparatów należą: potasowe mydło ogrodnicze o zapachu czosnku, Grevit, Bioczos, Biosept, Biochikol.

Odstraszacze i pułapki na szkodniki. Mszyce, przędziorki, ślimaki, krety… na każdego szkodnika można kupić truciznę, która skutecznie go wyeliminuje. Trucizna taka nie jest jednak obojętna dla środowiska. W sklepach mamy mnóstwo ekologicznych sposobów walki z wrogiem. Przede wszystkim odstraszacze. Mechaniczne, elektryczne, zrobione domowym sposobem. Wszystkie są dobre, gdyż łatwiej odstraszyć szkodnika niż walczyć z nim gdy już zaatakuje rośliny. Jeśli na odstraszanie jest już za późno, pozostają nam pułapki. Do wyboru mamy tabliczki lepowe, pułapki feromonowe, pułapki mechaniczne.

Ptaki i owady. Zapewniając w ogrodzie dobre warunki dla rozwoju ptaków i pożytecznych owadów, po pewnym czasie zauważymy, że nasze rośliny są rzadziej atakowane przez szkodniki. Budujmy budki lęgowe i karmniki, domki dla owadów, a nasi sprzymierzeńcy odwdzięczą się zjadając szkodniki.

Dobroczynki. Osoby nie lubiące stosować w ogrodzie środki chemiczne mogą spróbować metody polegającej na wprowadzeniu na rośliny roztocza, który żywi się szkodnikami. Jest to dobroczynek. Trudno go jednak kupić w zwykłych sklepach ogrodniczych. Specjalnych opasek z tymi pajęczakami należy szukać w specjalistycznych sklepach dla sadowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *