Bodziszek – jak pielęgnować – najciekawsze odmiany

Bodziszki to jedne z najpopularniejszych bylin uprawianych w polskich ogrodach. Większość bodziszków dobrze radzi sobie z naszym klimatem i warunkami glebowymi. Byliny te możemy posadzić prawie w każdym zakątku ogrodu. Bodziszki są łatwe w uprawie i efektownie wyglądają przez cały sezon. 

bodziszek

Nazwa rodzajowa bodziszka Geranium pochodzi od greckiego słowa geranos co znaczy żuraw. Nazwa ta najprawdopodobniej wzięła się od owoców bodziszka, które mniej lub bardziej mogą przypominać podniesiony do góry dziób żurawia. Na rodzaj geranium składa się ponad 400 gatunków, które są bardzo zróżnicowanych między sobą. Od roślin wieloletnich po rośliny jednoroczne. Na łonie polskiej natury możemy spotkać 16 gatunków tego rodzaju. Dzięki tak szerokiej różnorodności bodziszki możemy sadzić zarówno na stanowiska słoneczne jak i cieniste. Każdy z nas znajdzie odpowiedni gatunek i odmianę do swojego ogrodu. Bodziszki przez cały sezon wegetacyjny zdobią nasze ogrody pięknymi głęboko klapowanymi liśćmi. Na jesieni liście bodziszków przebarwiają się na rudo-czerwony kolor. Oczywiście oprócz ozdobnych liści, bodziszek zachwyca nas swoimi pięknymi kwiatami. Kwiaty osadzone są na dość długich szypułkach. Składają się z pięciu płatków, na których bardzo często widoczne jest unerwienie. Gama dostępnych odmian pozwala na skomponowanie wielobarwnych nasadzeń.

bodziszek

Pielęgnacja

Bodziszki to bardzo silne byliny, które łatwo adaptują się do trudnych warunków. Możemy je uprawiać na rożnych rodzajach gleby od mało zasobnych lekkich, po te bardziej zasobne ciężkie i żyzne. Dobrze znoszą okresowe susze, ale za to bardzo nie lubią zalewania i zastoisk wodnych. Bodziszki świetnie nadają się zarówno do nasadzeń w cieniu jak i w słońcu. Wyższe gatunki świetnie nadają się na kwietne rabaty, natomiast te niskie coraz częściej stosowane są jako rośliny okrywowe. Bardzo często bodziszki są stosowane do nasadzeń w cieniu drzew i krzewów. Korzenie, jak i części nadziemne zawierają znaczące ilości olejków eterycznych, które działają odstraszająco na komary, mole i ślimaki. Ściągające właściwości olejku były wykorzystywane również w medycynie ludowej.

Rozmnażanie

Większość bodziszków dobrze rozmnaża się przez podział karpy korzeniowej. Zabieg ten możemy wykonywać wiosną od kwietnia do końca maja. Bodziszki dobrze rozmnażają się też przez nasiona. Nasiona pozyskujemy latem zbierając owoce, czyli torebki. Trzeba jednak robić to ostrożnie gdyż dojrzałe torebki pękają w rękach, a nasiona wystrzeliwane są we wszystkich kierunkach. Niektóre gatunki o rozbudowanym korzeniu palisadowym np. bodziszek popielaty, czy czerwony można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe.

bodziszek

Najpopularniejsze gatunki bodziszków

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) – Jeszcze do niedawna bardzo często można było go spotkać na łąkach. Dziś częściej spotykamy go w ogrodach naturalistycznych. Świetnie komponuje się z bylinami o naturalistycznym charakterze. Uprawiać go można na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Dorasta do 70 cm wysokości. Jego charakterystyczne, duże, prawie okrągłe liści są bardzo mocno klapowane. Bodziszek łąkowy zakwita w czerwcu i cieszy oko swoimi błękitnymi kwiatami aż do października.

bodziszek

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) – Jest bardzo ozdobnym gatunkiem. Osiąga od 40-60 cm wysokości tworząc kuliste kępy. Jesienią jego ciemnozielone liście zmieniają barwę na żółtopomarańczowy kolor. Od czerwca do sierpnia cała bylina pokrywa się purpurowo-niebieskimi kwiatami. Najładniej prezentuje się w grupach od kilku do kilkunastu sztuk. Można go stosować zarówno na rabaty jak i na nasadzenia pod krzewy i drzewa. Łatwo adoptuje się do otoczenia, a dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu nie szkodzą mu okresowe susze.

bodziszek

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) – Najczęściej spotykany pod drzewami i krzewami. Świetnie znosi zacienienie. Najlepiej sadzić go w dużych grupach. Dostępny jest w wielu ciepłych kolorach. Rośnie w formie kęp, które osiąga nawet do 75 cm wysokości. Okres kwitnienia tego gatunku przypada od maja do lipca. W Polsce występuje w stanie naturalnym w niższych partiach Karpat i Sudet.

Bodziszek

Jak sami widzicie bodziszki są wielofunkcyjnymi bylinami o szerokim zastosowaniu. Zobaczcie jakie inne kwitnące byliny możecie dobrać do swojego ogródka. Najładniejsze byliny kwitnące wiosną

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *