Pielęgnacja trawnika. #1 film z serii „Niech żyje ogród!” już jest!

Trawniki potrzebują wiosną naszej pomocy, aby po zimie znowu były gęste i zielone. Jest kilka prostych zabiegów, dzięki którym szybko się to uda. Powiem Wam o tym już teraz w pierwszym odcinku nowej serii „Niech żyje ogród!”.

„Niech żyje ogród!” to seria krótkich filmów, w której będę radził, jak pielęgnować Wasze zielone zakątki, aby były piękne, zielone i kwitnące. W pierwszym odcinku dowiedziecie się m.in. co to jest aeracja i wertykulacja, oraz po co sypać piasek na trawnik. Powiem Wam również o nawożeniu oraz o najlepszym sposobie pozbycia się chwastów z trawnika. Pielęgnacja trawnika na pewno będzie teraz łatwiejsza!

Seria „Niech żyje ogród!” powstała we współpracy z firmą Ciech, która w tym roku zaprezentowała nową markę Ziemovit. Pod tą marką znajdziecie nie tylko środki ochrony roślin i preparaty przeciw chwastom, ale także podłoża i nawozy. Z okazji wprowadzenia nowych produktów do Waszych sklepów ogrodniczych zaproszono mnie do przygotowania serii filmowych poradników, poruszających najbardziej popularne tematy ogrodnicze.

Co kilka tygodni będziemy publikować jeden film, w którym zaprezentujemy Wam wiele cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji ogrodu. Już wkrótce dowiecie się m.in. jak rozpoznać i radzić sobie z chorobami drzew owocowych, jak zapobiec żółknieniu iglaków czy jak założyć warzywnik.

9 kroków do pięknego trawnika

Gęsty i zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Jeśli i Wy chcecie taki mieć, musicie wykonać kilka prostych czynności, które przedstawiłem Wam w powyższym filmiku.

1. Kontrola trawnika – Sprawdzamy, czy nie pojawiły się kretowiska, wybrzuszenia oraz czy nie ma pleśni śniegowej. Jest to groźna choroba powodująca zamieranie traw. Pozbywamy się jej wykonując kolejne kroki.

2. Grabienie – Cały trawnik należy wygrabić za pomocą miotłograbii. Pobudzimy w ten sposób trawę do wzrostu i usuniemy gałązki i liście, których z pewnością jest sporo.

3. Aeracja – Jest to napowietrzanie mające na celu spowodować lepszy rozwój korzeni. Dzięki dostępowi powietrza trawa będzie się lepiej krzewić. Aerację wykonujemy za pomocą wideł, szpikulców lub specjalnych aeratorów.

4. Wertykulacja – Jest najważniejszym zabiegiem wykonywanym wiosną na trawniku. Za pomocą ostrych noży nacinamy darń i wybieramy z niej martwe źdźbła nazywane filcem. Używamy do tego wertykulatorów ręcznych, elektrycznych lub spalinowych.

Zrzut ekranu 2016-04-20 o 16.51.56

W trawniku, który był bohaterem pierwszego odcinka, filcu było naprawdę sporo!

5. Piaskowanie – Piasek dostanie się we wszystkie szczeliny, dzięki czemu korzenie traw będą miały więcej powietrza, będą się lepiej rozwijać i trawnik stanie się dużo gęstszy. Ograniczycie też rozwój mchów. Zalecam wysypać ok. 100 litrów piasku na 100 m² (jedna taczka piachu).

6. Wałowanie – Raz w roku na wiosnę powinno się zwałować trawnik lekkim wałem. W ten sposób wyrównujemy trawnik, który po zimie jest napęczniały i może nie równo osiąść.

7. Nawożenie – Po wykonaniu tych zabiegów powinniście nawieźć trawnik nawozem wieloskładnikowym. Stosowanie nawozów do trawy jest niezbędne aby uzyskać zdrowy i gęsty trawnik, gdyż dostarczają one trawom niezbędnych składników. My zastosowaliśmy nawóz granulowany do trawników Ziemovit. Z tej samej linii możecie też wybrać nawóz granulowany do trawników z mchem.  Ma on dużą zawartość żelaza, które powoduje ograniczenie rozwoju mchów.

Zrzut ekranu 2016-04-20 o 15.51.51

8. Dosiewanie – W miejscach, w których są duże ubytki trawy, warto ją dosiać. Możecie użyć mieszanki do regeneracji trawników, która jest specjalnie przygotowana właśnie do likwidowania ubytków po zimie.

9. Odchwaszczanie – Do oprysku roślin dwuliściennych użyliśmy środka Ziemovit Chwastox Trio 540 SL. Herbicyd jest pobierany przez liście chwastów powodując ich deformację, zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie całej rośliny łącznie z korzeniem. Dzięki opryskowi pozbędziecie się z trawy takich chwastów jak mniszek lekarski, babka lancetowata, powój polny, gwiazdnica pospolita, koniczyna. Pamiętajcie, że najlepiej pryskać pomiędzy koszeniami w temperaturze powyżej 10ºC, gdyż wtedy środek jest najskuteczniejszy.

Chwastox - działanie produktu

Już wkrótce kolejny poradnik!

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach „Niech żyje ogród!”. Pojawią się one na mojej stronie na Facebooku „Lubię ogród – Ogrodnik Tomek„, jak i na stronie „Ziemovit – Niech żyje ogród!„. Zachęcam do polubienia, a nie umkną Wam kolejne odcinki.

5 thoughts on “Pielęgnacja trawnika. #1 film z serii „Niech żyje ogród!” już jest!

 • 23 kwietnia at 13:57
  Permalink

  Zdaje sie ze ładny trawnik po zimie urośnie sam. Okazuje sie zeby mieć piękny zielony dywan w przydomowym ogrodzie juz od pierwszych ciepłych dni trzeba sie zabrać za zabiegi pielęgnacyjne.
  Bardzo przydatne informacje, Pan Tomasz rzeczowo przekazuje zalecenia co do zabiegów pielęgnacyjnych.

  Reply
 • 26 kwietnia at 06:57
  Permalink

  Pielęgnacja trawnika wymaga dużo pracy, ale efekt soczyście zielonej trawy jest wspaniałym zjawiskiem 🙂

  Reply
 • 29 kwietnia at 07:59
  Permalink

  Bardzo dobre porady. Gdzie można znaleźć tak przystojnego ogrodnika 🙂

  Reply
 • 29 kwietnia at 15:20
  Permalink

  Witam,

  Odziedziczyłam ogródek działkowy, ale jestem „zielona” w temacie jego pielęgnacji. Niestety, trawnik nie prezentuje się jak trawnik tylko jak chwastownik. Posłuchałam sąsiada – działkowicza i spryskałam chwasty Roundupem. Na drugi dzień padał intensywnie deszcz (przez całą dobę) i z mojego trawnika-chwastownika zostało się pole z żółtymi, spalonymi plackami (właściwie to na odwrót, bo zielonego jest mniej). Jestem po ciężkiej chorobie i nie wchodzi w grę ani zakładanie trawnika na nowo ani kupno trawnika z rolki. Czy da się go jeszcze uratować? I jak uratować taki spalony trawnik?

  Reply
  • 8 maja at 20:56
   Permalink

   Roundup zabija nie tylko chwasty, ale i wszystkie inne rośliny. Sąsiad nie do końca się znał, niestety trawnik jest już martwy, pozostaje tylko wygrabić to, co uschło, zostawić co jakimś cudem dzięki deszczowi ocalało i dosiać trawę na nowo.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *