Torbiel śliwy

Torbiel śliwy to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych w Polsce. Występuje we wszystkich rejonach Polski. Brak symptomów choroby powoduje nagłe i szybkie pojawię się choroby dopiero na zawiązkach owoców co skutkuje bardzo dużym obniżeniem plonu.

torbiel śliwy

Taphrina pruni to grzyb, który powoduje torbiel śliwy. Jest wyjątkowo paskudnym i sprytnym grzybem, gdyż jego obecność jesteśmy wstanie odkryć dopiero na zawiązkach owoców. Porażone zawiązki są znacznie większe od zdrowych. Wraz z postępem choroby zawiązki, a później owoce ulegają wydłużeniu i deformacji. W większości porażonych owoców nie ma pestek. Miąższ takich owoców jest łykowaty, skórzasty i niedobry. Owoce porażone nazywane są torbielami, które wraz z upływem czasu przebarwiają się na żółto, brązowo oraz pokrywają się matowym nalotem. Nalot ten to nic innego jak części grzyba (worki) przez które grzyb się rozprzestrzenia. Grzyb zimuje na pędach w formie blastopor. To właśnie w tej formie na wiosnę wraz z wodą i wiatrem przenosi się na nowe rośliny.

Taphrina pruni

Jak zwalczyć torbiel śliwy?

Szkodliwość choroby jest bardzo duża, ponieważ po zaobserwowaniu objawów na zawiązkach jest już za późno na interwencję. Zwalczanie, czyli oprysk zapobiegawczy należy przeprowadzić, gdy śliwy nie maja jeszcze liści. Oprysk wykonujemy tuż przed pęknięciem pąków. Należy to zrobić bardzo dokładnie po wszystkich pędach i konarach śliwy. Do oprysku możemy zastosować następujące preparaty: Carpene 65 WP, Syllit 65 WP, Efuzin 500 SC. Następnie oprysk musimy powtórzyć w fazie białego pąka. Oglądaj swoje rośliny i gdy zauważysz coś niepokojącego reaguj.

Przeczytaj jakie inne choroby mogą atakować twoje rośliny i kiedy należy wykonać opryski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *