Uprawa winorośli – pielęgnacja, cięcie, najlepsze odmiany winorośli

Winorośl zna chyba każdy z nas. Zachwycamy się smakiem jej owoców – winogron, ale również i szlachetnym trunkiem jakim jest wino. Winorośl jest nie tylko pięknym pnączem, które obrasta stare domy i pergole. Jest to roślina dająca przepyszne i słodkie owoce. 

winorośl

Wielu z nas winorośl kojarzy nam się z olbrzymim pnączem, które w czasie wakacji pokrywało się ciemnymi małymi winogronkami. Na pewno wspinaliście się nie raz aby urwać soczystą kiść i spróbować wyjątkowych owoców. Nie raz potem byliśmy rozczarowani, gdyż owoce te nie były ani słodkie ani soczyste, a w buzi zostawały nam tylko kilogramy gorzkich pestek. Dziś do naszej dyspozycji jest wiele odmian deserowych o słodkim smaku i dużych owocach. Oczywiście do wyboru mamy zarówno winorośl o owocach białych, jak i tą o owocach czerwonych. Uprawa takich deserowych owoców jest trudna i wymagająca ale może przynieść zachwycające efekty, w postaci przepysznych  owoców. Nie zapominajmy o dekoracyjności winorośli. Jej liście pięknie przebarwiają się jesienią na wiele kolorów. Ale zacznijmy od początku.

winorośl

Gdzie, kiedy i jak sadzić?

Winorośl wymaga stanowiska słonecznego. Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy, które szybko się nagrzewają. Najgorszymi glebami są gleby ciężkie i podmokłe. Najlepiej przyjmują się sadzonki zakupione w pojemnikach. Dostępny jest również materiał kopany, ale różnie z nim bywa. Sadzonki ulistnione sadzimy od wiosny do października. Natomiast materiał kopany, bezlistny sadzimy od października do pierwszych przymrozków lub wczesną wiosną od momentu rozmarznięcia gleby. Przed posadzeniem nie zapomnij zaprawić dołka. Najlepszy będzie dobrze rozłożony kompost ale może być to inna forma materii organicznej np obornik. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów doglebowych powodujących szybszy rozkład materii organicznej (ProBio emy). Pamiętaj winorośl jest pnączem i wymaga podpory. Możesz wykorzystać ażurowe kratki przytwierdzone do ścian, lub samemu przygotować podpory. Po posadzeniu sadzonek każdej jesieni przez trzy następne lata należy zabezpieczać je przed mrozem. W tym celu możemy obsypać je ziemia lub innym materiałem izolacyjnym (kora, trociny). Pamiętaj aby przy kupowaniu sadzonek zwrócić uwagę na ich kondycje i wygląd. Jeśli sadzonka ma zdrewniałą łodygę, zdrowe liście i wytwarza wąsy czepne, to znak że jest w dobrej kondycji i nie będzie mieć problemów z aklimatyzacją na nowym miejscu.

Winorośl

Kiedy i jak przycinać?

Winorośl do prawidłowego rozwoju i owocowania potrzebuje mocnego cięcia. Cięcie winorośli nie należy do łatwych zadań. Przede wszystkim zależy od odmiany, a także stylu prowadzenia pnącza. Dzięki cięciu pnącze nie ulega nadmiernemu zagęszczeniu, a owoce są duże i słodkie. Cięcie należy wykonywać w okresie spoczynku. Możemy wystartować z tym zabiegiem, gdy nasza winorośl zrzuci liście. Generalną metodą będzie skrócenie winorośli do 3-5 oczek (pąków). Gdy wykonamy zabieg cięcia jesienią łatwiej będzie nam okryć i przygotować do zimy winorośl. Na wiosnę możemy skontrolować pnącze i wykonać dodatkowe cięcia przemarzniętych lub uszkodzonych części. Nie bójmy się ciąć mocno winorośli. Pamiętajcie cięcie zawsze pobudza wzrost i owocowanie, a winorośl jest tego najlepszym przykładem.

Winorośl jak każda inna roślina potrzebuje pokarmu czyli nawozu. Winorośl ma duże zapotrzebowania na azot, potas, magnes i wapń. Nawożenie powinniśmy rozłożyć na 2 do trzech dawek. Wczesną wiosną dajemy pierwszą dawkę po około 2 miesiącach drugą i na początku czerwca trzecia.

winogrono

Najlepsze odmiany

Najlepszymi odmiany winorośli do uprawy w przydomowych ogródkach są:

1. Swenson red – odmiana odporna na mróz i choroby, dobrze owocuje w polskich warunkach

2. Rondo – odmiana bardzo plenna i łatwa w uprawie

3. Alwood – Odmiana bardzo wdzięczna obficie owocująca i łatwa w uprawie

4. Sibera – odmiana uwielbiana przez amatorów, łatwa w uprawie, dobra na białe lekkie wina

5. Cayuga – jedna z najbardziej mrozo i chorobo odpornych odmian, silnie rosnąca i obficie owocująca

Teraz już wiecie jak opiekować się winoroślą i jak pielęgnować ją aby cieszyć się dużymi słodkimi owocami. Powodzenia. Możecie tez przeczytać o ciekawym gatunku mini kiwi które jest również pnączem jak winorośl.

 

 

 

One thought on “Uprawa winorośli – pielęgnacja, cięcie, najlepsze odmiany winorośli

  • 13 marca 2016 at 19:14
    Permalink

    Ja od paru lat uprawiam odmianę Sibera i nie było roku aby narzekał na jej owocowanie. Na początku miałem obawy przy przycinaniu ale teraz już nie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *