Suszenie ziół i mrożenie ziół – kiedy, jak i dlaczego?

Zioła obecne są w naszym życiu od zawsze. Używamy ich do leczenia, jak i na co dzień w kuchni. Zioła zaliczane są do roślin leczniczych, gdyż posiadają substancje, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dowiedziecie się tutaj m.in. jak suszyć i mrozić zioła, kiedy zbierać.

Zioła

W sklepach do naszej dyspozycji jest szeroka gama ziół w doniczkach, oraz już gotowych wysuszonych w saszetkach. Jeśli jednak chcemy samemu pozyskać zioła i ususzyć je sobie na zimę, przedstawiam Wam parę cennych wskazówek, dzięki którym przygotujecie zioła dobrej jakości. Są dwa sposoby pozyskiwania roślin leczniczych. Pierwszy trudniejszy wiąże się z kilkoma wycieczkami w dzikie zakątki naszej okolicy. Dobrze jest przed wycieczką zapoznać się jakie zioła występują na jakich stanowiskach, informacje te znajdziesz na naszej stronie. Pamiętaj aby nie zrywać ziół, których nie jesteś pewien, często wyglądające podobnie gatunki różnią się znacząco składem chemicznym. Może to spowodować odwrotny skutek – zamiast się uzdrowić zatruć.

naturalne stanowisko ziół

Kiedy i jak zbierać zioła?

Ziele i liście najlepiej zbierać z rana, gdy nie ma już na nich rosy, a słońce jeszcze mocno nie grzeje. Rano zioła mają w sobie najwięcej olejków eterycznych. Zioła zebrane wczesnym rankiem będą charakteryzować się mocniejszym aromatem i smakiem. Pamiętaj aby zbierać rośliny tylko ze stanowisk w których obficie występują. Pamiętaj również aby nie zbierać ziół w niedalekiej odległości od ruchliwych ulic czy pól uprawnych. Takie zioła mogą zawierać substancje szkodliwe dla naszego organizmu. Drugim sposobem jest uprawa ziół w ogrodzie. Informacje jak przygotować rozsadę i jak założyć uprawę znajdziesz tutaj .

Zioła w ogródku
Ziołowy ogródek w ogrodzie, który pielęgnujemy.

Wpływ terminu zbioru odpowiednich organów ma największe znaczenie na zawartość olejków eterycznych i innych substancji leczniczych. Mianowicie ziele i liście zawsze zbieramy przed kwitnieniem lub na jego początku. Natomiast organy podziemne takie jak kłącza, bulwy i korzenie zawsze zbieramy późną jesienią lub wczesną wiosną.

Jak suszyć zioła?

Gdy wiemy co i kiedy zbierać przejdźmy do tematu suszenia. Zioła powinny być suszone w dobrze przewiewnym miejscu, w którym wilgotność powietrza jest mała. Zioła możemy suszyć podwiązane do sznurka lub rozłożone na podłodze. Ważne jest aby pamiętać o cyrkulacji powietrza. Owoce, korzenie, bulwy i kłącza możemy suszyć na przykład w piekarniku. Pamiętajmy jednak, że temperatura nie powinna przekraczać 45 stopni. Przed suszeniem najlepiej jest rozdrobnić mięsiste organy. Będziemy mieć w tedy pewność że dobrze wyschną. Proces suszenia ziół trwa od 5 do 8 dni w zależności od warunków. Gdy ziele i liście szeleszczą to informacja, że są gotowe do szczelnego zapakowania i przechowywania.

Proces suszenia polega na zatrzymaniu wszystkich przemian zachodzących w roślinie. Dzięki temu substancje na których nam zależy nie zostaną rozłożone, a my podczas zimy będziemy mogli raczyć się pysznymi aromatycznymi potrawami. W razie przeziębienia wykorzystamy siłę natury zamiast antybiotyków w walce z przeziębieniem. Pamiętaj aby przechowywać ususzone zioła w szczelnych opakowaniach. Mogą to być słoiki, czy inne opakowania. Przechowywanie ziół w szczelnych opakowaniach jest bardzo ważne. Nie tracą one swojego aromatu ani właściwości.

Zioła 2

Jak mrozić zioła?

Zioła możemy tez mrozić jest to równie dobry sposób jak suszenie. Najczęściej mrozimy zioła delikatne, a dokładniej ich liście na przykład: pietruszka, szczypiorek, koper, estragon, lubczyk, cząber. Zbieramy zioła a następnie myjemy i wycieramy do sucha papierem ręcznikowym. Następnym krokiem jest odłączenie liści od twardych łodyg, których nie używamy. Następnie liście pakujemy w woreczki i wkładamy do zamrażarki. Tak przygotowane zioła możemy z powodzeniem trzymać przez 8-9 następnych miesięcy. Zamiast w woreczkach niektóre zioła pomysłowo możemy zamrozić w pojemniku do kostek lodu. Ułóż warstwę mięty około 1/2 miejsca na kostkę, a następnie zalej woda i zamroź. Dzięki temu będziesz miał świetne kostki z miętą do drinków lub innych koktajli.

Zioła możemy wykorzystać nie tylko w kuchni i w leczeniu. Świetnie wyglądają jako naturalne ozdoby powieszone w jadalni czy kuchni. W ziołach ukryta jest wielka moc nie zapominajmy o tym, i korzystajmy z niej.

Przeczytaj o ciekawym trendzie, który staje się coraz bardziej popularny i jest związany z roślinami zielnymi i łąkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *