Gnojówka z pokrzyw, czyli ekologiczny nawóz pochodzenia roślinnego

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Gnojówka jest naturalnym nawozem organicznym, który w łatwy sposób możemy przygotować w domu. Nawozy organiczne nie tylko dostarczają substancji odżywczych ale także dostarczają materię organiczną i próchniczną, która poprawia właściwości gleby. Jest to świetny eko nawóz łatwy do przygotowania w domowych warunkach.

pokrzywa

Dziś przedstawie Wam dobry sposób na zrobienie eko nawozu z materiału, którego zawsze mamy dostatek. Materiałem z którego będziemy korzystać to popularny chwast, który możemy spotkać wszędzie. Jest to pokrzywa zwyczajna Urtika dioica. Pokrzywa jest gatunkiem ruderalnym, to znaczy że nie ma wysokich wymagań siedliskowych. Pokrzywa występuję prawie wszędzie. Rowy, łąki, pastwiska i inne nieużytki szybko zajmowane są przez ten gatunek. Pokrzywa pomimo tak popularnego występowania jest bardzo cennym gatunkiem. Zawiera dużo substancji odżywczych takich jak potas, azot, fosfor i inne makro i mikro elementy. Dzięki temu idealnie nadaje się do przyrządzania nawozów organicznych oraz naturalnych środków ochrony roślin. Jest świetnym uzupełnieniem nawożenia mineralnego.

Przygotowanie

Przygotowanie tego rewelacyjnego nawozu zaczynamy od zbioru materiału zielnego, czyli części nadziemnych pokrzywy. Najlepiej zbierać młode ziele przed kwitnięciem. Po zbiorze rozdrabniamy ziele i umieszczamy je w naczyniu czy zbiorniku w którym będziemy produkować gnojówkę. Pamiętaj nie umieszczaj pojemnika blisko domu gdyż podczas procesu fermentacji wydziela się nieładny zapach. Następnie naczynie zalewamy wodą i czekamy 2-3 tygodnie aż pokrzywa sfermentuje. Gdy na powierzchni naszego zbiornika nie wytwarza się piana to znak, że gnojówka jest gotowa do użycia. Aby obniżyć poziom nieprzyjemnego zapachu możemy do niej dodać roztwór z kozłka lub mączkę dolomitową.

Zastosowanie

Przygotowany przez nas roztwór jest bardzo stężony, dlatego postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami aby uzyskać odpowiednie stężenie roztworów roboczych.

Pielęgnacja

 

Podlewając krzewy, warzywa czy drzewka owocowe roztworem 1:10 (1L gnojówki na 10L wody) poprawimy ich kondycję oraz przyspieszymy wzrost i owocowanie. Zabieg ten wykonujemy raz w tygodniu.  Stosując taki zabieg przez dłuższy czas poprawiamy właściwości gleby. Zwiększamy pożyteczną florę bakteryjną i zawartość próchnicy.

Roztwór o stężeniu 1:20 możemy stosować jako naturalny środek ochrony roślin. Roztwór odstraszy mszyce i przędziorki. Działa on również na choroby grzybowe takie jak mączniaki czy szarą pleśń. Możemy go stosować zapobiegawczo jak i do samego zwalczania. Oprysk z powodzeniem może być też stosowany jako dokarmianie dolistne naszych roślin. Uzupełni on małe braki mikro i makro elementów w organach nadziemnych. Do oprysków częściej stosowany jest wyciąg. Przygotowuje się go znacznie szybciej. Należy zalać ok 1kg świeżego ziela pokrzywy 10 litrami wody i odstawić na 24-48 godzin. Następnie należy go rozcieńczyć w stosunki 1:5 (1litr wyciągu na 5 litrów wody).

Opryskiwacz plecakowy Kwazar Neptune

Nawóz z gnojówki jak i opryski mogą być wykorzystywane w ekologicznych uprawach. Są świetnym uzupełnieniem tradycyjnego nawożenia czy chemicznej ochrony roślin. Warto wykorzystać te metody, gdyż są łatwe i tanie w przygotowaniu,  a niosą za sobą duże korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *