10 najładniejszych roślin kwitnących wczesną wiosną – byliny

Rośliny kwitnące wczesną wiosną to te, na które wszyscy najbardziej czekają. Po długiej ziemie, w czasie której nie mogliśmy podziwiać pięknych kwiatów w ogrodzie, pojawiają się pierwsze oznaki wiosny.

Przedstawiam Wam dziesięć najładniejszych wg mnie bylin, które zakwitają wczesną wiosną, czyli do końca kwietnia.

1. Gęsiówka kaukaska Arabis caucasica

Kwitnienie: marzec, kwiecień

Bylina polecana do ogrodów skalnych, a także do zadarniania niewielkich powierzchni. Pięknie wygląda na murkach i skarpach przewieszając się w dół.

Radzi sobie w każdej glebie, jednak stanowisko powinno być słoneczne. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jedynie przycięcia po kwitnieniu, które nada roślinie ładny pokrój.

Gęsiówka-001

2. Żagwin ogrodowy Aubrieta hybrida hart.

Kwitnienie: kwiecień, maj

Przepiękna roślina, która bardzo obficie kwitnie tworząc kolorowe poduchy. Szczególnie polecana na skalniaki. Kwiaty niebieskofioletowe, fioletowe, purpurowe, karminowe, ciemnoczerwone.

Wymaga stanowiska słonecznego. Nie potrzebuje żadnej pielęgnacji.

Żagwin-001

3. Smagliczka skalna Aurinia saxatile

Kwitnienie: kwiecień, maj

Roślina polecana na skalniaki lub do obsadzania murków. Jest niewysoka, dorasta do 30 cm, więc nadaje się również do posadzenia z przodu rabaty, np. jako obwódka.

Wymaga stanowiska bardzo słonecznego. Wtedy kwitnie bardzo obficie. Kwiaty żółte zebrane w grona. Tworzy żółte poduchy. Kwitnie najobficiej w połowie kwietnia, ale może także powtórzyć kwitnienie we wrześniu. Jest to roślina pachnąca.

Smagliczka-001

4. Bergenia sercolistna Bergenia cordifolia

Kwitnienie: kwiecień

Jedna z moich ulubionych bylin charakteryzująca się sercowatymi liśćmi i pięknymi różowymi kwiatami, które wystrzeliwują na grubym pędzie ponad liście. Najczęściej sadzona nad brzegiem zbiorników wodnych, ale doskonale radzi sobie też w miejscach nietypowych jak np. zielone ściany.

Ma bardzo małe wymagania, dlatego polecam ją szczególnie początkującym ogrodnikom. Najładniej kwitnie w miejscach słonecznych, ale wtedy trzeba ją intensywniej podlewać. Dobrze rośnie również w półcieniu.

Bergenia-002

5. Serduszka okazała Dicentra spectabilis

Kwitienie: maj

Cieniolubna bylina o dosyć nietypowych kwiatach. wytwarza pędy dorastające do 80 cm, które pokładają się do dołu. Podczas kwitnienia jest obsypana dużą ilością kwiatów w kształcie serduszek. W zależności od odmiany mają one odcienie różu i bieli.

Wymaga miejsc półcienistych i wilgotnych. Doskonale radzi sobie pod koronami drzew. Niestety po kwitnieniu jej części nadziemne zamierają i trzeba je całkowicie usunąć.

Serduszka-002

6. Ułudka wiosenna Omphalodes verna

Kwitnienie: marzec – maj

Roślina podobna do niezapominajki, jednak ma bardziej intensywny niebieski kolor. Ma jedynie 10 – 20 cm wysokości, jednak tworząc rozległe kobierce wygląda niezwykle efektownie. Występuje również w odmianie ‚Alba’ o białych kwiatach.

Doskonała bylina do zadarniania miejsc półcienistych, dlatego idealnie nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami, gdzie wiele roślin sobie nie radzi. Preferuje gleby żyzne i wilgotne.

7. Pierwiosnek bezłodygowy Primula vulgaris

Kwitnienie: kwiecień, maj

Chyba każdy zna popularną prymulkę, która wczesną wiosną zakwita w wielu ogrodach. Kwiaty mają przeróżne barwy, dlatego można z nich robić różnokolorowe rabaty.

Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poradzi sobie w każdym miejscu oprócz cienia.

Pierwiosnek-001

8. Pragnia syberyjska Waldsteinia ternata

Kwitnienie: kwiecień, maj

Mało wymagająca roślina doskonale nadająca się do zadarniania w miejscach cienistych i w dodatku suchych. W kwietniu pojawia się bardzo dużo żółtych kwiatów. Daje to niesamowity efekt, gdyż roślina tworzy wtedy złoty dywan. Aby szybko uzyskać taki efekt, należy sadzić min. 16 szt. na metr kwadratowy. Co ciekawe jest odporna na deptanie, więc możemy nią zastąpić rzadko użytkowany trawnik.

Pragnia-001

9. Barwinek pospolity Vinca minor

Bardzo popularna bylina sadzona chętnie na osiedlach i w zieleni miejskiej. Sami często sadzimy barwinki na naszych realizacjach. Kwitnie na niebiesko, fioletowo lub biało. Jest to niska bylina, dla której najlepszym stanowiskiem jest cień i półcień. Doskonała do zadarniania dużych powierzchni. Często można ją spotkać na starych cmentarzach.

Barwinek

Barwinek pospolity 'Illumination'

Ciekawe odmiany:

‚Atropupurea’ – o purpurowych kwiatach

‚Alba’ – o białych kwiatach

‚Gertrude Jekyll’ – o białych kwiatach

10. Płomyk szydlasty Phlox subulata

Kwitnienie: kwiecień

Na koniec bylina, którą bardzo lubię. Floks ma piękne, niewielki kwiatki zebrane po kilka w grona. Jedne są juz rozkwitnięte, inne jeszcze nie, ale jedne i drugie niezwykle dekoracyjne. Wymaga miejsca słonecznego i gleby bardzo przepuszczalnej, gdyż nie toleruje stojącej wody.

Płomyk szydlasty floks

Najciekawsze odmiany:

Przeczytaj również o niezwykłym parku, w którym rosną miliony płomyków szydlastych.

Raj na ziemi, czyli Hitsujiyama Park

Histjiyama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *