Kiedy przycinać forsycję? Nigdy wczesną wiosną!

Forsycja to krzew, który znają wszyscy, gdyż rośnie prawie na każdym osiedlu, w większości ogrodów, możemy go też spotkać w przestrzeni miejskiej. Wydawałoby się, że nie ma nic trudnego w przycinaniu forsycji, dlatego co roku wczesną wiosną wkurza mnie widok przyciętych krzewów.

Forsycja zakwita wiosną jako jedna z pierwszych. Szkoda, że ostatnim czasie jest tak rzadko używana przez architektów krajobrazu. Została trochę zapomniana, może dlatego że jest ogromnym krzewem i bez formowania nie sprawdzi się w niedużym ogrodzie przydomowym. Na szczęście jest jej mnóstwo na każdym kroku przy miejskich ulicach, więc póki co nie grozi nam brak żółtego koloru na przełomie marca i kwietnia.

Kiedy przycinać forsycję? 

Każdej wiosny ze zdumieniem patrzę jak pseudoogrodnicy na osiedlach, czy niedoświadczeni miłośnicy zieleni przycinają ten krzew. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, mam wrażenie że to jakaś plaga. Mnóstwo krzewów forsycji jest wiosną zwyczaje masakrowanych. Nie ma co się dziwić, że kwitnienie jest wtedy mało obficie, a w przypadku ostrego cięcia, wcale nie mamy co liczyć na jakiekolwiek kwiaty. Forsycja kwitnie na pędach zeszłorocznych. Kwiaty zawiązuje późnym latem i od tej pory nie można jej przycinać, jeśli ma nas wiosną olśnić swym pięknem. Kiedy więc przycinać forsycję? Najlepsza pora na cięcie to okres zaraz po kwitnieniu, jeszcze przed wypuszczeniem liści.

Jak przycinać forsycję?

Co roku należy przyciąć pędy o połowę. Wycinamy również grube gałęzie, które nadmiernie zagęszczają krzew oraz pędy krzyżujące się i rosnące do wewnątrz. Co kilka lat należy wyciąć ponad połowę grubych pędów aby odmłodzić krzew. Jeśli nie będziemy tego robić to z roku na rok będzie kwitł coraz mniej obficie i będzie ogołacał się od dołu. Nie bójmy się mocno ciąć forsycji, ale róbmy to z głową i nigdy wiosną!

 

3 thoughts on “Kiedy przycinać forsycję? Nigdy wczesną wiosną!

 • 2 kwietnia at 06:26
  Permalink

  To prawda, to częsty widok wiosną. Dotyczy to nie tylko forsycji, ale i innych krzewów kwitnących wiosną.

  Pozdrawiam! 🙂

  Reply
 • 31 lipca at 20:31
  Permalink

  Zgadza się. Bardzo dobry i konkretny wpis.

  Reply
 • 8 lutego at 23:00
  Permalink

  A po długiej srogiej zimie nadejdzie wreszcie powiew cieplejszego wiatru, wraz z nim upragniona wspaniała wiosna, piękny śpiew ptaków, cudowny zapach kwiatów i czysta budząca się do życia świeża zieleń ………..

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *